Jak dbać o rośliny doniczkowe?

Rośliny doniczkowe są pięknym elementem dekoracyjnym pomieszczeń i ogrodów, ale także naturalnym oczyszczaczem powietrza. By dobrze spełniały swoje funkcje, muszą być zadbane i odpowiednio pielęgnowane. Jednak roślina roślinie nierówna. Innej pielęgnacji będzie wymagał storczyk, a jeszcze innej fikus benjamin. W innym miejscu powinien stać bluszcz, a w innym aloes. W większości domów i mieszkań znajdziemy dzisiaj rośliny doniczkowe. Jednak, czy wiemy, jak o nie dbać? Specjalnie dla niepewnych przygotowaliśmy miniporadnik o pielęgnacji popularnych roślin doniczkowych.

article cover
©123RF/PICSEL

Storczyki

©123RF/PICSEL

Zacznijmy od storczyków, ponieważ to one cieszą się w ostatnich latach ogromną popularnością. Storczyk, inaczej zwany orchideą, bez dwóch zdań zasługuje na miano wyjątkowego kwiatu. W sposób wyjątkowy powinien być również traktowany. W pielęgnacji storczyków należy stosować się do kilku ważnych zasad. Po pierwsze storczyki lubią dobrze oświetlone miejsca, ale niekoniecznie nasłonecznione. Najlepiej rosną w zachodnim lub wschodnim oknie przy temperaturze około 25 stopni Celsjusza i wysokiej wilgotności powietrza. A podlewanie? Nie należy przesadzać z wodą. Warto pamiętać również o jednej ważnej zasadzie. Orchidee raz na kilka miesięcy powinny być odstawione w tzw. miejsce spoczynku, gdzie panuje niższa temperatura.

Rośliny o dekoracyjnych liściach

W naszych domach często pojawiają się rośliny z ozdobnymi liśćmi. Należy przyznać, że prezentują się one pięknie. Warto jednak pamiętać, że nie przepadają za nasłonecznionymi miejscami, ale za to lubią wilgotne powietrze. Powinny być regularnie podlewane spryskiwane wodą. po takiej pielęgnacji liście na pewno będą pięknie się prezentować!

Kaktusy

©123RF/PICSEL

Kaktusy to również popularne rośliny doniczkowe, które mają swoich wiernych fanów. Należą do rodziny sukulentów, czyli roślin wykazujących zdolności magazynowania wody. Sukulenty bardzo dobrze czuja się w przestrzeniach zamkniętych, więc, jeśli mamy kaktusa w mieszkaniu, nie powinniśmy martwić się o jego los. Dobrze znoszą zarówno upały, jak i deszczowe dni. Najważniejsza zasada pielęgnacji kaktusów i innych sukulentów to: lepiej przesuszyć niż przelać. Należy się jej trzymać. Kaktusy wymagają nawożenia, które powinno nastąpić w okresie wiosenno-jesiennym.

Pnącza

Pnącza z kolei bardzo lubią wodę, dlatego potrzebują regularnego podlewania. Ich podłoże powinno być zawsze lekko wilgotne, ale nigdy mokre. Jeśli liście rośliny są przesuszone, należy je przyciąć. Pnącza mogą stać zarówno w naświetlonych, jak i ciemnych pomieszczeniach. Idealnie sprawdzą się w sypialni, ponieważ świetnie oczyszczają powietrze.

Palmy

©123RF/PICSEL

Roślinom palmowym należy zapewnić przede wszystkim wilgotne powietrze. Nie wymagają one częstego podlewania, a wręcz przeciwnie. Podlewamy je do dwóch razy na tydzień niewielką ilością wody. Warto regularnie przemywać ich liście i wietrzyć pomieszczenie, w którym się znajdują. Palmy bardzo dobrze czują się na świeżym powietrzu, ale tylko, gdy nie jest zbyt zimno lub za gorąco.

Paprocie

Paprocie najlepiej rosną w lekko zaciemnionym pomieszczeniu, stąd nie powinny być wystawiane do światła słonecznego. Wymagają częstego podlewania, ponieważ ich liście wydzielają spore ilości wody. Paproć pod żadnym pozorem nie może zostać przesuszona. Warto od czasu do czasu potraktować je zraszaczem, by przemyć i nawilżyć ich liście. Paprocie najlepiej rosną w temperaturze pokojowej. Nie lubią chłodu i wiatru.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas