Jak pielęgnować paprocie?
Paprocie to zdecydowanie jedne z najpopularniejszych roślin doniczkowych rosnących w naszych domach.
Mimo iż, nie kwitną to bujnie się rozrastają i świetnie dekorują pomieszczenia. Oprócz tego wydzielają duże ilości wilgoci oraz tlenu, pochłaniając tym samym toksyczne substancje. Dzięki temu pełnią rolę roślin dobrze nadających się do pomieszczeń wypoczynkowych - sypialni czy salonów. Chcąc cieszyć się pięknie wyglądającymi paprociami należy starannie o nie dbać. Odpowiednia pielęgnacja zagwarantuje, że rośliny te będą zdobić nasze mieszkania nawet przez wiele długich lat.
Oto kilka rad jak pielęgnować paprocie:
Dobór odpowiedniego stanowiska
Paprocie to rośliny preferujące miejsca półcieniste i najlepiej rosną w temperaturze pokojem od 19 do 22°C. Do ich lokowania najlepiej wybierać półeczki czy niezbyt nasłonecznione parapety. Nie lubią zaś suchego i gorącego powietrza - nie powinniśmy ich umieszczać nad kaloryferami.
Podłoże
Najlepszym podłożem dla paproci jest gleba żyzna, przepuszczalna o lekko kwaśnym odczynie pH. Najlepiej wybrać ziemię kompostową bogatą w torf i próchnicę. Gotowe podłoże pod uprawę jest dostępne w większości sklepów ogrodniczych.
Zraszanie
W przypadku wysokich temperatur w naszych mieszkaniach (szczególnie zimą) powinniśmy zraszać liście paproci wodą - letnim prysznicem lub mgiełką za pomocą rozpylacza.
Podlewanie
Podlewanie wykonujemy regularnie i umiarkowanie, tak by podłoże było lekko wilgotne, ale nie mokre. Najlepiej używać do tego odstanej wody, którą usuwamy z podstawki kilkanaście minut po podlewaniu. Należy zwrócić uwagę aby nie dopuścić do pozostania nadmiaru wody na podstawce przez długi czas.
Nawożenie
Aby nasze rośliny bujnie się rozrastały dobrze jest zadbać również o odpowiednie nawożenie, które warto wykonać co 2 tygodnie. Najlepiej stosować płynne nawozy do domowych roślin zielonych, pamiętając jednak by je rozcieńczać. Paprocie są bardzo wrażliwe na nadmierne zasolenie podłoża i przenawożenie.
Przesadzanie
Paprocie przesadzamy dopiero wtedy, gdy pojemnik jest wyraźnie za mały. Rośliny te lubią ciasne doniczki i nie ma potrzeby zmieniania ich zbyt często. Do przesadzania najlepiej wybrać porę wiosenną.
Dominika Gębiś