Jak pozbyć się muszek w mieszkaniu? Pojawiają się w domu nawet zimą. Skąd? Co zrobić?

Małe muszki w domu są w stanie doprowadzić do szewskiej pasji nawet najbardziej cierpliwą osobę. Choć zazwyczaj skarżymy się na małe muszki owocówki w sezonie letnim, zimą nasze mieszkania też mogą zostać opanowane przez nieproszonych gości. Dowiedz się więc, co odstrasza muchy i z jakiego rodzaju intruzami możesz spotkać się we własnych czterech ścianach. Dzięki temu pozbędziesz się ich skutecznie.

Muchy w domu pojawiają się również w zimie
Muchy w domu pojawiają się również w zimie123RF/PICSEL

Czy muchy w domu są groźne?

Większość gatunków, które pojawiają się w mieszkaniach, nie gryzie, więc mogłoby się wydawać, że są całkowicie nieszkodliwe. Niestety, nie jest to do końca prawda. Są nie tylko irytujące, ale często żerują na odpadkach, gnijących resztkach jedzenia i innych nieczystościach, więc bez trudu przenoszą szkodliwe drobnoustroje na przestrzeń mieszkalną oraz żywność. Niektóre owady mogą też wyrządzać ogromne szkody, gdy mowa o roślinach doniczkowych. Z tych powodów ich obecności nigdy nie należy bagatelizować. Co na muchy w domu zadziała najlepiej? Mamy co najmniej kilka sprawdzonych rozwiązań!

Muszki owocówki

Co prawda muszki owocówki najbardziej aktywne są latem i jesienią, ale błędem jest zakładanie, że zimą nie jesteśmy narażeni na ich uciążliwą wizytę. Przynieść je do domu możemy wraz z zakupionymi w sklepie owocami i warzywami. Z tego względu nadal ważne jest właściwe przechowywanie żywności (w lodówce lub szczelnych pojemnikach), regularne ścieranie blatów oraz częste wynoszenie śmieci.

Muszki owocówki są bardzo małymi owadami i mierzą nie więcej niż trzy milimetry. Charakteryzują się dużymi i czerwonymi oczami oraz brązową resztą ciała. Rozmnażają się błyskawicznie, więc działać należy od razu po ich zauważeniu. Jak pozbyć się muszek owocówek?

  • Przygotować można domowej roboty pułapkę na muchy. Do słoika w równych proporcjach wlej ocet oraz wodę wymieszaną z płynem do naczyń. Zostaw w kuchni na całą noc. Rano zauważysz uwięzione w naczyniu muszki. Powtarzaj, aż do ich całkowitego wyeliminowania.

  • Jakiego zapachu nie lubią muchy? Lawenda to ich wielki wróg, podobnie zresztą jak aromaty mentolowe. Przydatne okażą się więc świece zapachowe lub olejki eteryczne, które rozmieścisz w kuchni w miejscach, w których widujesz największe skupiska muszek.
Dopilnuj, by muchy nie miały kontaktu z jedzeniem
Dopilnuj, by muchy nie miały kontaktu z jedzeniem123RF/PICSEL

Małe muszki w domu zimą: To mogą być ziemiórki!

Zaliczają się do intruzów, których występowanie w sezonie zimowym jest bardzo częste. Na pierwszy rzut oka ziemiórki można pomylić z owocówkami, lecz są one nieco większe, a ich znak rozpoznawczy stanowią długie czarne czułki.

Gdzie żerują i skąd biorą się ziemiórki w domach? Pasożytują na roślinach doniczkowych. Istnieje duże ryzyko, że sprowadzimy je do mieszkania wraz z nowym okazem do naszej kolekcji. Larwy zasiedlają przede wszystkim podłoże, pobierając z niego składniki odżywcze i wodę. Jeśli jednak środowisko zrobi się zbyt suche (np. wskutek zapominalstwa i braku nawadniania rośliny), zaczynają żerować na systemie korzeniowym, a dalej łodygach i liściach. Sprzyja im wysoka temperatura oraz wilgoć. W sezonie grzewczym mieszkania są dla nich idealnym środowiskiem do rozwoju. Tempo rozmnażania jest bardzo szybkie, więc są w stanie błyskawicznie doprowadzić kwiaty doniczkowe do ruiny.

Jak się pozbyć ziemiórek domowymi sposobami?

Jeśli chcemy działać od razu i nie mamy możliwości zaopatrzenia się w profesjonalne preparaty, możemy posiłkować się bardziej naturalnymi metodami.

  • Do podlewania roślin doniczkowych używaj wywaru z pokrzywy lub skrzypu polnego. Nie tylko pozbędziesz się owadów, ale też wzmocnisz kwiaty.

  • Wyciąg z czosnku okaże się równie pomocny. Ząbki z jednej główki czosnku rozgnieć i zalej szklanką gorącej wody. Następnie mieszankę należy rozcieńczyć w dwóch litrach wody. Używaj do regularnego podlewania. Czosnek na ziemiórki będzie twoim sprzymierzeńcem.

Małe muszki w łazience, czyli ćmianki

To kolejni nieproszeni goście, których możemy zaobserwować we wnętrzach mieszkań. Małe muszki przypominają ćmy. Długość ich ciała zazwyczaj nie przekracza pięciu milimetrów. Ćmianki uwielbiają wilgotne zakamarki, więc mogą zakładać gniazda w rurach kanalizacyjnych. Larwy znajdują tam mnóstwo materii organicznej potrzebnej do rozwoju. Spotkać je można najczęściej w łazienkach i toaletach, ale także w odpływach kuchennych i piwnicach.

Ich obecności nie można ignorować. Z racji specyficznych warunków, jakie ćmianki sobie upodobały, mogą przenosić chorobotwórcze drobnoustroje (np. bakterie E. coli). Ich obecność w domach alergików może nasilać niebezpieczne objawy, takie jak duszności, kaszel i wysypki skórne.

W jaki sposób usunąć ćmianki? Przede wszystkim trzeba dbać o dobrą wentylację i drożność odpływów. Gdy zauważymy ich obecność, możemy sięgnąć po mieszankę wrzątku, octu oraz sody oczyszczonej i wlać ją do odpływów w celu zniszczenia gniazd.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas