Jak dostać się do wojska?

Wydawać by się mogło, że powiedzenie „za mundurem panny sznurem” straciło na aktualności. Choć obowiązkowa służba wojskowa odeszła praktycznie w zapomnienie, to motywacje do pozostania żołnierzem zmieniły się i nie sprowadzają się wyłącznie do powodzenia u płci przeciwnej. Wiele mężczyzn i kobiet decyduje się na służbę w wojsku, marząc o pięciu się po szczeblach oficerskiej kariery, zdobycia przydatnych umiejętności, korzyści finansowych i benefitów z nimi związanych, a także pobudkami patriotycznymi. Żołnierzem nie może zostać każdy, trzeba spełnić kilka ważnych kryteriów. Zatem, jak dostać się do wojska?

Żołnierze
Żołnierze ©123RF/PICSEL

Kto może zostać żołnierzem?

Nie każdy może być w wojsku
©123RF/PICSEL

Nie każdy może zostać zawodowym żołnierzem. Należy spełniać kilka, istotnych warunków. Przede wszystkim należy być obywatelem polskim, osiągnąć pełnoletność, a także nie być karanym. Do tego trzeba cieszyć się dobrym zdrowiem zarówno fizycznym jak i psychicznym, a także przedstawić świadectwo maturalne, które jest niezbędne do dalszego szkolenie w szkole oficerskiej.

Gdzie się zgłosić?

Naborem wniosków do służby wojskowej zajmuje się Wojskowa Komenda Uzupełnień (WKU), której placówki ulokowane są w wielu miastach na terenie całego kraju. Dostarczając niezbędne dokumenty, otrzyma się niezbędne instrukcje, a także skierowanie na potrzebne badania zdrowotne i psychologiczne. Oczywiście, prócz metody tradycyjnej, istnieje możliwość zalogowania się na portalu www.zostanzolnierzem.pl i składania wniosków w systemie elektronicznym. Przed upływem 14 dni otrzyma się informacje, gdzie należy spełnić niezbędne formalności.

Niezbędne dokumenty

Wojska kojarzy się z rozłąką
©123RF/PICSEL

Udając się do Wojskowej Komendy Uzupełnień należy wcześniej przygotować dokumenty oraz niezbędne zaświadczenia. Potrzebne będą:

- życiorys

- zaświadczenie o niekaralności (do pobrania w sądzie rejonowym)

- akt urodzenia (w Urzędzie Stanu Cywilnego)

- kopię dowodu osobistego

- dyplom ukończenia szkoły (świadectwo maturalne, dyplom ukończenia studiów)

- kopię prawa jazdy (o ile kandydat posiada)

- akt małżeństwa (w przypadku żonatych/zamężnych kandydatów)

- odpis aktu urodzenia dzieci (jeśli kandydat posiada)

- potwierdzenie kwalifikacji zawodowych (świadectwa pracy, o ile kandydat pracował na etacie).

Kariera w wojsku

Misja wojskowa
©123RF/PICSEL

Przechodząc wszystkie etapy rekrutacji oraz po przebyciu szkolenia, ślubuje się służbę Ojczyźnie. Praca w wojsku może być zawierana na tzw. kontrakt (praca czasowa do momentu wygaśnięcia) albo na czas nieokreślony. Należy wiedzieć o tym, że można dostać przydział do różnych jednostek, które znajdują się na terenie całego kraju (co może wiązać się z przeprowadzką całej rodziny), a także z możliwością pełnienia misji zagranicznych. Oczywiście w przypadku katastrof czy klęsk żywiołowych można otrzymać rozkaz wyjazdu do dotkniętych szkodą miejsc.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas