Jak i kiedy rozmnażać rośliny doniczkowe?
Moda na posiadanie roślin doniczkowych nie słabnie na sile. Wiele atrakcyjnych i rzadkich okazów można kupić nawet w marketach. Choć często są w okazyjnych cenach i kuszą potencjalnych nabywców, to można je w łatwy sposób rozmnożyć. Wtedy, bez rujnowania budżetu, można uzyskać kilka sadzonek, które szczelnie zapełnią domowe zacisze.
Kiedy zabierać się za przesadzanie roślin?
Zima jest bardzo niekorzystnym czasem dla roślin doniczkowych. Nie tylko cierpią z powodu niedostatecznej ilości promieni słonecznych, ale także panujące w pomieszczeniach warunki (ogrzewanie, przeciągi oraz wahania temperatur) mogą nadwyrężyć ich kondycję. Jednak z nastaniem wiosny, wszystko diametralnie się zmienia. Większość gatunków właśnie wtedy jest w pełnej krasie oraz na tyle pobudzona, aby wypuszczać nowe łodygi, pędy i liście. Marzec i kwiecień to dobry czas, aby rozmnażać rośliny doniczkowe. Zabieg nie jest skomplikowany, więc poradzi sobie z nim nawet niedoświadczona osoba. Warto wiedzieć, że przesadzanie i podcinanie roślin powoduje, że poprawia się kondycja zgromadzonych w domu okazów.
Rozmnażanie przez podział
Rozmnażanie przez podział jest jedną z łatwiejszych metod rozmnażania roślin. Oczywiście, nie każdą można podzielić w ten sposób, jedynie te, które posiadają rozbudowaną kępę. Do tego celu nadają się np. paprocie, maranty, sansewierie, cibory (popularne papirusy) oraz zielistki i zamiokulkasy. Jak podzielić rośliny? Wystarczy matczyny okaz wyciągnąć z doniczki i delikatnie podzielić palcami bryłę korzeniową. Jeśli jest bardzo splątana, można pomóc sobie patyczkiem do szaszłyków lub nożem. Oddzielone rośliny wystarczy umieścić w nowych doniczkach wypełnionych ziemią.
Pobieranie sadzonek wierzchołkowych
Druga metoda również nie nastręcza problemów: wystarczy ostrym narzędziem odciąć nowe i młode pędy, które nie są jeszcze zdrewniałe (trudno się ukorzeniają) oraz umieścić je w wodzie. W ten sposób można bez problemu rozmnożyć wszystkie rośliny pnące, a także sukulenty i gatunki takie jak trzykrotki i fuksje. Najlepiej pobrać kilka sadzonek z jednej rośliny (gdyby któraś z nich się nie przyjęła) i umieścić je w naczyniu z wodą. Całość warto ustawić w jasnym i nasłonecznionym miejscu przez kilka tygodni do momentu wytworzenia się korzeni. Finalnie wystarczy wsadzić je do odpowiednich doniczek i obficie podlać.
Pobieranie liści
Niektóre rośliny można rozmnożyć za pomocą samych liści. Istnieje kilka metod, które przeważnie kończą się powodzeniem. Jedna z nich polega na pobraniu części z matczynej rośliny i umieszczeniu jej (wraz z ogonkiem) w wodzie tak, aby wypuściła korzenie. Poza tym liście roślin, takich jak fiołki afrykańskie czy sansewierie można pociąć na mniejsze kawałki i bezpośrednio umieścić w ziemi. Po kilku tygodniach wytworzą się mniejsze sadzonki, które wystarczy przesadzić do innych doniczek.
Nowe sadzonki
Niektóre rośliny wraz z wiekiem wytwarzają młode rośliny, które tworzą się z obecnej pod ziemią bryły korzeniowej. Nowe sadzonki rosną blisko okazu matczynego i zabierają cenną przestrzeń do jej rozwoju. Jeśli doniczka jest duża, można pozwolić jej na swobodny wzrost, ale także nic nie stoi na przeszkodzie, aby ją uciąć i wsadzić do pojemnika z wodą, aby się ukorzeniła. Pobieranie młodej sadzonki można połączyć z przesadzaniem rośliny, kiedy wyjmuje się całą bryłę. Wystarczy oddzielić ją i pobrać jak największą ilość korzeni, a następnie umieścić w nowej doniczce.
Odkłady powietrzne
Metoda ta sprawdza się jedynie w przypadku bardzo dużych roślin, które swoimi imponującymi rozmiarami najzwyczajniej nie mieszczą się w pokoju. Do nich należy m.in. dracena obrzeżona, figowiec, filodendron, fikus i dieffenbachia. Rośliny te powinny mieć pokaźną i zdrewniałą łodygę, pozbawioną liści. Aby pobrać nową sadzonkę i tym samym skrócić pokaźny gatunek, wystarczy naciąć w żądanym miejscu korę, włożyć do otworu mały kamyczek tak, żeby się nie zrósł, a następnie do miejsca przyłożyć mech lub torf i dokładnie zawinąć folią. Po kilku tygodniach (od sześciu do ośmiu) pojawiają się korzenie. Pod nimi wystarczy roślinę uciąć, usunąć folię i włożyć do nowej doniczki.