Jak myć okna zimą? Szyby będą lśnić nawet na mrozie
Przygotowując dom na święta Bożego Narodzenia, często zastanawiamy się, jak w miesiącach zimowych umyć okna, by nie zarysować ich delikatnej powierzchni. Ujemna temperatura i trzaskający mróz napawają nas niepokojem. Rzeczywiście, zmrożone okna są bardziej podatne na uszkodzenia. Jeśli jednak zależy nam na krystalicznie czystych szybach, możemy umyć je również zimą. Powinniśmy tylko pamiętać o kilku istotnych zasadach.
Czyste okna sprawiają, że do domu wpada znacznie więcej światła. Jasne przestrzenie pozytywnie wpływają na nasze codzienne samopoczucie. Światło sprawia również, że pomieszczenia wydają się znacznie bardziej przytulne.
O stan szyb warto dbać przez cały rok, jednak zimą jest to trudniejsze niż wiosną, czy też latem. Gdy temperatura na zewnątrz spada, dopadają nas wątpliwości: jakich detergentów powinniśmy użyć, by myjąc szyby nie uszkodzić ich powierzchni?
Mycie okien zimą: Czy to dobry pomysł?
Nieumiejętne mycie okien zimą może doprowadzić nawet do pęknięcia szyb. Decydując się na tego typu porządki, gdy za oknem szleje mróz, wiele ryzykujemy. Błyskawicznie zamarzająca woda jest w stanie uszkodzić delikatne powierzchnie okien i doprowadzić do rozszczelnienia uszczelek. Jeśli mimo to nadal chcemy umyć zabrudzone okna, powinnyśmy zwrócić uwagę na kilka kwestii. Oto jak uniknąć przykrych konsekwencji.
Nie powinniśmy myć okien, gdy na zewnątrz panuje minusowa temperatura. Wówczas ryzyko pęknięcia szyby jest największe. Planując porządki, warto wcześniej sprawdzić prognozy. Zimą temperatura często wzrasta powyżej 0 st. Celsjusza. Gdy na zewnątrz jest sucho i nie ma mrozu, możemy przystąpić do czyszczenia szyb.
Chociaż może się wydawać, że słoneczna pogoda sprzyja myciu okien, tak naprawdę może je utrudnić. Pod wpływem intensywnych promieni słonecznych na szybach mogą pojawić się nieestetyczne smugi i zacieki. To popsuje efekt i sprawi, że cały nasz trud pójdzie na marne.
Chcesz umyć okna zimą? O tym pamiętaj!
Mycie okien zimą nie należy do najprzyjemniejszych czynności. Stojąc na zewnątrz i mocząc ręce w zimnej wodzie, łatwo jest zmarznąć - nawet jeśli używamy gumowych rękawiczek zabezpieczających. Wówczas kusi nas, by do mycia okien użyć ciepłej wody, która umili porządki i ogrzeje dłonie. Nie jest to dobry pomysł, ponieważ gorąca woda zamarza znacznie szybciej niż zimna (zjawisko to nazywane jest efektem Mpemby). Zamarzająca woda może doprowadzić do pęknięcia szyby.
Jak zatem nie dopuścić do zamarznięcia wody na szybie? Myjąc okna zimą, zawsze powinniśmy używać chłodnej lub nawet zimnej wody. Warto zainwestować również w ściągaczkę z gumową końcówką. Ten tani i łatwo dostępny przyrząd znacznie ułatwi nam pracę. Szybko zebrana woda nie ma czasu zamarznąć na szybie. Dzięki temu ryzyko pęknięcia szkła jest znacznie mniejsze.
Czy do mycia okien zimą możemy użyć klasycznych detergentów?
Specyfiki, w które najczęściej zaopatrujemy się w sklepach z chemią gospodarczą, mają wiele zalet. Są wygodne w użyciu i sprawiają, że na szybach nie pozostają zacieki czy smugi. Popularne detergenty zazwyczaj dostosowane są jednak do letnich i wiosennych warunków pogodowych. To oznacza, że mogą nie sprawdzić się podczas mycia okien zimą, gdy temperatura jest wyjątkowo niska. Wówczas powinniśmy używać środków, które w swoim składzie mają alkohol, ponieważ dzięki niemu płyny zamarzają wolniej.
Jeśli zimą chcemy wypróbować domowe sposoby na czyszczenie szyb, do przygotowanych samodzielnie mikstur dodajmy kilka łyżek stołowych spirytusu.
Do mycia okien zimą doskonale sprawdzi się także płyn do spryskiwaczy samochodowych. Tego rodzaju specyfiki przygotowane są do najróżniejszych warunków pogodowych (także do wyjątkowo niskich temperatur).
Płyn do spryskiwaczy z łatwością usuwa wszelkiego rodzaju zabrudzenia, nie pozostawiając na szybach smug czy zacieków. Preparat tworzy warstwę ochronną, która skutecznie chroni przed brudem i kurzem.
Mycie okien zimą: Domowe sposoby bywają niezawodne!
Jeśli nie jesteśmy zadowoleni z tego, jak popularne detergenty radzą sobie z zabrudzeniami, możemy przetestować domowe sposoby. Dzięki sprawdzonym mieszankom okna pozostaną czyste na bardzo długo. Jak stworzyć domowy płyn do mycia okien, który sprawdzi się także zimą?
Użyj octu
Roztwór wody i octu to jedna z najpopularniejszych mieszanek używanych do mycia okien domowymi sposobami. Ocet jest stosunkowo tani i ogólnodostępny. Ponadto posiada właściwości nabłyszczające, które świetnie sprawdzają się podczas mycia szyb i luster.
Aby otrzymać domowy płyn do mycia okien, wystarczy zmieszać ze sobą ocet oraz wodę w podobnych proporcjach. Zimą warto dodać również trzy łyżki spirytusu lub około pół szklanki płynu do spryskiwaczy, by zapobiec zamarzaniu domowego detergentu.
Wypróbuj sok z cytryny
Sok z cytryny nie tylko czyści i nadaje połysk szybom, ale także przyjemnie pachnie. Dzięki domowej miksturze w domu będzie unosił się świeży zapach cytrusów, a my zapomnimy o smugach i nieestetycznych zaciekach.
Jak wykonać domowy płyn do mycia okien na bazie soku z cytryny? Wystarczy, że do dwóch litrów wody dodamy kilka łyżek stołowych soku z cytryny (optymalnie siedem lub osiem) oraz trzy łyżki spirytusu.
Mycie okien zimą: Niezbędna może okazać się fachowa pomoc
Mycie okien zimą nie należy do najprostszych zadań. Chwila nieuwagi i delikatne szkło może pęknąć. Jeśli przed świętami Bożego Narodzenia nie chcemy ryzykować, warto rozważyć pomoc specjalistów.
Zdecydowana większość firm sprzątających ma w swojej ofercie usługę mycia okien. Fachowcy dysponują odpowiednimi narzędziami i mają doświadczenie w czyszczeniu szyb przy niskich temperaturach.
***
Przeczytaj również:
Zobacz również: