Hebe: Roślina dla wytrwałych

Wymagające rośliny doniczkowe są chlubą dla najwytrwalszych ogrodników. Często szczycą się imponującymi okazami, w których uprawę włożyli sporo wysiłku. Za przykład może posłużyć hebe, do której przylgnęła łatka wymagającej rośliny. Okazuje się, że zabiegi, którym należy ją poddawać nie są absorbujące i przy odrobinie dobrych chęci jej uprawa może się udać i zaprocentować. Hebe będzie rosła przez lata i stanowiła oryginalną ozdobę zarówno domu jak i ogrodu. Co trzeba wiedzieć o hebe? Jak ją pielęgnować?

Hebe
Hebe ©123RF/PICSEL

Czym jest hebe?

Kwiaty hebe
©123RF/PICSEL

Hebe jest zimozieloną rośliną z rodziny bobkowatych. Należy do nich przeszło 100 gatunków krzewów, które w naturalnych warunkach rosną w Nowej Zelandii, na Falklandach i w wielu krajach Ameryki Południowej. Co ciekawe, gatunki różnią się znacząco wysokością: niektóre z nich są karłowate i nie przekraczają kilkunastu centymetrów, ale można również spotkać takie, które sięgają kilku metrów. Hebe największe rozmiary osiąga w klimacie zwrotnikowym, ale i w Polsce jej uprawa może się udać. Przy odrobinie wysiłku będzie oryginalną ozdobą domu i ogrodu.

Jak wygląda hebe?

Hebe jest rośliną, która szybko się rozkrzewia: wyrastają z niej liczne łodygi, szczelnie pokryte owalnymi liści o gładkiej bądź skórzastej strukturze. Mogą one przybierać rozmaite odcienie zieleni. Co ciekawe, niektóre odmiany mogą mieć liście wielobarwne, a także jednolicie białe, a nawet bordowe czy czerwone. Hebe zdobią kwiatostany, które pojawiają się na czubkach łodyg. Mogą być niebieskie, fioletowe i białe: zebrane w grona lub wyraźnie pojedyncze.

Jakich warunków potrzebuje hebe?

Liście hebe
©123RF/PICSEL

Hebe w ogrodzie wymaga znalezienia dla niej odpowiedniego miejsca. Powinno ono być wysoce nasłonecznione o glebie żyznej i próchniczej. Dobrze sprawdzi się na skalniakach oraz rabatach, zestawiona z różnego rodzaju wrzosami. Hebe wymaga częstego podlewania, ale podłoże musi być przepuszczalne. Nadmiar wody może sprzyjać gniciu korzeni i powstawaniu chorób grzybiczych. Warto przed posadzeniem hebe rozluźnić glebę, np. mieszając ją z piaskiem i drobnym żwirem.

Hebe w ogrodzie

Hebe w ogrodzie zasługuje na szczególną uwagę. Z racji ujemnych temperatur zimą może przemarzać. Jednak istnieją gatunki, które dobrze znoszą mrozy: zalicza się do nich hebe widłakowata, ochrowata, tłustolistna i bukszpanolostna. Te dwie ostatnie znacząco się różnią od pozostałych gatunków, bowiem mogą dorosnąć nawet do metra wysokości. Podłoże pod hebe można wyściółkować, np. wysypując korę (co ochroni korzenie przed mrozem, a glebę przed nadmiernym wysuszeniem). Mimo mrozoodporności, warto dla pewności okrywać młodsze sadzonki hebe późną jesienią. Osłonę można wykonać ze słomy, stroisza albo agrowłókniny.

Hebe w domu

Kwitnące hebe
©123RF/PICSEL

Hebe może również rosnąc w domu. Należy przygotować dla niej donicę wypełnioną żyzną ziemią próchniczą i warstwą drenażową na dnie. Warto ustawić ją w miejscu słonecznym, ale nienarażonym na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, gdyż delikatne liście mogą ulec poparzeniu. Do domowej uprawy warto wybierać odmiany mniejsze, które nie będą bardzo się rozrastały. Pielęgnacja hebe nie jest skomplikowana, ale trzeba pamiętać o częstym podlewaniu: podłoże musi być stale wilgotne, jednak trzeba na bieżąco usuwać nadmiar wody z podstawki.

Pielęgnacja hebe

Wydawać by się mogło, że hebe będzie wymagać wielu niezbędnych zabiegów pielęgnacyjnych. Okazuje się, że oprócz regularnego podlewania i okrycia jej późną jesienią nie potrzebuje innych działań. Oczywiście, można sprawić, że hebe będzie rosnąć lepiej i wyglądać bardziej atrakcyjnie. Wystarczy usuwać suche części i martwe kwiatostany w miarę regularnie. Sprawi to, że roślina bardziej się rozkrzewi i częściej będą pojawiać się na niej kwiaty. Warto również zasilać hebe nawozami, najlepiej z dodatkiem potasu.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas