Jak chronić się przed upałami w domu?

Latem pogoda szczególnie daje się we znaki. Z uwagi na sytuację epidemiczną, wielu z nas pozostaje przez większość czasu w domu i z niego podejmuje zawodowe obowiązki. Niestety, upały sprawiają, że temperatura w pomieszczeniach jest często nie do wytrzymania i ciepło nam doskwiera szczególnie. Oczywiście, rozwiązaniem może być włączenie klimatyzacji, ale nie każdy może sobie na nią pozwolić. Dlatego podczas upałów trzeba radzić sobie w inny sposób. Jaki? Jak chronić się przed upałami w domu? W jaki sposób ochłodzić pomieszczenie? Sprawdźmy.

Upały w domu mogą bardzo dać się we znaki
Upały w domu mogą bardzo dać się we znaki123RF/PICSEL

Chroń dom przed upałem!

Jednym z najczęściej popełnianych błędów podczas upałów, jest wpuszczanie gorącego powietrza do pomieszczenia. Chcąc się ochłodzić, często otwieramy okna na oścież. Zrobienie przeciągu i otworzenie okien sprawdza się popołudniami i wieczorami, kiedy powietrze jest przyjemniejsze i chłodniejsze, co zapewnia cyrkulację powietrza. Niestety, to najczęściej popełniany błąd, który wykonujemy podczas upałów w ciągu dnia. Jeśli wiemy, że nadchodzą upały, lepiej zamknąć szczelnie okna i zasłonić je zasłonami bądź żaluzjami. Niektórzy polecają również wyłożenie szyb folią, która odbija promienie słoneczne i skutecznie chroni przed upałem. Warto również osłonić okna i balkony wystawione na południową ekspozycję. W jaki sposób? Do tego celu można użyć jasnego prześcieradła albo zasłon, które instaluje się w taki sposób, aby zasłonić szyby od zewnątrz.

Wyłącz zbędne urządzenia

Warto przyjrzeć się urządzeniom obecnym w domu i wyłączyć te, które są zbędne. Dlaczego? Wszystko ze względu na fakt, że emitują one energię cieplną, która kumuluje się w pomieszczeniu i szczególnie doskwiera podczas upałów. Wiadomo, że niektórych z nich wyłączyć nie można, np. lodówki, ale dobrze jest przemyśleć, czy włączone radio bądź telewizor są niezbędne podczas np. naszej pracy zdalnej w ciągu upałów.

Chłodzenie na różne sposoby

Rozwiązaniem podczas upałów może być napuszczenie do wanny zimnej wody
Rozwiązaniem podczas upałów może być napuszczenie do wanny zimnej wody123RF/PICSEL

A co zrobić, jeśli mimo naszych usilnych starań w pomieszczeniu nadal jest gorąco? Warto zmniejszyć temperaturę powietrza i spróbować zapewnić w pokoju większą wilgotność. W jaki sposób? Niektórzy stosują bardzo łatwą metodę, czyli do wanny w łazience wlewają zimną wodę, co pozwala na dostarczenie odrobiny chłodu do innych pomieszczeń (oczywiście, przy otwartych drzwiach). Dobrym sposobem jest również zrobienie prania i rozwieszenie go w pomieszczeniu, w którym się znajdujemy. Można również w miejscu przebywania podczas upałów wystawić kilka misek z zimną wodą, do których wrzuca się kostki lodu. Oczywiście, zawsze można zaopatrzyć się w nawilżacze powietrza, których wybór w sklepach jest ogromny.

Niezbędniki podczas upałów

Klimatyzacja może być wybawieniem podczas upałów, jednak montaż jest kosztowny
Klimatyzacja może być wybawieniem podczas upałów, jednak montaż jest kosztowny123RF/PICSEL

Jeśli nie mamy możliwości instalacji w domu klimatyzacji, warto pomyśleć o zakupie mobilnych urządzeń, które nie tylko chłodzą pomieszczenia w czasie upałów, ale także oczyszczają je z obecnych w domu zanieczyszczeń. Choć ich nabycie wydaje się dobrym rozwiązaniem, to warto mieć na uwadze nie tylko ich koszt, ale wydajność. Przeważnie jedno urządzenie nie jest w stanie ochłodzić całego domu, jedynie jedno pomieszczenie.

Oczywiście, warto przemyśleć zakup wiatraka. On, co prawda, nie ochładza pomieszczenia, ale wprowadza powietrze w ruch, co ułatwia wytrzymanie kilkunastu godzin w upałach.

Pamiętaj o nawodnieniu!

Nawet, gdy podczas upałów znajdujemy się w zamkniętym pomieszczeniu skrzętnie osłoniętym przed promieniami słonecznymi, to wysokie temperatury mogą doprowadzić do udaru cieplnego. Jak się przed nim chronić? Przede wszystkim za pomocą odpowiedniego nawodnienia. Najlepszym napojem, oczywiście, jest woda mineralna (nie mniej niż dwa litry w ciągu dnia). Oczywiście, można dodać do niej orzeźwiający sok z cytryny (albo plasterek owocu) oraz kilka listków świeżej mięty. Niektórzy polecają również sok z kiszonych ogórków, który nie tylko świetnie nawadnia, ale także przywraca równowagę elektrolitów, które tracimy podczas pocenia się.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas