Hosta: Roślina o przepięknych liściach
Wiele uwagi poświęca się ogrodom, które są nasłonecznione. Poradniki dają wskazówki, jakie gatunki roślin najlepiej w nich zasadzić. A co zrobić z ogródkiem, w którym rosną drzewa albo jest umieszczony w cieniu? Z pomocą przyjdzie hosta – wdzięczna roślina o bujnych i zielonych liściach. Nie ma specjalnych wymagań uprawowych: w jednym miejscu może rosnąć przez wiele lat i nie potrzebuje żadnych zabiegów pielęgnacyjnych. Jak uprawiać hostę? Jakie jej odmiany zasługują na szczególną uwagę? Przekonajmy się.
Hosta. Co trzeba o niej wiedzieć?
Hosta, znana również pod nazwą funkia, jest rośliną z rodziny szparagowatych. Zalicza się do nich wiele gatunków różniących się kształtem i kolorem liści. Hosta pochodzi z terenów Japonii i Chin, ale uprawiana jest w wielu miejscach na całym świecie. Latem roślina zakwita – na bardzo krótkiej łodydze pojawiają się białe lub fioletowe, dzwonkowate kwiaty. Hosta może osiągać również różne rozmiary: niektóre odmiany są niskie i nie przekraczają 30 centymetrów wysokości, inne zaś mogą być dwukrotnie większe.
Gatunki hosty
Jest wielu gatunków hosty, ale szczególnie warto zwrócić uwagę na te, które najczęściej rosną w polskich ogrodach:
*hosta japońska – charakteryzuje się zielonymi liśćmi oraz fioletowymi kwiatami, które pojawiają się na początku lipca i utrzymują się aż do września. Maksymalnie osiąga 60 cm wysokości;
*hosta biała – posiada białe lub bardzo jasne liście, które z czasem stają się zielone, jednak tworzą się na ich powierzchni jasne pasy. Jest najmniejszą odmianą funkii, na której latem pojawia się niepozorny fioletowy kwiat;
*hosta falista – liście tej odmiany mają pofalowaną strukturę, a przez ich środek biegnie biały pasek. Nie osiąga imponującej wysokości (zaledwie 40 cm) jednak tworzy bardzo rozbudowaną kępę, której średnica może wynosić prawie metr;
*hosta niebieska – charakteryzuje się niebieskawym odcieni liści. Osiąga wysokość 70 centymetrów.
Zalety z posiadania hosty
Hosta jest rośliną, która bardzo szybko się rozrasta (tworzy bardzo bujne kępy). Doskonale przystosowuje się do nowych warunków, dlatego poleca się ją do nowych ogrodów - w kilka sezonów zadarnia podłoże. Hosty dają również pole do popisu w tworzeniu różnych kompozycji: idealnie współgrają z różnymi gatunkami kwiatów czy traw ozdobnych, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby obok siebie sadzić różne rodzaje host. Funkie nie wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych – umieszczone w jednym miejscu rosną w nim bez szwanku przez wiele lat. Są również odporne na ujemne temperatury.
Gdzie sadzić hosty
Hosty wymagają osłoniętego od bezpośredniego słońca miejsca. Idealnie sprawdzą się w półcieniu oraz pod koronami rozłożystych drzew. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby roślinę posadzić w miejscu zacienionym, jednak trzeba liczyć się z tym, że będzie ona mniej atrakcyjna oraz mogą na niej nie pojawić się kwiaty. Hosta potrzebuje żyznej i przepuszczalnej gleby, która odznacza się dużym poziomem wilgotności. Niektóre gatunki mogą rosnąć w pełnym słońcu (hosta fortunei, plantaginea), jednak wymagają one regularnego podlewania, a, w przypadku suszy, ich piękne liście narażone są na poparzenia słoneczne.
Jakie warunki należy zapewnić hoście?
Aby sprawić, by hosta była rośliną długowieczną i zdrową, nie trzeba poświęcać jej wiele uwagi. Przez pierwsze dwa/trzy lata po wsadzeniu należy jedynie wykonać kilka zabiegów pielęgnacyjnych. Glebę pod liśćmi warto wyściółkować warstwą próchnicy albo kory, aby zapobiec parowaniu wody z podłoża. Nim roślina osiągnie okazale rozmiary, potrzebuje regularnej dawki nawozu: szczególnie wiosną i latem, kiedy intensywnie rośnie.
Zagrożenia dla hosty
Niestety, choć hosta jest rośliną długowieczną, jest podatna na działanie szkodników i rozwój chorób grzybiczych. Przede wszystkim za sprawą małej ilości promieni słonecznych oraz dużej wilgotności w miejscach, w których funkie dobrze rosną. Szczególnie uciążliwe mogą okazać się ślimaki, które bardzo lubują się w liściach i łodygach. Niebezpieczne są rozwijające grzyby – jeśli na jakiejkolwiek części rośliny widać brązowe lub jasne plamy, należy je szybko odciąć i najlepiej spalić. Zapobiegawczo można zastosować środki grzybobójcze.