Jak nie popełnić gafy, wręczając kwiaty?

Kwiaty i rośliny doniczkowe to najlepszy i najbardziej uniwersalny prezent na wiele okazji. Sprawdzi się zarówno podczas urodzin i imienin, jak i w trakcie celebracji romantycznych chwil (np. walentynek) czy rocznic. Kwiaty możemy podarować nie tylko rodzinie czy przyjaciołom, ale także szefowi czy koledze z pracy. Rośliny doniczkowe to również klasyczny prezent z okazji parapetówki. Mimo to wręczanie kwiatów może być czasem kłopotliwe – okazuje się, że nietrudno jest popełnić gafę. Warto wiedzieć, że każdy kwiat i kolor ma określoną symbolikę. Niektóre wyrażają więc miłość, a inne szacunek czy uznanie. Sprawdź, jak wręczać kwiaty, by nie znaleźć się w niezręcznej sytuacji.

Jak powinno się wręczać kwiaty?
Jak powinno się wręczać kwiaty? ©123RF/PICSEL

Symbolika kwiatów

Symbolika kwiatów
©123RF/PICSEL

Wręczając kwiaty bliskiej osobie, możemy kierować się przede wszystkim jej preferencjami. Jeśli wiemy, że uwielbia białe frezje, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby obdarowywać ją nimi przy każdej okazji. Jednak w innym wypadku warto wcześniej zastanowić się nad symboliką danego kwiatu. Tulipany są sygnałem "dobrze mi z tobą”, irysy są prośbą o zaufanie, a goździki oznaką zadowolenia z relacji z drugą osobą. Bez to z kolei symboliczna prośba o przyjaźń. Konwalię warto podarować osobie, która nam się podoba, a szacunek okażemy, wręczając gerbery lub anturium. Najbardziej intensywne uczucia wyrażamy za pomocą róż. Ich symbolika jest jednak uzależniona od koloru. Czerwony oznacza miłość, biały niewinność, żółty zazdrość, pomarańczowy nadzieję, a różowy przyjaźń i zaufanie.

Warto wiedzieć, że za pomocą kwiatów możemy też wyrazić (czasem niechcący) negatywne uczucia. Lawenda oznacza na przykład brak zaufania, a fioletowe irysy mówią "już o tobie nie myślę". Bliskim osobom lepiej też nie wręczać narcyzów – obdarowana osoba może pomyśleć, że uważamy ją za pozbawioną serca i uczuć.

W jaki sposób powinno się wręczać kwiaty?

Najczęstsze błędy
©123RF/PICSEL

Kiedy chcemy komuś podarować kwiaty, ważna jest nie tylko ich symbolika, ale też sam sposób wręczenia roślin. Przede wszystkim bukiet powinno się wręczać łodygami do dołu. Kwiaty należy też wyjąć wcześniej z papieru, w który zostały one zapakowane w kwiaciarni (wyjątkiem jest przezroczysta folia). Nieeleganckie jest też wręczanie kwiatów w progu drzwi czy przed zdjęciem odzieży. Prawidłowa kolejność to rozebranie się, wejście do pomieszczenia, w którym będzie odbywać się przyjęcie czy spotkanie, przywitanie się prawą ręką, a następnie przełożenie do niej bukietu (według zasad savoir-vivre kwiaty zawsze powinno się wręczać prawą ręką).

Jeśli kwiaty chcemy podarować gospodyni spotkania, a przychodzimy parą, bukiet powinien wręczyć mężczyzna. Z kolei jeśli jubilatem jest gospodarz – kobieta.

Najczęstsze gafy przy wręczaniu kwiatów

Trujące rośliny
©123RF/PICSEL

Najczęstszą gafą przy wręczaniu kwiatów jest ich nieumiejętne przekazanie, np. łodygami do góry czy zapakowane w papier. Uważa się też, że znacznie lepszym i bardziej uniwersalnym pomysłem jest kupowanie kwiatów ciętych niż doniczkowych. W przypadku tych drugich możemy wybrać zbyt duży egzemplarz lub po prostu gatunek, który nie przypadnie gospodarzom do gustu (nawet jeśli bukiet nie zadowoli obdarowanej nim osoby, to i tak po tygodniu będzie się go można pozbyć). Sporą gafą jest też wręczenie rośliny, której liście czy kwiaty są trujące. Takich gatunków pod żadnym pozorem nie powinno się kupować osobom, które mają małe dzieci lub zwierzęta domowe. Za nietaktowne uznaje się również wręczanie kwiatów typowo "cmentarnych", czyli chryzantem czy lilii.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas