Jak oszczędzić na ogrzewaniu?
Jesień i nadchodząca zima nieustannie przypominają nam o nieuchronnym włączeniu ogrzewania. Aby w domu było ciepło, a wieczory nie musiały być spędzane pod szczelną izolacją z koców, warto rozsądnie korzystać z grzejników. To nie tylko sprawi, że w całym domu będzie ciepło, ale także zminimalizujemy koszty. Zatem, jak w praktyczny sposób oszczędzić na ogrzewaniu? Sprawdźmy!
Zleć przegląd instalacji!
Jeśli chcemy uniknąć dogrzewania pomieszczeń, warto przed sezonem grzewczym sprawdzić działanie instalacji. Chodzi nie tylko o działanie pieca (o ile taki posiadamy), ale także kondycję np. kaloryferów. Takie działanie powierzyć pracownikom wyspecjalizowanej firmy, którzy w fachowy sposób zajmą się znajdującą się w domu instalacją. Wykrycie ewentualnych usterek spowoduje, że cały system będzie pracował wydajniej, a także zminimalizujemy koszty ogrzewania.
Jeśli sezon grzewczy już się rozpoczął, a mieszkanie bądź dom są niedocieplone, warto sprawdzić, czy nie mamy do czynienia z zapowietrzonymi kaloryferami. Warto również je dokładnie wyczyścić kaloryfery! Jeśli pokryte są zabrudzeniami i warstwą kurzu, to gorzej radzą sobie z ogrzewaniem pomieszczenia.
Uszczelnij okna i drzwi!
Jeśli chcemy zaoszczędzić na ogrzewaniu, to uszczelnienie okien i drzwi jest kolejną rzeczą na liście. Nawet w oknach plastikowych uszczelki z czasem parcieją i odkształcają się zwłaszcza wtedy, gdy nie są należycie konserwowane. To właśnie przez małe szczeliny ucieka ciepło, a zimne podmuchy wiatru skutecznie wychładzają pomieszczenia. Wymiana gumowych elementów w oknach nie jest ani skomplikowana, ani droga. Jak sprawdzić, że okno jest nieszczelne? Wystarczy przyłożyć rękę pod ruchome skrzydło, przy jego bokach oraz u góry. Jeśli czujemy powiew powietrza to znak, że w tym miejscy występuje nieszczelność.
Nowsze okna mają regulowany mechanizm, który pozwala na regulację docisku skrzydła do ramy okna. Wystarczy kilkoma ruchami klucza przekręcić odpowiednią śrubę, aby pozbyć się mikroszczelin odpowiedzialnych za uciekanie ciepła.
Ważna jest konfiguracja mebli!
Jeśli chcemy, aby ogrzewanie w mieszkaniu czy domu działało bez zarzutu, to warto utorować drogę do kaloryferów. Choć wiele osób preferuje, aby strategiczne meble w domu, takie jak łóżko czy fotel. Jednak jeśli wyposażenie domu zasłanie kaloryfery, emitowane przez niego ciepło pochłaniane są przez znajdujące się w jego pobliżu przedmioty. Aby ogrzewanie było bardziej wydajne, a tym samym oszczędne lepiej ustawić meble tak, aby nie tylko nie były w jego pobliżu, ale także nie zasłaniały przestrzeni w pokoju.
Pamiętajmy, że kaloryfery emitują ciepło z każdej strony, również z tyłu. Dlatego ściana pod oknem najbardziej jest nagrzana. Warto zaopatrzyć się w specjalne ekrany cieplne, które odbijają energię i skupiają ją w stronę pokoju.
Pamiętaj o odpowiedniej temperaturze!
Jeśli jesień jest stosunkowo ciepła, nie warto włączać ogrzewania. Lepiej zostawić sobie tę przyjemność dopiero wtedy, gdy temperatury będą oscylowały wokół jedynie kilku stopni Celsjusza. Nawet wtedy, kiedy jest już zimno, lepiej dostosować moc do warunków panujących w mieszkaniu. W kuchni, gdzie najczęściej gotujemy, ciepło z przygotowanych potraw w przeważającej mierze wystarczy do ogrzania tej części domu. A jak zatem ustawiać temperaturę? Najlepiej w taki sposób, aby w ciągu dnia oscylowała wokół 22 stopni Celsjusza, natomiast nocą, kiedy śpimy przykryci grubą kołdrą - nic nie stoi na przeszkodzie, aby ją obniżyć (do ok. 17 stopni).
Pamiętajmy, aby w ciągu dnia stawiać na naturalne źródło ciepła, jakim jest słońce. Promienie wlatujące do pomieszczeń skutecznie podniosą temperaturę.
Wietrz pomieszczenia z głową!
Wietrzenie pomieszczeń jest niezbędne, aby wpuścić do środka trochę świeżego powietrza. To dobry sposób nie tylko na poprawę nastroju, ale także pomysł na pozbycie się znajdujących w tekstyliach roztoczy. Niestety, w sezonie grzewczym popełniamy błędy, które szybko prowadzą do wychłodzenia.
Zatem, jak wywietrzyć mieszkanie bez strat ciepła? Wystarczy otworzyć na oścież okno jedyne na kilka/kilkanaście minut, ale w międzyczasie zakręcić ogrzewanie.