Jak oddzielić trawnik od rabaty? Pięć patentów na każdą kieszeń

Obrzeża trawnikowe to podstawa zachowania estetycznego wyglądu ogrodowej przestrzeni i ochrony kwiatowych rabat przed nadmiernym rozrastaniem się trawy. Dzięki nim oszczędzisz sobie sporo pracy i trudu, jakie wiązałyby się z częstym plewieniem grządek z roślinami ozdobnymi. Zastanawiasz się, jak oddzielić trawnik od rabaty? Zebraliśmy najciekawsze pomysły, które dopasujesz do siebie nie tylko pod względem wizualnym, ale też praktycznym i finansowym.

Przygotuj obrzeża trawnikowe, by twój ogród zachwycał wyglądem
Przygotuj obrzeża trawnikowe, by twój ogród zachwycał wyglądem123RF/PICSEL

Jak wydzielić rabaty? Co trzeba wziąć pod uwagę?

Soczyście zielony trawnik to marzenie większości ogrodników. Stanowi doskonałe miejsce do wypoczynku we własnym ogrodzie oraz tło dla roślin ozdobnych. Kluczowe jest jednak zadbanie o to, by rośliny nie przeszkadzały sobie nawzajem. Trawa wdzierająca się na rabaty z kwiatami nie tylko wygląda niechlujnie, ale może też poważnie zaszkodzić delikatniejszym okazom, odbierając im wodę i składniki pokarmowe.

Planując oddzielenie trawnika od rabat, należy wziąć pod uwagę styl, w jakim urządzamy ogród oraz względy praktyczne. Stworzona przez nas bariera powinna być odporna na ewentualny kontakt z kosiarką. Trzeba pamiętać również o tym, że nic nie trwa wiecznie, więc i linia graniczna co jakiś czas będzie wymagała konserwacji.

Kostka brukowa

Dobrze, by materiał wykorzystany do oddzielenia rabat od trawnika był taki sam, jak kostka, która została użyta np. do stworzenia ścieżek w ogrodzie lub wyznaczenia miejsca dla mebli ogrodowych. Dzięki temu zyskamy spójny, elegancki wygląd, a dodatkowo kostka brukowa jest jednym z najtrwalszych materiałów. Poleca się układać dwie warstwy - pojedyncza mogłaby bowiem szybko zostać zarośnięta przez trawę.

Jak wydzielić rabaty przy pomocy kamienia?

Zależy ci na nieco bardziej naturalnym, idącym w kierunku rustykalnego, charakterze ogrodu? Do zrobienia obrzeży trawnikowych użyj twardych kamieni. Ze względu na stosunkowo niską wytrzymałość, odradza się wykorzystanie kruchych rodzajów, np. piaskowca. Ważne, by kamienie były w zbliżonym rozmiarze. Unikniesz w ten sposób wrażenia ogrodowego chaosu. Zanim ustawisz je między trawnikiem a grządkami, musisz wziąć pod uwagę jeszcze jedną rzecz. Przyda się wypełnienie pustych miejsc betonem lub podsypką w celu ograniczenia rozwoju trawy i chwastów.

Do zrobienia obrzeży trawnikowych wykorzystać można różne materiały
Do zrobienia obrzeży trawnikowych wykorzystać można różne materiały123RF/PICSEL

Pielęgnacja ogrodu w stylu zero waste

Starasz się wykorzystywać swoje zasoby w maksymalnym stopniu, nie lubisz marnowania i cenisz sprytne rozwiązania? Zatem rozejrzyj się dokładnie wokół siebie - możesz znaleźć mnóstwo materiałów, które okażą się trafionym sposobem na oddzielenie trawnika od rabat. Materiały z odzysku mają duży potencjał!

  • Cegły: Niedawno skończyłeś drobny remont, a w piwnicy zalegają cegły? Doskonale się składa. Postępuj z nimi na dwa sposoby. Możesz wkopać podwójną warstwę w ziemię w ten sposób, by cegły zrównały się z poziomem gruntu. W takim wariancie ułatwisz sobie koszenie trawnika. Możesz również ułożyć z cegieł niski murek.
  • Dachówki: W ich przypadku również trudno wyliczyć dokładną ilość, jaka będzie potrzebna do wykorzystania zgodnie z przeznaczeniem. Stare czy nieużywane dachówki świetnie sprawdzą się jako praktyczne uatrakcyjnienie ogrodu w postaci obrzeży trawnikowych.

Opaska żwirowa

Ten patent często jest stosowany do oddzielenia zabudowań od części ogrodowej. W ten sposób chronimy elewację przed zabrudzeniami i wilgocią. Z powodzeniem jednak możemy wykorzystać pomysł na opaskę żwirową w kontekście odseparowania rabat kwiatowych od trawnika.

Jej przygotowanie nie jest trudne, a przy okazji stanowi ciekawy element przestrzeni. Jak się za to zabrać? W miejscu, w którym chcesz stworzyć barierę ochronną dla kwiatowych rabat, należy wykopać wąskie dołki o głębokości kilku centymetrów. Ich dno wyrównaj niezbyt grubą warstwą piasku, następnie wyłóż agrowłókniną. Teraz przychodzi moment na wysypanie żwiru. Postaraj się wybierać grubszy surowiec, który nie będzie sprawiał problemów w czasie koszenia trawy.

Niech twój zadbany ogród będzie powodem do dumy!
Niech twój zadbany ogród będzie powodem do dumy!123RF/PICSEL

Naturalna bariera, czyli rośliny na obrzeża

Postaw na zielone wsparcie w postaci... roślin ogrodowych! Do oddzielenia trawnika od rabat świetnie nadają się zimozielone rośliny okrywowe, które spektakularnie się zagęszczają i sprawiają, że żadne sztuczne wytwory nie są już potrzebne. Możesz zdecydować się na formowanie niskiego żywopłotu z bukszpanu wiecznie zielonego albo trzmieliny. Efektownie prezentują się także berberysy, wrzosy i wrzośce. Nie miej oporów przed posadzeniem lawendy, której aromat uchroni cię przed inwazją much i komarów. Przyjemne z pożytecznym!

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas