Jak pozbyć się pleśni z ziemi doniczkowej?

Zauważasz biały nalot na ziemi doniczkowej, a Twoje rośliny marnieją w oczach? Przyczyną może być pleśń. Zanim sięgniesz po fungicydy, warto wypróbować sprawdzone domowe sposoby na pleśń w doniczce.

Domowe sposoby na pleśń w doniczce
Domowe sposoby na pleśń w doniczce123RF/PICSEL

Dlaczego ziemia w doniczce pleśnieje?

Jest wiele powodów, dla których ziemia w doniczce pleśnieje. Winne mogą być zarodniki grzybni, które znajdowały się w podłożu już w chwili jego zakupu. Sprzyjające warunki sprawiają, że pleśń zaczyna się rozwijać.

Spleśniała ziemia w doniczce jest też wynikiem zbyt dużej wilgotności powietrza oraz zbyt dużej częstotliwość podlewania rośliny. Ten problem może wystąpić, szczególnie jeśli podłoże jest ciężkie, zbite i nieprzepuszczalne.

Pleśń w doniczce może pojawić się też, jeśli nie wykonamy otworów odprowadzających wodę z pojemnika. Niedobór światła to kolejna powód, dla którego ziemia w doniczce pleśnieje.

Nie wyrzucaj skórek bananów. Dzięki nim rośliny łatwiej zniosą mrozy lub suszęInteria.tv

Domowe sposoby na pleśń w doniczce

Cynamon pomoże na pleśń w doniczce
Cynamon pomoże na pleśń w doniczce123RF/PICSEL

Skutecznym sposobem na pozbycie się grzybów z ziemi doniczkowej jest cynamon. Wystarczy rozsypać nieco mielonej przyprawy i wymieszać ją z ziemią, a pleśń z doniczki szybko zniknie.

Innym sposobem jest rozpylenie nad spleśniałą ziemią w doniczce roztworu wody utlenionej i wody. Nadtlenek wodoru należy zmieszać z wodą w proporcji 1:10 i taką mieszanką spryskać biały nalot.

Jak pozbyć się pleśni z ziemi doniczkowej?

Domowe sposoby na pleśń w doniczce polegają także na likwidowaniu przyczyny problemu. Warto pojemnik przestawić w bardziej słoneczne miejsce. Gdy istnieje taka potrzeba wymieszać podłoże z piaskiem oraz wykonać otwory w doniczce. Jeśli roślina była często podlewana, można też rozważyć zmniejszenie częstotliwości nawadniania. Zbyt wilgotne podłoże może powodować gnicie korzeni, a w efekcie obumieranie rośliny. Jednak należy uważać, aby nie przesuszać rośliny.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas