Jak czyścić okulary, żeby ich nie zniszczyć? Najczęstsze błędy

Okulary, które korygują wzrok, to dość drogi wydatek, dlatego warto o nie dbać, by służyły przez lata. Towarzyszą użytkownikowi przez większość dnia, więc mogą pojawiać się na nich smugi, drobinki kurzu czy inne zabrudzenia. Dlatego powinny być regularnie czyszczone, aby zapewniały odpowiedni komfort widzenia. Niestety osoby używające okularów często popełniają błędy, przez które soczewki okularowe narażone są na trwałe uszkodzenia i zarysowania. Nieodpowiednie detergenty i akcesoria, przecieranie odzieżą czy chusteczkami, ściąganie okularów jedną ręką – to wszystko sprawia, że szkła i oprawki szybko się niszczą. Jak tego uniknąć i jak skutecznie wyczyścić okulary? Jak prawidłowo o nie dbać i jakich środków najlepiej do nich używać? Poniżej znajdziesz odpowiedzi.

Jak czyścić okulary?
Jak czyścić okulary?©123RF/PICSEL

Najczęściej popełniane błędy przy czyszczeniu okularów

Nie przecieraj okularów ubraniem
©123RF/PICSEL

Współcześnie soczewki okularowe pokryte są specjalistycznymi powłokami (np. antystatyczne czy antyrefleksyjne), które zapewniają im wysoką jakość. Mimo iż są bardziej odporne na zabrudzenia i mikro zarysowania, to wymagają odpowiedniej pielęgnacji, by służyły przez dłuższy czas. Nieumiejętne czyszczenie okularów może bowiem spowodować trwałe uszkodzenie powierzchni. Kategorycznym błędem dotyczącym szkieł jest przede wszystkim przecieranie ich skrawkiem koszuli, swetra czy innych elementów odzieży. Struktura tych materiałów może prowadzić do porysowania soczewek. W równym stopniu szkodliwe dla okularów są ręczniki papierowe, chusteczki higieniczne czy papier toaletowy. Zawierają one włókna drewna, które mogą uszkodzić delikatne powłoki szkiełek.

Często łamaną zasadą jest też czyszczenie okularów na sucho. Wpływa to na usuwanie kolejnych warstw powłok, powstawanie mikro rys, matowienie szkieł i coraz mniej przejrzysty obraz. Przed przetarciem okularów należy zwilżyć je z obu stron odpowiednim preparatem lub ewentualnie wodą. Nie może mieć ona jednak zbyt wysokiej temperatury, gdyż powoduje wtedy zniekształcenie oprawek okularów. Błędem jest również używanie do czyszczenia szkieł silnych detergentów i produktów zawierających amoniak, takich jak płyny do mycia szyb czy luster. Mogą one zetrzeć z soczewek nie tylko brud, ale też specjalną powłokę antystatyczną. Nie można także zbyt mocno naciskać na powierzchnię soczewki, gdyż powoduje to jej odkształcenie i deformację.

Jak prawidłowo czyścić okulary?

Płyn do czyszczenia okularów
©123RF/PICSEL

Aby wyczyścić okulary, nie uszkadzając ich przy tym, należy najpierw zwilżyć je pod wodą lub odpowiednim środkiem. Można wsadzić je pod strumień letniej (nie gorącej) wody i przemyć z dodatkiem delikatnego mydła (np. szarego) lub płynu do mycia naczyń niezawierającego cytryny. Nie wolno przy tym pomijać oprawek okularów, szczególnie zauszników i nanośników. Następnie należy delikatnie strząsnąć z okularów nadmiar wody i przetrzeć je miękką ściereczką z mikrofibry – najlepiej tą, którą zazwyczaj otrzymuje się od optyka w zestawie z nowymi okularami. Do czyszczenia soczewek okularowych warto także wykorzystać specjalny płyn do tego przeznaczony, dostępny w salonach optycznych. Trzymając okulary za mostek, należy spryskać płynem szkła z obu stron i przetrzeć ściereczką z mikrowłókna. Przy czyszczeniu okularów bez ramki należy chwycić je za róg soczewki, dzięki czemu nie dojdzie do napięcia i deformacji oprawki.

Okulary można także czyścić za pomocą nawilżanych jednorazowych ściereczek, nasączonych specjalnym płynem. Jednak warto kupować je tylko u optyka, gdyż te dostępne w sklepach i drogeriach mogą porysować szkła i uszkodzić powłokę antyrefleksyjną. Co pół roku warto także udać się do salonu optycznego, gdzie można poddać okulary czyszczeniu ultradźwiękowemu. Dzięki tej metodzie można usunąć ciężkie osady (np. soli morskiej), tłuste plamy oraz piasek spomiędzy ramek i soczewek. Można również zakupić własną myjkę ultradźwiękową.

Praktyczne wskazówki dotyczące pielęgnacji okularów

Trzymaj okulary w etui
©123RF/PICSEL

O czym jeszcze warto pamiętać, gdy używa się okularów? Przede wszystkim o tym, w jaki sposób je ściągać i zakładać. Należy robić to dwiema rękami, bo gdy wykonuje się to tylko jedną, może dojść do poważnych uszkodzeń, np. wyłamania zausznika czy złamania mostka. Natomiast zniekształcone okulary, które źle leżą, mogą pogłębiać wadę wzroku. Ważne są również inne nawyki, które powinno się wyrobić w przypadku korzystania z soczewek okularowych. Nie można ich na przykład odkładać szkłami do dołu lub wkładać luzem do kieszeni czy torebki. Może to prowadzić do powstawania mikro rys i deformacji okularów. Najlepiej od razu odkładać okulary do specjalnego futerału wyłożonego miękkim materiałem. Odłożone na przypadkowe miejsce mogą spaść i poniszczyć się. Żywotność szkieł skracają także gwałtowne zmiany temperatury i wystawianie ich na promienie słoneczne (np. pozostawianie na desce rozdzielczej samochodu). Okulary należy też zawsze ściągać przed nakładaniem różnych kosmetyków, np. lakieru do włosów czy perfum. Mogą one zniszczyć soczewki i powłoki.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas