Jak bez wysiłku i sprawnie posprzątać dom?

Każdy marzy o czystym, lśniącym domu, aby czuć się w nim komfortowo i swobodnie. Niestety niewiele osób z ochotą przystępuje do sprzątania, gdyż jawi się ono jako żmudne i zabierające dużo czasu i energii zajęcie. Przez natłok codziennych obowiązków niektórzy nie robią tego zbyt często, więc w domu może zapanować ogromny nieład. Później nie wiadomo, jak się zabrać za porządki w domu, by nie zajęło nam to całego dnia. Istnieją jednak proste triki, które pomogą nam posprzątać mieszkanie szybko i bez wysiłku. Oto niektóre z nich.

Sprzątanie domu
Sprzątanie domu©123RF/PICSEL

Plan działania

Zacznij od wyrzucenia śmieci
©123RF/PICSEL

Kiedy czekają nas generalne porządki, czasami już na wstępie tracimy siły i chęci do działania. Od nadmiaru prac do wykonania nie wiemy, od czego zacząć, odkładamy coś na później, zajmuje nam to za dużo czasu. Pomocne w tym będzie stworzenie planu porządkowania mieszkania. Podstawową zasadą jest kolejność sprzątania z góry do dołu i z lewej do prawej. Dzięki temu nie pominiemy niczego i nie zniszczymy swojej pracy, gdyż kurz z górnych partii będzie opadał coraz niżej. Już te trzy proste czynności sprawią, że dom będzie wydawał się czysty. Najpierw wyrzućmy wszystkie śmieci i zbędne rzeczy, umyjmy naczynia oraz odłóżmy wszystkie przedmioty na swoje miejsce.

Przy kompletnych porządkach następną czynnością powinno być odkurzenie sufitu, ścian, mebli i rzeczy stojących na odkrytych powierzchniach. Potem przechodzimy do umycia okien, umywalek, wanny lub prysznica, sedesu, a na końcu zabieramy się za podłogi. Najlepiej też nie odkładać wszystkich czynności na jeden konkretny dzień, a codziennie przeznaczać na to 15 minut. Dzięki temu nasz dom będzie czysty nie tylko od święta, a my będziemy mogli przeznaczyć czas na ulubione zajęcia.

Patenty na szybkie usuwanie brudu

Domowe sposoby na brud
©123RF/PICSEL

Jak sprzątamy, to ważne jest to, czego używamy do usuwania zabrudzeń. Kurz wystarczy zetrzeć ściereczką z mikrofibry i płynem do naczyń lub mokrymi chusteczkami. Do mycia mebli, podłóg i sprzętów stosujemy przeznaczone do tego detergenty. A co z trudniejszym do usunięcia osadem, kamieniem i plamami z różnych sprzętów? Istnieją na to proste domowe sposoby.

Nieocenionym produktem do walki z brudem jest obecny prawie w każdym domu ocet. Możemy zmieszać go z wodą i takim roztworem wyczyścić lustro, szybę w piekarniku i okna, gdyż ocet nie pozostawia smug. Usuwa też osad z kamienia i ciężkie zabrudzenia, warto więc wyczyścić nim czajnik, ekspres do kawy lub zlew. Do baterii kranu możemy przywiązać nasączoną octem ściereczkę i pozostawić na kilka godzin, wtedy również zniknie wszelki brud. Do mikrofali i piekarnika wstawmy szklankę z octem i włączmy je na kilka minut. Łatwiej będzie nam wtedy przetrzeć ich wnętrze. W podobny sposób zadziała kilka plasterków cytryny w naczyniu z wodą.

Bez wysiłku możemy również wyczyścić dywan, wystarczy jedynie posypać go sodą oczyszczoną, odczekać 45 minut i odkurzyć. Będzie jak nowy. Natomiast pasta z dwóch łyżeczek sody i soku z połowy cytryny oczyści zlew z kamienia i kubki z osadu po kawie i herbacie.

Jeśli chcemy w szybki sposób usunąć kamień z sedesu, wlejmy do niego 2 szklanki coli, a po kilku godzinach spuśćmy wodę. To wystarczy, by sedes był czysty.

Z kolei, jeśli chcemy zachować firanki i inne tkaniny w śnieżnej bieli, dodajmy do prania trochę soli kuchennej.

Każdy przedmiot ma swoje miejsce

Odpowiednie przechowywanie
©123RF/PICSEL

Przy zachowaniu porządku w domu oraz jego szybkim sprzątaniu ważne jest też zorganizowanie przestrzeni w pomieszczeniach. Wszystkie rzeczy powinny mieć swoje miejsce, by uniknąć nieustannego przekładania ich, co powoduje chaos i tracenie czasu na kilkakrotne zajmowanie się tym samym. Mieszkanie wyda się bardziej schludne, gdy większość przedmiotów będzie pochowanych w zamkniętych szafkach. Nie róbmy dużych wystawek na otwartych półkach, gdyż wiąże się to z koniecznością czyszczenia każdej z tych rzeczy. To, po co chcemy szybko sięgnąć, trzymajmy w dopasowanych do siebie pudełkach, pojemnikach lub koszyczkach. Oprócz tego nie zostawiajmy ubrań na krześle lub innych meblach. Gdy nie mieszczą nam się w szafie, zainwestujmy w dodatkowe wieszaki. Nieużywane w tym sezonie przedmioty schowajmy do piwnicy, schowków lub umieśćmy je z tyłu szafy.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas