Jak odstraszyć sarny i zające z ogrodu? Jak ochronić przed nimi drzewa?

Zima w ogrodzie to ważny sprawdzian dla każdej osoby, dbającej o swoje ozdobne okazy. Często skupiamy się na zabezpieczeniu roślin przed mrozem czy nadmierną utratą wody, zapominając, że na tym nie kończą się niebezpieczeństwa. Drzewa i krzewy owocowe o tej porze roku stają się łakomym kąskiem dla saren i zajęcy. Jak zabezpieczyć ogród przed dzikimi zwierzętami? Istnieje kilka patentów, dzięki którym nieproszeni goście będą omijać sad z daleka.

Sarny i zające w ogrodzie - jak ja skutecznie odstraszyć?
Sarny i zające w ogrodzie - jak ja skutecznie odstraszyć?123RF/PICSEL

Kiedy sarny i zające są największym zagrożeniem?

Ich widok dla wielu osób może być sympatycznym urozmaiceniem pejzażu. Do grona osób entuzjastycznie reagujących na sarny i zające z pewnością nie można zaliczyć ogrodników, którzy na swoim terenie uprawiają drzewa i krzewy owocowe. Zimą i wczesną wiosną zwierzęta interesują się tymi okazami, rekompensując sobie brak pożywienia poprzez obgryzanie kory i pędów. Szczególnie łakomym kąskiem są młode rośliny, dla których uszkodzenia mogą być szczególnie groźne. W nieco późniejszym czasie nieproszeni goście docierają także do grządek.

O odpowiednie zabezpieczenie ogrodu przed dzikimi zwierzętami muszą zadbać nie tylko ogrodnicy, których działki położone są w sąsiedztwie lasu. Pola i łąki również są często odwiedzane przez zwierzynę. Sarny i zające coraz śmielej pojawiają się w okolicach ludzkich siedzib ze względu na ciągłą rozbudowę. Potencjalnie łatwe do zdobycia pożywienie sprawia, że widok sarny w ogrodzie nie należy do rzadkości.

Jak zabezpieczyć ogród przed zwierzyną?

Najbardziej oczywistym rozwiązaniem jest postawienie ogrodzenia wokół ogrodu, sadu czy działki. Nie należy jednak decydować się na prowizorkę. By płot skutecznie chronił teren przed wizytą zwierząt, powinien mieć wysokość co najmniej 2 metrów. Ważna jest także podziemna część. Solidny fundament umieszczony na głębokości 30 centymetrów zniechęci intruzów do podkopywania ogrodzenia.

Choć najtrudniej jest im znaleźć pożywienie zimą, sarny mogą zawitać do nas o każdej porze roku
Choć najtrudniej jest im znaleźć pożywienie zimą, sarny mogą zawitać do nas o każdej porze roku123RF/PICSEL

Niektórzy decydują się dodatkowo na montaż tzw. elektrycznego pastucha - urządzenia, które lekko razi prądem zwierzęta, które postanowią spróbować sforsować ogrodzenie. Jeszcze inni stawiają na drut kolczasty, lecz jest to metoda kontrowersyjna i, mówiąc delikatnie, niezbyt humanitarna - może doprowadzić do poważnego zranienia i bolesnego uwięzienia zwierzęcia.

Osłony na drzewa owocowe kontra sarny i zające

Budowa ogrodzenia od zera to dość duże przedsięwzięcie. Jeśli nie masz możliwości jego realizacji, ale zależy ci na ochronie drzewek owocowych przed zwierzętami, użyj specjalnych osłonek. W sklepach ogrodniczych znajdziesz je w formie siatek, które z jednej strony uniemożliwiają zwierzętom uszkodzenie pni, a z drugiej zapewniają drzewom właściwą cyrkulację powietrza.

Zadbaj o ochronę swoich roślin w ogrodzie przed dzikimi zwierzętami
Zadbaj o ochronę swoich roślin w ogrodzie przed dzikimi zwierzętami123RF/PICSEL

Do zabezpieczenia drzew nadają się również bambusowe, słomiane lub wiklinowe maty. Awaryjnym kołem ratunkowym może być nawet gruba tektura falista, lecz jest to rozwiązanie raczej doraźne - taki materiał dość szybko będzie potrzebować wymiany.

Domowe sposoby na odstraszanie dzikich zwierząt z ogrodu

W uprawie warzyw, owoców czy roślin ozdobnych chętnie wykorzystujemy samodzielnie zrobione nawozy, bazujące na naturalnych składnikach. Domowe sposoby dbania o ogród przeżywają od co najmniej kilku lat prawdziwy renesans. Tego rodzaju metodami posiłkuj się również dla zniechęcenia saren i zajęcy do wizyty na twoim terenie. Co odstrasza dzikie zwierzęta z ogrodu?

  • Choć widok zwierząt w ogrodach nie należy do rzadkości, sarny czy zające nadal są istotami płochliwymi. Możesz więc skorzystać z patentu na odstraszacz dźwiękowy w postaci niewielkich dzwoneczków albo najzwyklejszych metalowych puszek zawieszonych na gałęziach. Wystarczy niewielki podmuch wiatru, by wydały dźwięk, który zaalarmuje zwierzęta.
  • Może się zdarzyć, że z czasem przyzwyczają się one do hałasu i nie będzie robić to na  nich wrażenia. Dobrym pomysłem jest więc wykonanie prostego odstraszacza zapachowego. Jego rdzeniem będzie mydło umieszczone w foliowym, perforowanym woreczku. Dlaczego to działa? Zapach kosmetyku jest dla zwierzyny sygnałem świadczącym o obecności człowieka. Możesz również wymieszać szare mydło z wodą i wykorzystać miksturę jako oprysk na drzewa owocowe.
  • Zniechęcająco na sarny działa zapach surowego jajka. Możesz nim posmarować pień, aby zwierzę zrezygnowało z podgryzania drzewek i krzewów. Jeśli potrzebujesz większej ilości, przygotuj odstraszającą mieszankę z sześciu jaj i dwóch litrów wody. Pamiętaj, że taki rodzaj zabezpieczenia nie jest jednorazową akcją. By zabieg był skuteczny, wykonuj go zawsze po opadach deszczu.
Stworzyła wspaniały ogród! Zobacz© 2021 Associated Press

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas