Jak dbać o drewniane akcesoria kuchenne?
Moda na wykorzystywanie w kuchni sztućców czy naczyń wykonanych z drewna nie traci na sile. Ba, przeżywa swoją kolejną młodość i trudno się tej słabości dziwić. Tego rodzaju akcesoria są nie tylko wyjątkowo praktyczne, ale jednocześnie nie powodują zarysowań na innych (zwłaszcza teflonowych powierzchniach) w trakcie ich użytkownika. Poza długą listą zalet, jedynym mankamentem jest utrzymanie ich w czystości. Zadanie to do łatwych nie należy, zwłaszcza, że źle reagują na nadmierną wilgoć, silne środki czyszczące czy wysoką temperaturę. Poniżej znajdziecie kilka pomocnych wskazówek, które pomogą w odpowiedni sposób je pielęgnować.
Drewniane akcesoria: Kilka zasad pielęgnacji
Na początek kilka żelaznych zasad pielęgnacji. Aby drewniane akcesoria służyły ci możliwe jak najdłużej, nie narażaj ich na nadmierny kontakt z wodą i oczyszczaj je zawsze ręcznie. Po każdym myciu susz je w takim miejscu, w którym nie będą wystawione na nadmierną wilgoć. Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko pojawienia się na nich pleśni czy innego rodzaju zanieczyszczeń. Pamiętaj też, że drewniane akcesoria mogą stać się optymalnym siedliskiem dla różnego rodzaju zarazków. Jeśli nie będziesz o nie odpowiednio dbać, będziesz się ich musiała pozbyć już po kilku użyciach.
Drewniane przybory a sok z cytryny
Drewniane przybory mają to do siebie, że z łatwością zabarwiają się od przypraw, po które sięgamy przygotowując potrawy. Aby skutecznie pozbyć się zanieczyszczeń, wystarczy nanieść na drewnianą powierzchnię grubą warstwę soli i obficie polać ją sokiem z cytryny. Połączenie tych dwóch składników sprawi, że nasze akcesoria będą jak nowe.
Drewniane przybory a soda oczyszczona
Jeśli plamy po zabrudzeniach okażą się bardzo uporczywe, zastąp sok z cytryny sodą oczyszczoną. Po starannym wyczyszczeniu drewnianych narzędzi szmatką zamoczoną w mieszance soli i sody oraz spłukaniu i osuszeniu po zabrudzeniach nie powinno być żadnego śladu.
Drewniane akcesoria a ocet spirytusowy
W pozbyciu się niechcianych zanieczyszczeń na drewnianych akcesoriach z pewnością okaże się pomocny także niezastąpiony w kuchni ocet. Wystarczy, że sporządzisz na jego bazie odpowiednią mieszankę. Najpierw wlej do miski szklankę octu, następnie dodaj łyżkę miodu i starannie wymieszaj składniki. W gotowym preparacie zanurz szmatkę i starannie przetrzyj nią drewniane łyżki, widelce czy szpatułki. Ten prosty zabieg pielęgnacyjny oraz staranne suszenie sprawią, że zabrudzenia, nawet te najbardziej uciążliwe, znikną.
Drewniane akcesoria a oliwa z oliwek
Drewniane akcesoria, oczywiście, należy zabezpieczyć również przed nadmiernym przywieraniem do nich tłuszczu. Jak to zrobić? Wystarczy, że będziesz regularnie w nie wcierać oliwę z oliwek, a ewentualny nadmiar preparatu usuniesz ręcznikiem papierowym. Sięgając po ten trik jednocześnie doskonale zaimpregnujesz drewno i zabezpieczysz go przed zniszczeniem.
Możesz też zamoczyć drewnianą łyżkę czy szpatułkę tuż przed użyciem w zimnej wodzie. Ten prosty zabieg też ułatwi ci korzystanie z drewnianych akcesoriów i ustrzeże przed nadmiernym osadzanie się na nim tłuszczu.
Czym czyścić drewnianą deskę?
Drewniana deska, na której kroimy rozmaite mięsa, sera czy warzywa, często "przejmuje" bardzo intensywne zapachy. Aby skutecznie się ich pozbyć wystarczy tuż po użyciu solidnie natrzeć deskę sokiem z połówki cytryny, a następnie starannie oczyścić ją ciepłą wodą. Ten prosty zabieg sprawi, że po aromacie mięsa czy po innych wonnych produktach nie będzie śladu.
Drewniane akcesoria a papier ścierny
Nie zapominaj, że podobnie jak na drewnianych meblach, tak i na drewnianych akcesoriach szybko pojawiają się ślady użytkowania. Aby nieco "podreperować" wygląd drewnianych łyżek czy widelczyków, wystarczy delikatnie je przetrzeć papierem ściernym - tak aby ich powierzchnia uległa wygładzeniu. Na koniec należy oczyścić je wilgotną szmatką i natrzeć oliwą z oliwek. Po kilku minutach będą wyglądać jak nowe.