Jak dbać o zęby w trakcie izolacji?
Wszyscy wiemy, że aby cieszyć się pięknym, śnieżnobiałym uśmiechem, należy dbać o higienę zębów. Regularne szczotkowanie to nie jest jednak jedyna czynność, której winniśmy poświęcić czas. Konieczna będzie też zmiana kilku codziennych nawyków.
Znany komik Larry David, w najnowszym wywiadzie dla dziennika „New York Times”, zapytany o to, czego najbardziej obawia się w związku z pandemią, odpowiedział krótko:
- Anarchii i nagłego problemu dentystycznego – niekoniecznie w tej kolejności.
W czasie pandemii, gdy część gabinetów stomatologicznych została zamknięta, dolegliwości związane z uzębieniem urastają do poziomu nie lada kłopotu. Dbanie o zęby stało się więc obecnie ważniejsze niż kiedykolwiek. Jak zatroszczyć się o nie, by uniknąć poszukiwania w popłochu dentysty? Regularne szczotkowanie to dopiero początek.
Pamiętaj o podstawach
- Nigdy nie lekceważ dobrego planu szczotkowania i nitkowania – ostrzega w rozmowie z amerykańskim magazynem „Vogue” nowojorska dentystka dr Andi Miro, podkreślając znaczenie przestrzegania właściwej higieny jamy ustnej, nawet podczas pobytu w domu.
Zaleca ona mycie zębów przynajmniej dwa razy dziennie oraz nitkowanie ich co najmniej raz dziennie. Warto również poświęcić chwilę na wybór odpowiedniego płynu do płukania jamy ustnej.
- Unikaj preparatów na bazie alkoholu – mają tendencję do zmniejszania przepływu śliny, co osłabia naturalny mechanizm usuwania bakterii, wywołując nieświeży oddech – przestrzega ekspertka.
Istotne jest również samo szczotkowanie zębów. - Bądź uprzejmy dla swoich dziąseł – radzi dr Miro, wskazując, że najlepszym wyborem jest szczoteczka elektryczna z miękkim włosiem.
- Postaraj się, aby szczotkowanie przypominało masaż, nie zaś agresywne szorowanie – dodaje.
Pij więcej wody
Oprócz systematycznego czyszczenia uzębienia, nie zapominajmy o nawodnieniu. Jak przekonuje dr Miro, wypijanie w ciągu dnia odpowiedniej ilości wody nie tylko fantastycznie wpływa na skórę, ale także kondycję naszych zębów.
- Jak najczęstsze picie wody zwiększa ogólną czystość i świeżość jamy ustnej, równoważąc jej pH. Dzięki temu łatwiej usuwane są resztki pokarmu z przestrzeni pomiędzy zębami – wyjaśnia ekspertka. Jest to szczególnie istotne właśnie teraz, gdy większość czasu spędzamy w swoich domach.
- Kiedy pozwalamy na to, by żywność i słodkie napoje przez długi czas oddziaływały na zęby osadzając się na nich, umożliwiamy bakteriom szybszy rozkład szkliwa, co w efekcie może doprowadzić do powstawania ubytków – tłumaczy dr Miro.
Zakryj szczoteczkę do zębów
Dentystka zwraca również uwagę na to, by – szczególnie w dobie pandemii – zakrywać szczoteczkę do zębów i tym samym nie eksponować jej na potencjalnie szkodliwe działanie powietrza.
- Osłona szczoteczki to świetny sposób na ochronę przed bakteriami znajdującymi się w powietrzu, które mogą na niej osiadać – radzi dr Miro.
Pamiętajmy również o tym, by regularnie szczoteczkę lub główkę szczoteczki eklektycznej wymieniać. Specjalistka zaleca dokonywać takiej wymiany co trzy miesiące, a gdy chorujemy – natychmiast po zwalczeniu infekcji.
- Wiele osób zapomina o wymianie szczoteczki po tym, jak zachorują. Teraz jest to nad wyraz istotne. Jeśli podejrzewasz, że cierpisz na COVID-19, natychmiast zmień szczoteczkę do zębów – radzi.
Żuj uważnie i ogranicz stres
Jak wskazuje dr Miro, jedną z najczęstszych przyczyn nagłych interwencji dentystycznych jest złamanie lub ukruszenie zęba w wyniku zbyt dynamicznego przeżuwania.
- Wiele nagłych wypadków, które obserwujemy w gabinetach, jest wynikiem bolesnych złamań zębów z powodu jedzenia twardych pokarmów – wyjaśnia. Do grupy ryzykownych produktów zalicza ona przede wszystkim gumę do żucia i popcorn. Choć najprostszym sposobem na uniknięcie uszkodzenia zęba jest rezygnacja z wyjątkowo twardych pokarmów, czasem wystarczy po prostu wolniej i uważniej jeść.
- Nie spiesząc się podczas jedzenia zmniejszasz ryzyko wypadku – zaznacza dr Miro. I dodaje, że równie szkodliwy wpływ na stan uzębienia może mieć stres.
- Osoby, które są bardzo zestresowane, często zaciskają zęby w nocy. To też może doprowadzić do uszkodzeń – wskazuje ekspertka. Pamiętajmy zatem o codziennym odpoczynku – relaks jest, jak widać, nie tylko sprzymierzeńcem zdrowej psychiki, ale i pięknego uśmiechu.