Jak pielęgnować truskawki po owocowaniu?

Truskawki po owocowaniu również wymagają odpowiedniej opieki, by w kolejnym roku dobrze rosły, a zbiory były satysfakcjonujące. W środku lata na krzewach truskawek zaczynają pojawiać się rozłogi, które można wykorzystać jako sadzonki. Wykonanie podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych zaowocuje obfitymi plonami w kolejnym roku. Do najważniejszych należy spulchnianie ziemi czy obrywanie uschniętych i chorych liści, a także pozostałych owoców. Są one siedliskiem wielu chorób oraz szkodników. Jak pielęgnować truskawki po owocowaniu? Podpowiadamy poniżej.

Odpowiednia pielęgnacja truskawek po okresie owocowania ma kluczowy wpływ na plony w kolejnym roku
Odpowiednia pielęgnacja truskawek po okresie owocowania ma kluczowy wpływ na plony w kolejnym roku123RF/PICSEL

Pielęgnacja truskawek po owocowaniu

Po zakończonym owocowaniu truskawek trzeba o nie odpowiednio zadbać: to czas przypadający na przełom lipca i sierpnia. Troska o krzewy zapewni ci urodzaj na kolejny rok, musisz jednak pamiętać o kilku zasadach pielęgnacyjnych. W połowie lata roślina ta wytwarza rozłogi, którymi trzeba się odpowiednio zająć. To także pora intensywnego wzrostu liści i zawiązywania się nowych pąków kwiatowych. Ponadto zostawione bez opieki krzewy mogą szybko zostać pokryte chwastami, a uschnięte liście stają się siedliskiem chorób bakteryjnych i grzybowych.

Pielęgnacja grządek

Pielenie grządek truskawek zapewnia im lepszy rozwój i owocowanie
Pielenie grządek truskawek zapewnia im lepszy rozwój i owocowanie123RF/PICSEL

Druga połowa lata to czas na usuwanie chwastów, które szybko zawitają wśród zaniedbanych grządek. Pielenie to bardzo ważny zabieg, pozwalający truskawkom na obfitsze owocowanie i bardziej intensywny wzrost. Ważne jest też usuwanie spleśniałych owoców, stających się siedliskiem bakterii i grzybów. Tak samo regularne obrywanie suchych i chorych liści ma niebagatelne znaczenie dla truskawek. Są idealną pożywką dla szkodników i przyczyniają się do rozwoju wielu chorób. Trzeba to robić powoli, aby nie uszkodzić zawiązek nowych pędów. Zabieg przeprowadza się w lipcu, po zakończonym owocowaniu krzewów. Usuń wszystkie liście znajdujące się około sześciu centymetrów nad ziemią.

Ważną kwestią jest również usunięcie zbędnych rozłogów od macierzystej rośliny, które ją tylko osłabiają. Inaczej postępuje się w przypadku wykorzystania rozłogów jako sadzonki: pozwól się im dobrze rozrosnąć i dobrze ukorzenić. Ścinanie nie dotyczy odmian truskawek powtarzających owocowanie oraz tych zasadzonych w bieżącym roku.

Spulchnianie i podlewanie gleby

Kolejnym ważnym zabiegiem jest spulchnianie gleby, które poprawia cyrkulację powietrza i sprawi, że korzenie będą mogły swobodnie się rozrastać. Glebę należy poluzować na głębokości około 10 centymetrów tak, aby nie uszkodzić delikatnych korzeni. Nowy system korzeniowy obsyp cienką warstwą ziemi, aby znalazł się pod powierzchnią.

Podlewanie również jest istotną kwestią: pamiętaj o rzadkim, ale obfitym podlewaniu, gleba powinna być cały czas wilgotna. Zadbaj o jej ściółkowanie słomą albo torfem, w celu zabezpieczenia ziemi przed chwastami czy niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych.

Nawożenie truskawek

Do nawożenia krzewów truskawek najlepiej zastosować opryski naturalne, na przykład z humusa
Do nawożenia krzewów truskawek najlepiej zastosować opryski naturalne, na przykład z humusa123RF/PICSEL

Nawożenie truskawek możesz wykonać pod koniec lipca lub początkiem sierpnia. W tym celu użyj specjalnych środków do nawożenia tych owoców lub naturalnych specyfików. Sprawdzi się humus, gdyż poprawia strukturę gleby i dostarcza niezbędnych składników odżywczych dla krzewów truskawek. Dzięki temu po kilku tygodniach na krzewach pojawią się nowe pąki kwiatowe, które w przyszłym roku wydadzą obfite plony.

Ochrona przed szkodnikami i chorobami

Truskawki narażone są na atak szkodników i różne choroby
Truskawki narażone są na atak szkodników i różne choroby 123RF/PICSEL

W drugiej połowie lata warto zająć się także zabiegami mającymi na celu ochronę upraw przed chorobami truskawek czy szkodnikami. Największe zagrożenie stanowi szara pleśń czy mączniak prawdziwy, ale także szkodniki, takie jak ślimaki i pędraki. Pierwszą oznaką, że z plonami dzieje się coś niedobrego, są zdeformowane i pomarszczone liście, ale też brązowe plamy. Po zebraniu owoców zastosuj opryski na pazie chlorku miedzi lub naturalnych składników, takich jak mączka bazaltowa. Zawiera ona duże ilości krzemionki, czyli substancji mineralnej, która uodparnia krzewy truskawek na choroby i poprawia ich kondycję.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas