Reklama

Reklama

Jak postępować z trudnym szefem?

To od niego zależy twoja podwyżka i atmosfera, w jakiej spędzasz osiem godzin dziennie. Szefa nie musisz lubić, ale warto umieć sobie z nim radzić, by w pracy dało się żyć.

Twój szef to też człowiek, ze swymi zaletami, wadami i przyzwyczajeniami. Ma prawo do gorszego dnia i złego nastroju. Tyle że od tego, jaki charakter ma przełożony, zależy praca całego zespołu. Jeśli jest humorzasty, niezorganizowany, ma problemy z podejmowaniem decyzji - wpływa to na wszystkich. W zespole pojawia się chaos, praca staje się udręką.

Reklama

Nieważne, czy pracujesz w sklepie, urzędzie czy prywatnej firmie. Nie ma znaczenia, czym konkretnie się zajmujesz: jeśli masz szefa, to jesteś od niego po prostu zależna. Od jego umiejętności, stylu zarządzania i stosunku do podwładnych.

Istnieją różne typy przełożonych.

My przedstawiamy te trzy najczęściej spotykane. Prawdopodobnie z jednym z nich miałaś lub właśnie masz do czynienia. Przeczytaj, jak rozpoznać ten konkretny "gatunek szefa" i dowiedz się, jak sobie z nim radzić. Na co dzień i wtedy, gdy w waszym zespole pojawi się problem.

Trudny, nieprzewidywalny, ze zmiennymi humorami

Nigdy nie wiesz, czego się możesz po nim spodziewać. Jednego dnia jest miły, uczynny. Pyta cię, jak spędziłaś weekend i co słychać u członków twojej rodziny.

Oferuje swoją pomoc, jeśli będziesz miała jakieś pytania. Gdy już ci się wydaje, że to prawie ideał szefa, następuje zwrot.

Jeśli zwracasz się do niego w służbowych sprawach, niespodziewanie naskakuje na ciebie, twierdząc, że powinnaś sobie radzić sama. Potrafi publicznie cię zbesztać, a już po chwili jest milutki, jakby nic się nie stało.

Efekt? Przy nim tracisz pewność siebie i wiarę we własne możliwości. Nie wspominając o stresie, jaki powoduje taka nieustająca huśtawka.

Jak z nim postępować? Przede wszystkim musisz położyć kres sytuacji, w której szef wyładowuje na tobie swoje humory. Musisz mu uświadomić, że etap upokarzania cię już się skończył.

Osiągniesz efekt, jeśli diametralnie zmienisz swoje zachowanie w stosunku do niego. Jeśli dotychczas byłaś miła i troskliwa, zacznij ignorować jego "muchy w nosie". Jeśli natomiast reagowałaś milczeniem, by nie wywoływać wilka z lasu, zacznij zadawać pytania i zmuszać go do powiedzenia, o co konkretnie ma pretensje.

Wyprostuj się, kiedy chodzisz. Całą swoją postawą pokaż, że domagasz się szacunku. Będzie zaskoczony, ale zmusisz go do reakcji.

Jeśli szef znów na ciebie nakrzyczy, nie tłumacz się. Milcząco daj mu do zrozumienia, że nie podoba ci się takie traktowanie. A kiedy znów będzie próbował zagadywać cię, jakby nigdy nic, nie wdawaj się w prywatne pogaduszki. Bądź grzeczna, ale oschła. Pokaż mu, że tak łatwo nie zapomnisz, że źle się zachował. Nie pozwól jednak, by ponosiły cię emocje. Opanowana i spokojna, zyskasz nad nim przewagę.

Dowiedz się więcej na temat: problem

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje