Jak pielęgnować paprocie?

Paprocie to rośliny doniczkowe, które są chętnie uprawiane w naszych domach. Nie wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych, a ich liście są zawsze bardzo atrakcyjne. Nie tylko zdobią pomieszczenia, ale również filtrują powietrze i usuwają z niego toksyny. Czasami paprocie są karłowate i marnieją, a dodatkowo szybko usychają. Dlaczego? Wszystko przez to, że nie spełniłeś ich podstawowych wymagań. Aby zawsze się pięknie prezentowały, wystarczy ustawić je w odpowiednim miejscu oraz regularnie podlewać. Istnieją również naturalne środki, które skutecznie poprawią ich kondycję, a także przysłużą się do ich intensywniejszego wzrostu.

Mała paprotka
Mała paprotka ©123RF/PICSEL

Miejsce dla paproci

Paproć w kuchni
©123RF/PICSEL

Aby paproć zawsze się pięknie prezentowała, należy zapewnić jej odpowiednie miejsce. Powinno być one zacienione, ponieważ nadmiar promieni słonecznych sprawia, że jej liście ulegają poparzeniom. Jasne stanowisko może powodować też, że szybciej brązowieją i usychają całe zdrowe pędy. Idealna dla paproci jest ekspozycja wschodnia albo północna. Pamiętaj , że roślina lepiej rośnie w pomieszczeniu o temperaturze pokojowej i w wolnym od przeciągów.

Podlewanie

Podlewanie
©123RF/PICSEL

W uprawie paproci kluczowe jest podlewanie. Roślina wymaga częstego nawadniania tak, aby podłoże było cały czas wilgotne. Niestety, tak jak w przypadku większości domowych okazów zbyt duża ilość wody może doprowadzić do gnicia korzeni. Dlatego ważne jest, aby doniczka posiadała otwory odpływowe, przez które nadmiar płynu może swobodnie odpłynąć (pamiętaj, by opróżniać regularnie podstawkę). W suche dni zraszaj regularnie roślinę, najlepiej codziennie rano. Pobudzi to ją do intensywniejszego wzrostu.

Odżywki dla paproci

Herbata
©123RF/PICSEL

Paprocie muszą być zasilane nawozami wieloskładnikowymi albo specjalnymi preparatami. Trzeba jednak stosować się do zalecań producenta zawartych na opakowaniu. Domowym sposobem na poprawienie kondycji paproci jest stosowanie fusów po kawie, które mogą być wykładane na powierzchnię doniczki albo mieszane z ziemią np. podczas przesadzania. Do odżywienia roślin można również wykorzystać niesłodzoną herbatę: naparem warto od czasu do czasu podlać roślinę, a dno doniczki wyłożyć torebkami zwykłej, czarnej herbaty.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas