Jak odstraszyć sarny z działki?

Sarny to zwierzęta roślinożerne, które potrafią dokonać poważnego spustoszenia na działce. Uwielbiają zajadać się warzywami i kwiatami, ale równie chętnie podgryzają drzewka owocowe oraz ozdobne. Na inwazję nieproszonych gości najczęściej narzekają działkowicze, których uprawy znajdują się bardzo blisko lasów. Niejednokrotnie jednak zdarza się, że w poszukiwaniu pożywienia potrafią przejść spory dystans. Co zrobić, żeby działka nie była przez nie rujnowana? Jak skutecznie je odstraszyć? Dlaczego przydatne będzie mydło? Sprawdźmy.

Sarna
Sarna ©123RF/PICSEL

Ogrodzenie

Siatka
©123RF/PICSEL

Najpowszechniejszą i chyba najlepszą metodą jest inwestycja w porządne ogrodzenie działki. Niestety, żeby bariera była nie do sforsowania, musi być naprawdę wysoka. Myśliwi twierdzą, że przeszkoda nie może być niższa niż 2,5 m, ponieważ głodne sarny mogą przez nią przeskoczyć. Leśnicy przekonują, że warto zainwestować w skuteczną siatkę leśną.

Odstraszanie saren

Sarny są bardzo płochliwymi zwierzętami, więc warto to wykorzystać. Nie trzeba inwestować w drogie urządzenia, ponieważ istnieją tanie sposoby na ich odstraszenie. Wystarczy wśród uprawianych roślin wbić pręty, na których ustawi się puste puszki; poruszane podmuchami wiatru będą wydawały charakterystyczny dźwięk. Na drzewkach owocowych można umieścić również inne przedmioty, np. dzwoneczki albo wiatraczki. Jeśli mimo starań, sarny nadal odwiedzają działkę, można w sklepach ogrodniczych albo na aukcjach internetowych zaopatrzyć się w specjalne odstraszacze; niektóre z nich mają zasięg nawet do 150 m.

Nietypowe sposoby radzenia sobie z sarnami

Włosy
©123RF/PICSEL

Istnieją również specyficzne sposoby na sarny, które odwiedzają nasze działki. Te okazałe zwierzęta mają wyczulony węch, co w połączeniu z ich płochliwością, można skrzętnie wykorzystać. Wystarczy umieścić przedmioty, które nierozerwalnie kojarzą się im z człowiekiem. Co okazuje się przydatne? Przepocona odzież, której specyficzny zapach skutecznie zniechęci do częstych wizyt. Można też użyć ludzkich włosów; włożone do pończoch skutecznie odstraszą głodne sarny. Warto jednak pamiętać, że "ludzki" zapach szybko się ulatnia i raz na jakiś czas przedmioty trzeba wymieniać. Kolejną sprawdzoną metodą jest rozłożenie mydła zapachowego na działce. Wystarczy pokroić kilka kostek i umieścić cząstki wśród roślin oraz wokół ogrodzenia w odległości mniej więcej 3 m.

Metody naturalne

Mimo że sarny nie są wybredne, to istnieją rośliny, które nie są ich przysmakami. Warto wiedzieć, które można posadzić na działce i tym samym sprawić, aby zwierzęta nie były częstymi gośćmi. Najlepiej umieszczać je na obrzeżach posesji. Niejadalna dla saren jest szałwia, lawenda, begonie, żonkile, irysy, nagietki, cynie, bukszpan oraz sosny i świerki. Dodatkowo te zwierzęta nie przepadają za intensywnymi smakami, dlatego w ogrodzie można rozłożyć kilka główek czosnku albo cebuli. Warto też na ogrodzeniu rozwiesić ostrą paprykę; po ich zjedzeniu będą kojarzyły działkę z nieprzyjemnymi smakiem. Okazuje się, że równie pomocne w walce z sarnami okażą się opryski z jajek. Łatwo przygotować bezpieczny i naturalny specyfik: w dwóch litrach wody należy wymieszać sześć jaj. Taką mieszankę można stosować na działce. Jednak nie jest ona trwała; trzeba powtarzać powyższy zabieg raz na jakiś czas.

Inne metody

Pastuch elektryczny
©123RF/PICSEL

Jeśli żadna z powyższych metod nie pomaga na sarny, należy zainwestować w elektrycznego pastucha. Wokół działki należy rozmieścić drut na trzech różnych wysokościach 25 cm, 60 cm oraz 100 cm. Dotknięcie takiego ogrodzenia spowoduje, że zwierzę zostanie delikatnie porażone prądem; to skutecznie je odstraszy i zniechęci do kolejnych wizyt. Dobra instalacja wytwarza niewyczuwalne dla człowieka pole magnetyczne, które spowoduje, że sarna nie podejmie próby zbliżenia się do działki.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas