Jak przechowywać warzywa i owoce, aby uniknąć ich gnicia?

Sezon na apetyczne owoce i warzywa trwa w najlepsze. Kupujemy i jemy je chętnie, ale praktyka pokazuje, że nie zawsze do końca wiemy, jak je przechowywać. Zazwyczaj bez mrugnięcia okiem umieszczamy je na chybił trafił w lodówce, szczelnie owijmy folią albo bezmyślnie pozbawiamy liści. Podpowiadamy, dlaczego w przypadku owoców i warzyw tak ważne jest dobre sąsiedztwo, stała temperatura przechowywania oraz odpowiedni dostęp do powietrza. Zdradzamy też, co wspólnego z procesem gnicia ma... umieszczanie czystej gąbki lub papierowych ręczników w szufladzie lodówki oraz pozbawianie brokułów i kalafiorów liści.

article cover
©123RF/PICSEL

Zawsze wybieraj dorodne okazy

©123RF/PICSEL

Zacznijmy od tego, że odpowiedni dobór produktu to podstawa. Starajmy się zawsze stawiać na okazy jędrne, dojrzałe i bez widocznych uszkodzeń, bo jakość produktu zawsze przekłada się na długość jego przechowywania. Nawet najmniejsze pękniecie ułatwia działalność bakteriom i przyspiesza psucie się owoców i warzyw.

Jakim owocom i warzywom lodówka nie służy?

Pierwsza rzecz, o jakiej z reguły myślimy tuż po zakupie owoców i warzyw, to umieszczenie ich w lodówce. Tymczasem nie zawsze jest to dobre rozwiązanie. Właśnie pod wpływem chłodzenia wiele z nich traci swój smak i aromat i szybciej się psuje. O których gatunkach mowa? Między innymi o owocach i warzywach egzotycznych, ale nie tylko, bo lista obejmuje także choćby pomidory. Temperatura pokojowa bardziej sprzyja: bananom, awokado, mango, pomarańczom, ananasom, morelom, brzoskwiniom, nektarynkom, arbuzom, papajom, limonkom, cytrynom, grejpfrutom, figom, kiwi, marchewkom, pomidorom, ogórkom, a także czosnkowi.

Jakie owoce i warzywa umieszczać w lodówce?

Chłód zdecydowanie sprzyja tak zwanym owocom leśnym, czyli jeżynom, malinom, borówkom, jagodom oraz winogronom, śliwkom, wiśniom, czereśniom, brokułom, kalafiorom, kukurydzy, szczypiorowi, sałacie, rzodkiewkom, grzybom, brukselce, kiełkom, selerowi, cukiniom, porom i papryce. Zatem tuż po ich zakupie, możemy je śmiało umieszczać w lodówce.

Umieść gąbkę w szufladzie z warzywami

Jako bonus ciekawostka. Jeżeli chcesz, aby przechowywane w lodówce warzywa były przez długi czas świeże, umieść w szufladzie z warzywami lub w pojemniku z warzywami czystą i suchą gąbkę. Wchłonie nadmiar wilgoci i naturalnie zabezpieczy produkty przed gniciem. Podobny efekt uzyskasz wykorzystując papierowy ręcznik.

Owoce i warzywa zawsze trzymaj w stałej temperaturze

©123RF/PICSEL

Temperaturowe skoki owocom i warzywom zdecydowanie nie służą, bo tylko przyspieszają ich psucie. Lepiej zatem nie eksperymentować i od razu stworzyć im takie warunki, jakich w istocie potrzebują.

Zapewnij dostęp do powietrza

Owocom i warzywom - zwłaszcza tym nawożonym środkami na bazie azotu - warto zapewnić odpowiedni dostęp do powietrza. Szczelne zawijanie ich w folię jest błędem, bo stwarza odpowiednie środowisko dla rozwoju bardzo szkodliwych azotynów. (Azotany szybciej zmieniają się w rakotwórcze azotyny).

W czym najlepiej przechowywać warzyw i owoce?

Skoro folia jest wyborem nietrafionym, podobnie jak rozmaite pojemniki czy plastikowe siatki, to w czym zatem najbezpieczniej umieścić warzywa, aby zabezpieczyć je przed gniciem? Ziemniaki najlepiej trzymać w lnianych lub płóciennych workach albo drewnianych skrzyniach, marchewkę - w koszyku lekko osłoniętym płótnem, cebulę - w papierowej torbie i w ciemnym miejscu. Z kolei kapustę białą i czerwoną warto umieścić w dziurkowanych workach, a dynię w pojedynczym worku z płótna. Szczelna folia przyspiesza też więdniecie papryki - o wiele bezpieczniej umieścić ją w podziurkowanych woreczkach.

Nie obrywaj liści

©123RF/PICSEL

Często odruchowo pozbawiamy warzywa liści. Unikajmy tej praktyki w odniesieniu do kalafiorów i brokułów, a w pełni naturalnie przedłużymy im datę przydatności do spożycia i uodpornimy je na gnicie.

Przedłuż życie sałacie

Chcesz, aby sałata pozostała chrupka i jędrna przez długi czas? Tuż po zakupie umieść ją w zimnej wodzie i trzymaj w niej co najmniej przez cztery minuty. Następnie starannie opłucz każdy listek w zimnej wodzie i rozłóż na papierowym ręczniku. Przygotuj plastikowy pojemnik, wyłóż go papierowym ręcznikiem i układaj warstwami sałatę - każdą oddzielaj ręcznikiem (raz sałata, raz papierowy ręcznik). Pojemnik zamknij. Ten prosty zabieg sprawi, że zielone warzywo znacznie dłużej zachowa świeżość.

Dbaj o dobre sąsiedztwo

Pamiętaj, że podobnie jak w przypadku ludzi, tak i odnośnie warzyw kluczowe jest towarzystwo... Ważne, żeby było odpowiednie. O co tak naprawdę chodzi? Już wyjaśniamy. Bardzo duży wpływ na przydatność do spożycia warzyw i owoców ma zawartość hormonu roślinnego - etylenu. Te, które wydzielają go w dużej ilości, powinny być odseparowane od pozostałych owoców i warzyw. Przykładowo pomidorów, jabłek, melonów czy papryki nie należy przechowywać z sałatą i ogórkami, bo szybciej zżółkną.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas