Jak czyścić akcesoria do sprzątania?

Sprzątanie domu może nie jest najprzyjemniejszą czynnością, ale - chcąc tego czy nie - trzeba się za nią wziąć. Na szczęście, w porządkach mamy ogromną oręż w postaci detergentów, a także akcesoriów do sprzątania, które ułatwiają nam to niełatwe zadanie. Ale czy zastanawialiśmy się kiedyś, jak je czyścić? Jeśli zaniechamy tej czynności, nie tylko dokładamy sobie dodatkowej pracy, ale także efekt sprzątania nie jest tak spektakularny. Zatem jak czyścić akcesoria do sprzątania? Przyjrzyjmy się wspólnie.

Chcesz, by sprzątanie miało sens? Zwróć uwagę, jak myć akcesoria do sprzątania
Chcesz, by sprzątanie miało sens? Zwróć uwagę, jak myć akcesoria do sprzątania123RF/PICSEL

Gąbki

Gąbki, czy też zmywaki kuchenne, często towarzyszą nam w porządkach, ponieważ trudno odmówić im wygody w użyciu. Świetnie nadają się nie tylko do mycia naczyń, ale także do czyszczenia powierzchni płaskich, takich jak blaty, półki, szafki, a także sanitariatów czy kuchenek. Niestety, gąbki mają również swoje wady. Ze względu na swoją strukturę oraz obecną we wnętrzu wilgoć w jej wnętrzu tworzą się kolonie bakterii, które niekorzystnie wpływają na nasze zdrowie.

Niektórzy polecają dezynfekcje gąbek domowymi sposobami, np. zanurzaniem jej we wrzątku, czy włożenie jej na chwilę do mikrofalówki. Czy warto czynić takie zabiegi? Niestety, one spełzną na niczym, ponieważ nie ma możliwości wybicia wszystkich bakterii znajdujących się w zmywakach. Dlatego lepszym rozwiązaniem jest regularne wymienianie gąbek, a także przypisanie każdej sztuki do czyszczonego miejsca.

Sprzątanie i dezynfekcja, czyli co robić w czasie pandemiiInteria.tv

Ściereczki

Ściereczki, zaraz obok gąbek, zajmują ważne miejsce w hierarchii przyborów do sprzątania. Jeśli i one służą nam w codziennych porządkach, trzeba również pilnować, by wymieniać je jak najczęściej. Dlaczego? One też mają spory kontakt z wilgocią, co przyczynia się do mnożenia na nich kolonii bakterii. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest, aby po sprzątaniu dokładnie je osuszyć, a po kilku użyciach zastąpić je nowymi.

A co zrobić ze ściereczkami z mikrofibry? Tutaj jest wyjątek, ponieważ one nie wymagają użycia detergentów, a także - ze względu na swoją strukturę - mogą być używane do sprzątania na sucho. Ale jak czyścić ściereczki z mikrofibry? Najlepiej, aby dobrze je przepłukać w wodzie, ale jeśli są bardzo brudne, to można wyprać je w pralce z dodatkiem octu albo sody oczyszczonej.

Rękawiczki

Gumowe rękawice powinny być myte przed i po użciu
Gumowe rękawice powinny być myte przed i po użciu123RF/PICSEL

Gumowe rękawiczki to wybawienie dla osób, które muszą podejmować się żmudnego sprzątania, ale ich dłonie często podrażnione są przez detergenty. Również i ten przedmiot przydatny do sprzątania powinien być myty zarówno przed jak i po porządkach. Ale w jaki sposób? Wystarczy nałożyć je na dłonie i za pomocą albo mydła, albo płynu do mycia naczyń, dokładnie czyścić tak, jakbyśmy myli ręce.

Mopy

Trudno nie zgodzić się z faktem, że to właśnie mopy są przedmiotami, które najtrudniej utrzymać w czystości. Jeśli ich końcówki są odłączane od kija, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby wyprać je w pralce z dodatkiem detergentu. Jeśli chcemy je dodatkowo zdezynfekować, nic nie stoi na przeszkodzie, aby do przegródki pralki dodać odrobinę wybielacza albo szklankę octu spirytusowego.

A co w przypadku, kiedy mop na stałe przymocowany jest do długiej rączki? W takim wypadku wiadro należy wypełnić ciepłą wodą, dodać detergent i namoczyć w niej mopa przez kilka godzin. Na koniec wystarczy tylko go dokładnie odcisnąć i wysuszyć.

Zobacz także:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas