Jak porządnie wyczyścić pralkę?

Aktualizacja

O czyszczeniu pralki powiedziano i napisano już wiele, więc część osób do serca wzięło sobie rady ekspertów. Niewielkim nakładem pracy nie tylko pozbędziemy się kamienia i brudu znajdującego się w jej wnętrzu, ale także na dłuższy czas zażegnamy problem brzydkiego zapachu, jaki wydostaje się z urządzenia. Jeśli, mimo najszczerszych starań, efekt nadal jest niezadowalający, naszej pralce trzeba się przyjrzeć dokładniej, bo samo wlanie odkamieniacza czy nawet octu do bębna może nie pomóc. Pokażemy, na co zwrócić uwagę, aby pralka była porządnie wyczyszczona i służyła nam na długie lata!

Pranie z pralki brzydko pachnie? To znak, że trzeba ją porządnie wyczyścić
Pranie z pralki brzydko pachnie? To znak, że trzeba ją porządnie wyczyścić123RF/PICSEL

Kamień? Nie tylko znajduje się w bębnie

Jeśli zapytamy kogokolwiek o to, w której części pralki znajduje się najwięcej kamienia, to każdy bez zastanowienia powie, że w obudowie okalającej bęben, w której - rzecz jasna - zbiera się woda. A jak wiadomo, taki osad doprowadza do degradacji urządzenia, skraca jego żywotność, co naraża nas nieuchronnie na zakup nowego sprzętu. Oczywiście, nawet w wypadku sporadycznego czyszczenia, po każdym praniu pojawia się brzydki zapach, który spowodowany jest gromadzeniem się osadów w innych miejscach, do których zerkamy zbyt rzadko. Wtedy nie ma co się dziwić: ubrania po wyjęciu z pralki pachną niezadowalająco, a nawet kolejne ich wypranie na niewiele się zdaje. Dlatego pokażemy, które miejsca trzeba jeszcze umyć, aby porządnie wyczyścić pralkę.

Szuflada na detergent: Skup się na niej!

Jednym z najczęstszych błędów w czyszczeniu pralki jest pomijanie szuflady na detergenty. A to właśnie w niej oraz załamaniach i zakamarkach pojawia się brud, który trudno usunąć. Jeśli w naszym rachunku sumienia wyszło, że i my zaniedbaliśmy tę część, trzeba się wziąć do roboty. Jednak wcześniej warto zaopatrzyć się w odpowiednie sprzęty:

  • starą szczoteczkę do zębów,
  • pastę,
  • ocet,
  • ręczniki papierowe.

Na początku trzeba delikatnie wyciągnąć całą szufladę, a także zdemontować wszystkie ruchome elementy. Można namoczyć ją w misce z ciepłą wodą i dodatkiem octu spirytusowego oraz pozostawić tak na kilka godzin. Wtedy nie pozostaje nic innego, jak dokładne wyczyszczenie jej za pomocą szczoteczki do zębów. Jeśli szuflada jest zaniedbana, to na jej końcach zgromadzony będzie kamień. Na szczęście, by się go pozbyć, istnieją łatwe metody. Wystarczy ręczniki papierowe zwilżyć octem i przyłożyć je dokładnie do zabrudzonej powierzchni. Po kilku godzinach taki okład można ściągnąć i za pomocą szczoteczki i pasty dokładnie wyczyścić. Szuflada na detergenty będzie jak nowa.

Komora na szufladę: To rezerwuar pleśni!

Gdzie znajduje się najwięcej brudu w pralce? Odpowiedź nie jest jednoznaczna
Gdzie znajduje się najwięcej brudu w pralce? Odpowiedź nie jest jednoznaczna123RF/PICSEL

Udało ci się wyciągnąć szufladę na detergent? Teraz sprawdźmy pustą komorę, przez którą wlewa się woda. Jeśli pralka brzydko pachnie, to właśnie w tym miejscu na pewno znajduje się brud, a nierzadko, nawet pleśń! Jak wyczyścić porządnie pralkę w tym miejscu? Niezbędna będzie szczotka z detergentem, którą dokładnie wyczyści się tę przestrzeń. Dla pewności, by pozbyć się pleśni, warto całość dokładnie spryskać octem, wyszorować gąbką i pozostawić na jakiś czas.

Kołnierz pralki: Nie zapominaj o nim

Gumowy kołnierz okalający drzwi ma za zadanie uszczelniać pralkę, przed wylewaniem się wody podczas prania. Jego struktura jest skonstruowana tak, aby należycie spełniała swoją rolę, ale w zagłębieniach szybko pojawia się pleśń, a czasem i kamień. Jeśli mamy do czynienia z tym pierwszym, trzeba się błyskawicznie rozprawić z patogenem. Jak sobie z nim poradzić? Pomocna będzie woda utleniona oraz solidny kawałek waty lub ręcznika papierowego. Środkiem dezynfekującym trzeba nasączyć materiał i dokładnie przetrzeć nim wnętrze kołnierza. Jeśli pleśń bardzo mocno trzyma się powierzchni z tych dostępnych środków, można zrobić okład, a później porządnie wyszorować gąbką.

Filtr: On również wymaga uwagi

Jeśli chcemy porządnie wyczyścić pralkę, to musimy również pamiętać o filtrze, który zazwyczaj znajduje się z przodu, w dolnej części urządzenia. Przed jego wykręceniem, warto pod niego podstawić albo płaską tackę, albo szmatkę, ponieważ zawsze z niego wycieka woda. Jak wyczyścić filtr? Z tym problemu większego nie ma - wystarczy pozbyć się resztek brudu i potraktować go szczotką lub gąbką.

Niezależnie od tego, jakie czynności wykonujemy, warto także minimum raz w miesiącu pozbyć się znajdujących we wnętrzu pralki bakterii. Wystarczy nastawić puste urządzenie na program o największej temperaturze prania i wyłączyć opcję wirowania.

Polecamy także:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas