Jak często wymieniać gąbkę do naczyń?

Każdy, kto nie jest szczęśliwym posiadaczem zmywarki w domu, na pewno w okolicach zlewu ma gąbkę do mycia naczyń, zwaną również zmywakiem. Choć jej posługiwanie się do najprzyjemniejszych czynności – w opinii wielu osób – nie należy, to i tak brutalna codzienność dotyka większości z nas. Popularna gąbka, ma swoją żywotność i trzeba ją zmieniać, ale rzadko kiedy zastanawiamy się, po jakim czasie powinno się ją zastąpić nową. Jak często wymieniać gąbkę do mycia naczyń? Sprawdźmy!

Chyba nie ma w Polsce domu, gdzie przy zlewie nie leży gąbka do naczyń
Chyba nie ma w Polsce domu, gdzie przy zlewie nie leży gąbka do naczyń123RF/PICSEL

Kuchnia to nie najczystsze miejsce!

Jeśli ktoś robi zestawienie najbrudniejszych miejsce w domu, to pewnie - z oczywistego względu - wskaże łazienkę. Niestety, w rankingu zostaje daleko w tyle, choćby ze względu na fakt, że często ją sprzątamy. Prym wiedzie kuchnia! To właśnie tam nie tylko przygotowujemy jedzenie, mają dostęp wszyscy domownicy, ale także jest ciepło i wilgotno od gotowania. To idealne miejsce do rozmnażania się bakterii, które niekorzystnie wpływają na nasze zdrowie: mogą osłabiać nasz organizm i sprzyjać powstawaniu infekcji. Dlatego też znajdująca się tam gąbka, czy popularny zmywak, powinna być wymieniana co tydzień!

Dlaczego co tydzień?

Częsta, cotygodniowa wymiana gąbki do mycia naczyń jest niezbędna, aby uchronić się przed bakteriami. W strukturze tego przedmiotu mikroby mają idealne warunki do rozwoju. Gąbka jest wilgotna, porowata i chłonna! Poza tym nie tylko zmywamy nią naczynia, ale także inne powierzchnie: zabrudzony blat, brudną od tłuszczu kuchenkę i tak można wymieniać w nieskończoność. A trzeba wiedzieć, że każde z tych miejsc, jest siedliskiem bakterii, więc użycie jednej gąbki, to gwarantowany sposób na ich hodowanie.

Dezynfekcja gąbki

Dezynfekcja gąbek nie ma sensu: Lepiej je regularnie wymieniać
Dezynfekcja gąbek nie ma sensu: Lepiej je regularnie wymieniać

Wiele osób, którym leży na sercu zdrowie, posiłkuje się dezynfekcją gąbki do zmywania naczyń. Istnieje wiele metod, tak jak na przykład oblewanie jej wrzątkiem, wkładanie do mikrofalówki czy stosowanie środków chemicznych. Niestety, nie są one skuteczne, właśnie przez strukturę gąbki. Nawet kiedy się bardzo postaramy i sięgniemy po precyzyjne metody, to nie jesteśmy w stanie wybić wszystkich bakterii.

Ogranicz rozmnażania mikrobów!

A ile powinno się mieć gąbek do mycia naczyń w domu? Patrząc na ich uniwersalność, niejeden powie, że jedna wystarczy. Właśnie ze względu na powszechne jej wykorzystanie, warto zaopatrzyć się w kilka sztuk: osobną do mycia naczyń, osobną do czyszczenia kuchenki, a inną do przecierania blatów, itd.

Jeśli już skończyliśmy korzystać z gąbki do mycia naczyń, nie odkładajmy jej bezrefleksyjnie w jedno miejsce. Warto, by wcześniej ją dobrze przepłukać w czystej wodzie, porządnie odcisnąć oraz umieścić gdzieś tak, by mogła swobodnie wyschnąć.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas