Jak nawozić rośliny latem?

Każdy, kto ma w ogrodzie czy w domu rośliny, chce, aby rosły jak najpiękniej. Nie tylko były bujne, ale miały duże liście, dorodne owoce lub piękne kwiatostany, od których trudno odwrócić oczy. Jednak, aby tak było, należy o rośliny dbać: a przede wszystkim od czasu do czasu zasilać nawozami. Wybór jest ogromny, ponieważ w sklepach ogrodniczych jest bogaty wybór różnych preparatów. Jednak należy wiedzieć, jak je stosować, a szczególnie latem, kiedy rośliny są zazwyczaj w pełnej krasie. Zatem, jak nawozić rośliny latem?

Nawozy pozwolą roślinom w ogrodzie pięknie i intensywnie kwitnąć
Nawozy pozwolą roślinom w ogrodzie pięknie i intensywnie kwitnąć123RF/PICSEL

Dlaczego trzeba nawozić rośliny latem?

Wydawać by się mogło, że nawożenie roślin jest zbędną czynnością, dlatego wiele osób traktuje ją jako dodatek do uprawy zarówno doniczkowych okazów, jak i tych znajdujących się w ogrodzie. Dlaczego? Ponieważ rośliny potrzebują składników odżywczych w postaci pierwiastków, aby miały prawidłowe warunki do wzrostu. Rośliny potrzebują również je do tego, aby zachodził prawidłowo proces fotosyntezy, a także by miały energię do wytworzenia kwiatów czy owoców.

Trzeba wiedzieć, że rośliny znajdujące się w ogrodzie nie potrzebują aż tak częstego nawożenia, ponieważ one czerpią składniki mineralne z gleby, która najczęściej jest bardziej zasobna w niezbędne związki. Jednak uprawa roślin doniczkowych wiąże się z tym, że nawozy należy stosować częściej, ponieważ szybciej zużywają się składniki pokarmowe.

Jakie nawozy wybrać?

Na rynku istnieje wiele rodzajów nawozów, które można stosować latem. W dużych uprawach sprawdzają się w formie granulek, które miesza się z podłożem (szczególnie wiosną oraz przed sadzeniem roślin) albo rozpuszcza w wodzie i podlewa nimi glebę. Oczywiście, istnieją również preparaty w płynie, których stosowanie nie nastręcza większych trudności.

Wśród wszystkich nawozów, które są obecnie na rynku, można wyróżnić wieloskładnikowe lub jednoskładnikowe. Pierwsze z nich zawierają w składzie obecność kilku cennych dla roślin związków, natomiast te drugie odznaczają się większą ilością azotu, fosforu, potasu lub innego ważnego składnika.

Nawożenie pogłówne

Ogromną popularnością cieszą się nawozy w postaci granulatu
Ogromną popularnością cieszą się nawozy w postaci granulatu123RF/PICSEL

Latem, większość roślin jest w pełnej krasie i nie wymagają zbyt wielu nawozów, o ile zadbało się o nie w czasie  intensywnego wzrostu okazów wiosną. Dlatego właśnie w lipcu i sierpniu stosuje się nawożenie pogłówne, czyli takie, które dawkuje się w czasie okresu wegetacyjnego roślin znajdujących się w ogrodzie. Jesienią nie należy już dostarczać im preparatów, ponieważ należy je stopniowo przygotowywać do spoczynku zimowego. W przeciwnym razie, mogą zostać one pobudzone, co może zmniejszyć ich odporność na mróz i doprowadzić niechybnie do zamierania.

Jakie rośliny powinny być nawożone pogłównie?

Pewnie nie raz, nie dwa zastanawialiśmy się, które rośliny wymagają nawożenia w ogrodzie. Najlepiej stosować preparaty uniwersalne do wszystkich tych roślin, które zostały umieszczone w danym sezonie. Poza tym warto zasilać także zdobiące ogród żywopłoty, ponieważ i one intensywnie rosną przez cały okres wegetacyjny. Podczas nawożenia pogłównego warto zasilać również młode drzewka owocowe oraz szybko rosnące krzewy.

A co z nawożeniem roślin doniczkowych latem?

Fusy z kawy to doskonały nawóz do paproci
Fusy z kawy to doskonały nawóz do paproci123RF/PICSEL

Oczywiście rośliny doniczkowe muszą być również zasilane nawozami, ale - z racji mniejszej przestrzeni do wzrostu - muszą być nawożone częściej. Szczególnie te okazy, które intensywnie kwitną (np. skrzydłokwiaty, kalie, azalie, orchidee i inne). Wtedy najlepiej sięgnąć po uniwersalne środki, które nadają się do większości gatunków. Wyjątkiem są tylko te, które są wiecznie zielone. One zaś wymagają nawozów z większą ilością azotu. Jak często nawozić latem rośliny doniczkowe? Minimum raz na miesiąc w sezonie wegetacyjnym.

Domowe nawozy

Oczywiście, nie trzeba sięgać po preparaty dostępne w sklepach, ponieważ warto wykorzystywać również i te, które można przygotować samodzielnie:

- niesolony wywar warzywny: woda, w której gotowały się warzywa na sałatkę, może posłużyć jako nawóz dla doniczkowych okazów. Wystarczy wywar ostudzić i raz na jakiś czas podlewać nim rośliny znajdujące się w domu. Należy pamiętać, by był pozbawiony soli, gdyż jest ona dla roślin zabójcza.

- skorupki po jajkach: skorupki po jajkach są często wyrzucane, a to doskonałe źródło wapnia. Wystarczy obierki zalać wodą i odstawić na minimum 24 h, a następnie podlewać nimi znajdujące się w doniczkach rośliny.

- fusy z kawy i herbaty: akurat one są idealne dla roślin kwasolubnych, takich jak np. paprocie czy azalie. Niestety, mogą one gnić w doniczkach, dlatego poleca się raz w miesiącu podlewanie rozcieńczonym z wodą naparem.

Zobacz też:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas