Jak nawozić rośliny latem?
Każdy, kto ma w ogrodzie czy w domu rośliny, chce, aby rosły jak najpiękniej. Nie tylko były bujne, ale miały duże liście, dorodne owoce lub piękne kwiatostany, od których trudno odwrócić oczy. Jednak, aby tak było, należy o rośliny dbać: a przede wszystkim od czasu do czasu zasilać nawozami. Wybór jest ogromny, ponieważ w sklepach ogrodniczych jest bogaty wybór różnych preparatów. Jednak należy wiedzieć, jak je stosować, a szczególnie latem, kiedy rośliny są zazwyczaj w pełnej krasie. Zatem, jak nawozić rośliny latem?
Dlaczego trzeba nawozić rośliny latem?
Wydawać by się mogło, że nawożenie roślin jest zbędną czynnością, dlatego wiele osób traktuje ją jako dodatek do uprawy zarówno doniczkowych okazów, jak i tych znajdujących się w ogrodzie. Dlaczego? Ponieważ rośliny potrzebują składników odżywczych w postaci pierwiastków, aby miały prawidłowe warunki do wzrostu. Rośliny potrzebują również je do tego, aby zachodził prawidłowo proces fotosyntezy, a także by miały energię do wytworzenia kwiatów czy owoców.
Trzeba wiedzieć, że rośliny znajdujące się w ogrodzie nie potrzebują aż tak częstego nawożenia, ponieważ one czerpią składniki mineralne z gleby, która najczęściej jest bardziej zasobna w niezbędne związki. Jednak uprawa roślin doniczkowych wiąże się z tym, że nawozy należy stosować częściej, ponieważ szybciej zużywają się składniki pokarmowe.
Jakie nawozy wybrać?
Na rynku istnieje wiele rodzajów nawozów, które można stosować latem. W dużych uprawach sprawdzają się w formie granulek, które miesza się z podłożem (szczególnie wiosną oraz przed sadzeniem roślin) albo rozpuszcza w wodzie i podlewa nimi glebę. Oczywiście, istnieją również preparaty w płynie, których stosowanie nie nastręcza większych trudności.
Wśród wszystkich nawozów, które są obecnie na rynku, można wyróżnić wieloskładnikowe lub jednoskładnikowe. Pierwsze z nich zawierają w składzie obecność kilku cennych dla roślin związków, natomiast te drugie odznaczają się większą ilością azotu, fosforu, potasu lub innego ważnego składnika.
Nawożenie pogłówne
Latem, większość roślin jest w pełnej krasie i nie wymagają zbyt wielu nawozów, o ile zadbało się o nie w czasie intensywnego wzrostu okazów wiosną. Dlatego właśnie w lipcu i sierpniu stosuje się nawożenie pogłówne, czyli takie, które dawkuje się w czasie okresu wegetacyjnego roślin znajdujących się w ogrodzie. Jesienią nie należy już dostarczać im preparatów, ponieważ należy je stopniowo przygotowywać do spoczynku zimowego. W przeciwnym razie, mogą zostać one pobudzone, co może zmniejszyć ich odporność na mróz i doprowadzić niechybnie do zamierania.
Jakie rośliny powinny być nawożone pogłównie?
Pewnie nie raz, nie dwa zastanawialiśmy się, które rośliny wymagają nawożenia w ogrodzie. Najlepiej stosować preparaty uniwersalne do wszystkich tych roślin, które zostały umieszczone w danym sezonie. Poza tym warto zasilać także zdobiące ogród żywopłoty, ponieważ i one intensywnie rosną przez cały okres wegetacyjny. Podczas nawożenia pogłównego warto zasilać również młode drzewka owocowe oraz szybko rosnące krzewy.
A co z nawożeniem roślin doniczkowych latem?
Oczywiście rośliny doniczkowe muszą być również zasilane nawozami, ale - z racji mniejszej przestrzeni do wzrostu - muszą być nawożone częściej. Szczególnie te okazy, które intensywnie kwitną (np. skrzydłokwiaty, kalie, azalie, orchidee i inne). Wtedy najlepiej sięgnąć po uniwersalne środki, które nadają się do większości gatunków. Wyjątkiem są tylko te, które są wiecznie zielone. One zaś wymagają nawozów z większą ilością azotu. Jak często nawozić latem rośliny doniczkowe? Minimum raz na miesiąc w sezonie wegetacyjnym.
Domowe nawozy
Oczywiście, nie trzeba sięgać po preparaty dostępne w sklepach, ponieważ warto wykorzystywać również i te, które można przygotować samodzielnie:
- niesolony wywar warzywny: woda, w której gotowały się warzywa na sałatkę, może posłużyć jako nawóz dla doniczkowych okazów. Wystarczy wywar ostudzić i raz na jakiś czas podlewać nim rośliny znajdujące się w domu. Należy pamiętać, by był pozbawiony soli, gdyż jest ona dla roślin zabójcza.
- skorupki po jajkach: skorupki po jajkach są często wyrzucane, a to doskonałe źródło wapnia. Wystarczy obierki zalać wodą i odstawić na minimum 24 h, a następnie podlewać nimi znajdujące się w doniczkach rośliny.
- fusy z kawy i herbaty: akurat one są idealne dla roślin kwasolubnych, takich jak np. paprocie czy azalie. Niestety, mogą one gnić w doniczkach, dlatego poleca się raz w miesiącu podlewanie rozcieńczonym z wodą naparem.
Zobacz też: