Jak obniżyć temperaturę w domu?

System osłonowy na okna pełni istotne funkcje z perspektywy użytkowania różnych pomieszczeń. W dobrze oświetlonych pomieszczeniach czujemy się bardziej komfortowo, a nasze samopoczucie się poprawia.

 Rolety wspomagają utrzymywanie komfortowej temperatury w domu
Rolety wspomagają utrzymywanie komfortowej temperatury w domumateriał partnera

- Poszczególne rozwiązania - rolety, żaluzje, zasłony, firany i liczne inne - mogą w mniejszym lub większym stopniu estetyzować nasze pomieszczenie, stanowić ważny element jego aranżacji lub podkreślać panujący w nim styl. Ponadto systemy osłonowe na okno pozwalają regulować temperaturę panującą wewnątrz pomieszczeń, przede wszystkim latem, w okresie intensywnych upałów. Ograniczając ilość wpadających do środka promieni słonecznych, możemy utrzymać względnie niską temperaturę nawet w najcieplejszych miesiącach roku. Niektóre z dostępnych rozwiązań - takie jak rolety montowane od zewnątrz - wspomagają także utrzymywanie ciepła wewnątrz domu, tworząc dodatkową warstwę izolacyjną - mówi Grzegorz Wykowski z Karnix.

Rolet wewnętrzne czy zewnętrzne - jakie wybrać, gdy ważna jest temperatura wnętrza?

Osoby, którym zależy na możliwości regulowania temperatury panującej wewnątrz ich gospodarstw domowych, często decydują się na instalację rolet zewnętrznych. To rozwiązanie niesie z sobą wiele praktycznych korzyści. Rolety zewnętrzne pozwalają bowiem na dowolną regulację ich ułożenia - swobodne podnoszenie lub opuszczanie, w zależności od naszych preferencji i potrzeb w danym momencie.

Z perspektywy ich możliwości izolacyjnych rolety zewnętrze sprawdzają się zdecydowanie lepiej niż rolety wewnętrzne. Wynika to przede wszystkim ze sposobu ich montażu, który pozwala na całkowite zakrycie całej powierzchni okna, na którym są zainstalowane. Zupełnie opuszczone rolety zewnętrzne sprawiają, że do pomieszczenia nie dostaje się żadne światło z zewnątrz. Co równie ważne, rolety zewnętrzne wykonane są z grubych warstw materiałów. Dzięki temu znacząco lepiej izolują pomieszczenie od wpływu warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz niż ma to miejsce w przypadku rolet wewnętrznych.

Właściwości rolet zewnętrznych a temperatura pomieszczenia

Wybierając rolety zewnętrzne, warto wziąć pod uwagę kilka istotnych cech, które mogą mieć wpływ na ich skuteczność w utrzymywaniu stałej temperatury wewnątrz pomieszczenia. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na kolor materiału, z którego rolety są wykonane lub którym są pokryte. Rolety zewnętrzne dostępne są przede wszystkim w standardowych barwach - brązu, szarego, czerni i innych tradycyjnych kolorach. Im ciemniejsza barwa rolet, tym bardziej będą nagrzewać się latem, a przez to mogą także podnosić temperaturę wewnątrz pomieszczenia.

To, czy będą w taki sposób oddziaływać, zależy między innymi od sposobu ich instalacji. Gdy rolety instalowane są kilka lub kilkanaście centymetrów od powierzchni szyby, wówczas będą tworzyć izolującą warstwę powietrza, które zatrzyma nawet najgorętsze upały. Jeśli rolety znajdują się zbyt blisko szyby, mogą one wywołać skutek odwrotny od zamierzonego i zamiast schłodzić pomieszczenie, dodatkowo je ogrzeją.

Zimą natomiast, rolety zewnętrzne świetnie sprawdzają się jako pomoc w utrzymaniu wysokich temperatur wewnątrz pomieszczeń. W zależności od wybranego przez nas modelu rolet mogą one tworzyć nieprzepuszczalną warstwę, która zatrzyma wysoką temperaturę wewnątrz oraz nie pozwoli mroźnemu powietrzu dostać się do środka.

materiał partnera
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas