Grzyby, które rosną w czerwcu. Gdzie można je zbierać?

Czerwiec to dość wczesna pora na grzybobranie, co nie oznacza, że wybierając się na spacer do lasu nie spotkamy pięknych okazów. Dowiedz się, jakie grzyby rosną w czerwcu i gdzie najlepiej je zbierać o tej porze roku.

Masowy wysyp grzybów jadalnych przypada na jesień, jednak w czerwcu również możemy liczyć na skromne zbiory
Masowy wysyp grzybów jadalnych przypada na jesień, jednak w czerwcu również możemy liczyć na skromne zbiory123RF/PICSEL123RF/PICSEL

Sezon na grzybobranie można uznać za otwarty. Mimo że najlepszym okresem dla grzybiarzy jest połowa lata i jesień, gdyż wtedy w lasach pojawia się większość popularnych gatunków. Ale jeśli ktoś lubi zbierać grzyby, to warto się na nie wybrać także w czerwcu. Przy odrobinie szczęścia mamy szansę na znalezienie pierwszych okazów.

Jakie grzyby rosną w czerwcu?

Czerwiec to drugi miesiąc, w którym regularnie owocują grzyby rurkowe. Gęstość występowania zależy jednak głównie od odpowiednich warunków atmosferycznych. To 10-12 stopni Celsjusza w nocy i 18-24 st. C w dzień z odpowiednią ilością opadów deszczu.

Do najczęściej spotykanych gatunków grzybów w czerwcu zaliczają się:

  • koźlarze - można spotkać je w lasach liściastych, mieszanych oraz zaroślach. Grzyby te rosną od czerwca do października. Pod nazwą koźlarz kryje się wiele gatunków zaliczanych do tego rodzaju. To m.in. koźlarz czerwony, pomarańczowy i babka. Największą popularnością cieszą się młode okazy koźlaków wraz z kapeluszami, które kryją w sobie smaczny miąższ.
Koźlarze to charakterystyczny grzyb leśny chętnie zbierany przez grzybiarzy
Koźlarze to charakterystyczny grzyb leśny chętnie zbierany przez grzybiarzy123RF/PICSEL123RF/PICSEL
  • borowiki - to jeden z gatunków grzybów najbardziej pożądanych w polskiej kuchni. Można je zbierać od czerwca do listopada. Rosną w zasadzie we wszystkich typach lasów, zarówno liściastych, iglastych jak i mieszanych. Jednak najwięcej znajdziemy ich przy świerkach, sosnach, dębach oraz bukach. Wyróżniają się charakterystycznym brązowym kapeluszem, który osiąga średnicę od 5 do 25 centymetrów. Miąższ borowika ma białą barwę, jest twardy i nie zmienia koloru po przekrojeniu.
Borowik jest jednym z najsmaczniejszych i najbogatszych w wartości odżywcze grzybów występujących w polskich lasach
Borowik jest jednym z najsmaczniejszych i najbogatszych w wartości odżywcze grzybów występujących w polskich lasach123RF/PICSEL123RF/PICSEL
  • kurki - ich sezon występowania to okres między czerwcem a październikiem i uwarunkowany jest poziomem wilgotności w lesie. Kurki spotkać można głównie w siedliskach borowych, ukryte pod mchem lub pod stertą opadłych liści. Mają charakterystyczny wygląd. Owocnik ma żółtą barwę, przechodzącą od bladożółtej po rdzawożółtą. Kurka należy do bardzo zdrowych odmian grzybów. Posiada witaminy B1, B6, D, kwas foliowy, wapń, żelazo, potas czy białko.
Kurki są jednymi z najbardziej pospolitych, ale jednocześnie smacznymi grzybami leśnymi
Kurki są jednymi z najbardziej pospolitych, ale jednocześnie smacznymi grzybami leśnymi123RF/PICSEL123RF/PICSEL
  • podgrzybki zajączki - należą do grzybów z rodziny borowikowatych. Można je spotkać w lasach każdego typu - zarówno iglastych, jak i liściastych oraz mieszanych. Przeważnie nie rośną w skupiskach, a pojedynczo. Dojrzenie owocników zajączka możliwe jest już od czerwca aż do października, ale mają tendencję do szybkiego robaczywienia.
Podgrzybek zajączek to gatunek grzyba z rodziny borowikowatych
Podgrzybek zajączek to gatunek grzyba z rodziny borowikowatych123RF/PICSEL123RF/PICSEL

Gdzie najlepiej zbierać grzyby w czerwcu?

Zanim wybierzemy się na grzybobranie, powinniśmy wiedzieć, gdzie występują poszczególne gatunki grzybów. W tym celu warto sięgnąć po wirtualną mapę występowania grzybów dostępną na stronie grzyby.pl.

Wynika z niej, że pierwsze borowiki w 2022 roku pokazały się na południu Polski, w województwach śląskim, małopolskim i podkarpackim. W lasach można także spotkać pojedyncze okazy kurek i koźlarzy.

Warto wiedzieć, że poszczególne grzyby upodobały sobie konkretne gatunki drzew. Prawdziwki rosną pod świerkami i sosnami, podobnie jak kurki, które czasem występują też pod drzewami liściastymi takimi jak dęby i buki. Z kolei koźlaki spotkamy w lasach brzozowych.

Trujące grzyby, które spotkasz w lesie w czerwcu

Grzyby trujące rosną licznie w lasach i zdarza się, że są mylone z grzybami jadalnymi. Zjedzenie trujących grzybów może doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń wątroby, zaburzeń akcji serca i oddychania, a nawet śmierć.

W czerwcu szczególnie powinniśmy uważać na trujące grzyby takie jak muchomory plamiste, strzępiaki ceglaste, goryczaki i olszówki. Po ich zjedzeniu mogą dokuczać nam nieprzyjemne objawy, w tym zlewne poty, ślinotok, zwężone źrenice, silne bóle brzucha, zwolniona akcja serca czy wymioty.

Zarówno doświadczeni grzybiarze, jak i Ci początkujący powinni zawsze zabierać na grzybobranie atlas, aby od razu porównać w nim swoją zdobycz. Doświadczenie starszych, rodziców i dziadków również okazuje się niezawodne.

Zobacz też:

"Na zdrowie": Matka wszystkich zbóż. Quinoa, inaczej komosa ryżowaInteria.tv