Jak prawidłowo suszyć hortensje?

Hortensja to bardzo okazała i wdzięczna roślina. Nie bez przyczyny zyskała miano "królowej ogrodów". Ten przydomek zawdzięcza przepięknym bujnym kwiatostanom, które stanowią wspaniałą ozdobę. Wraz z końcem lata hortensje przygotowują się do zimowania. Aby cieszyć się ich walorami w następnym sezonie, musimy poczynić kilka zabiegów pielęgnacyjnych. Poza tym nie musimy wcale się żegnać z tymi okazałymi kwiatami, gdyż możemy je zasuszyć. Jak to zrobić? Przekonasz się, czytając artykuł.

Bukiet z hortensji
Bukiet z hortensji ©123RF/PICSEL
Ogrody Zamku Królewskiego w WarszawieINTERIA.TV

Hortensje w ogrodzie

Suszona hortensja
©123RF/PICSEL

O tym, że hortensje są przepiękne, nie trzeba szczególnie przekonywać. To bujny krzew, który szybko się rozrasta i pojawiają się na nim okazałe, kuliste kwiatostany. W Polsce uprawia się kilka odmian tej ciekawej rośliny, najczęściej spotyka się hortensję ogrodową, krzewiastą, bukietową oraz pnącą. Wraz z nadejściem jesieni nie musimy się żegnać z okazałymi kwiatami. Sprytne sztuczki spowodują, że hortensja będzie stanowić ciekawą ozdobę w domu – można z niej stworzyć piękne kompozycje.

Hortensja suszona

Kwiaty hortensji są bardzo atrakcyjne. Do stworzenia ciekawych kompozycji mogą służyć cięte egzemplarze. Niestety, nie są one trwałe, gdyż umieszczone w wazonie z wodą szybko tracą swoje okazałe płatki. Aby cieszyć się nimi przez naprawdę długi czas, wystarczy je odpowiednio zasuszyć.

Jakie egzemplarze hortensji wybrać?

Cięcie kwiatów
©123RF/PICSEL

Decydując się na stworzenie bukietu z suszonej hortensji, najlepiej jest wybrać jak najbardziej dorodne egzemplarze. Stawiajmy na te, które posiadają jak najwięcej płatków, nie posiadają przebarwień i nie widać na nich oznak choroby. Wybór zdrowych i atrakcyjnych kwiatów jest gwarantem, że suszenie się uda i uroda tych pięknych kwiatów się nie zatraci.

Jak zasuszyć kwiaty hortensji?

Hortensje to wdzięczne kwiaty i nie trzeba się wcale nadmiernie wysilać, by mieć piękne kompozycje suszonych roślin w swoim domu. Jeśli już wybraliśmy piękne i zdrowe okazy, wystarczy je przenieść do przewiewnego, ciemnego pomieszczenia i zawiesić je łodygą do góry. Dopływ świeżego powietrza sprawi, że proces suszenia nastąpi szybko, odwrócenie kwiatów utrwali ich walory, a półmrok sprawi, że kolor kwiatów pozostanie intensywny. Inną metodą jest umieszczenie hortensji w wazonie z odrobiną wody. Po pewnym czasie – gdy roślina wchłonie całą ciecz – nastąpi naturalny proces suszenia. Ostatnią znaną i polecaną metodą, jest wykonanie tzw. kąpieli w prażonym piasku. Polega na umieszczeniu piasku w piekarniku, rozgrzaniu go do 200 stopniu Celsjusza, a następnie zasypaniu nim kwiatów hortensji.

Barwienie hortensji

Suszona hortensja
©123RF/PICSEL

Hortensja posiada jeszcze jeden wyjątkowy walor. Możemy barwić jej kwiaty. Ich kolor zależy od odczynu gleby i zawartych w niej minerałów. Aby roślina wydawała niebieskie kwiatostany, należy odczyn pH utrzymywać na poziomie zasadowym (4.5, 5.0), a jeśli interesuje nas barwa różowa, trzeba zapewnić jej odczyn kwaśny (wystarczy 5.5). Warto pamiętać, że odmiany o białych płatkach nie zmieniają barw – wszystko przez brak antocyjanów, które są odpowiedzialne za ten proces.

Jak przygotować hortensję do zimy?

Krzew hortensji musi być odpowiednio zabezpieczony przed zimą. Zabieg ten musi być wykonany dopiero w listopadzie, jeszcze przed pierwszymi przymrozkami. Odpowiednio otulona roślina zostanie zachęcona do wydania nowych pędów, co może skutkować jej zamarznięciem zimą. Jak skutecznie przygotować hortensję do zimy? Wystarczy usypać kopczyk ze ściółki albo kory drzewek iglastych - tak, aby dokładnie zakrył korzenie rośliny. Dodatkowo owijamy trzykrotnie pędy hortensji białą agrowłókniną oraz związujemy je, aby powstał chochoł. Wcześniej należy usunąć części rośliny, które są martwe i posiadają widoczne zmiany chorobowe.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas