Jak przechowywać zielone pomidory?

Październik to czas, gdy należy zebrać pomidory z krzaków. Chłód i wilgoć często powodują choroby roślin i sprawiają, że zamiast dojrzewać, warzywa szarzeją i gniją. Dlatego jesienią należy zebrać nawet zielone i małe okazy. Odpowiednio przechowywane, będą one powoli dojrzewać, dzięki czemu smakiem własnych pomidorów możemy się cieszyć nawet w grudniu i styczniu!

Przechowanie zielonych pomidorów
Przechowanie zielonych pomidorów123RF/PICSEL

Kiedy zbierać zielone pomidory?

Zbieranie pomidorów należy przeprowadzić, gdy pogoda wyraźnie się zepsuje. Pochmurne, chłodne dni oraz częste opady deszczu mogą spowodować, że rośliny zapadną na zarazę ziemniaczaną, wówczas pomidory, zamiast dojrzeć — zgniją. Nawet jeśli krzaki pomidorów nie zachorują, to brak ciepłą i słońca, który często towarzyszy późnej jesieni, uniemożliwi dojrzewanie warzyw.

Kiedy zbierać zielone pomidory? Koniec października to dobry czas na zerwanie ostatnich w tym roku pomidorów. Koniecznie trzeba przeprowadzić zbiory, jeśli na roślinach pojawią się plamy, a liście zaczną zasychać — są to objawy zarazy. Za kilka dni może być już za późno na zerwanie pomidorów, bo grona zostaną zainfekowane.

Jak zbierać zielone pomidory?

Jesień to czas, aby usunąć z pól i ogrodów warzywa. Jak zbierać zielone pomidory? Cały proces najlepiej rozpocząć od zerwania dojrzałych lub już lekko zarumienionych okazów i odłożenia ich do osobnego pojemnika. Następnie można wyrywać całe krzaczki i obrywać zielone pomidory.

Jak przechowywać zielone pomidory?

Jak przechowywać zielone pomidory, by dotrwały do zimy?
Jak przechowywać zielone pomidory, by dotrwały do zimy?

Zerwane zielone pomidory należy przechowywać w przewiewnych pojemnikach: wiklinowych koszach, plastikowych lub drewnianych skrzynkach, ułożone w kilku warstwach. Rozkładanie pomidorów pojedynczo jest złym pomysłem, bo warzywa będą wysychać.

Jak przechowywać zielone pomidory, by dotrwały do zimy? Najlepiej położyć skrzynki z warzywami w ciemnym, suchym, chłodnym pomieszczeniu, gdzie temperatura oscyluje wokół 8 - 10 stopni Celsjusza. Pomidory będą wówczas powoli, stopniowo dojrzewały.

Do takiego pomieszczenia warto zaglądać co kilka dni, aby przebrać pomidory. Dojrzałe zabieramy i zjadamy ze smakiem, dosięgnięte zarazą wyrzucamy, a zielone pozostawiamy do dalszego dojrzewania. Chore pomidory łatwo rozpoznać, bo zaczynają one szarzeć i pojawiają się na nich brunatne plamy. Takie okazy trzeba wyrzucać!

Co zrobić, żeby zielone pomidory dojrzały?

Towarzystwo jabłek sprawi, że zielone pomidory szybciej dojrzeją
Towarzystwo jabłek sprawi, że zielone pomidory szybciej dojrzeją123RF/PICSEL

Nie zawsze najważniejszym pytaniem jest: jak przechować zielone pomidory? Dla niektórych dużo większe znaczenie ma przyśpieszenie procesu ich dojrzewania. Co zrobić, żeby zielone pomidory dojrzały? Egzemplarze, które chcemy jak najszybciej spałaszować najlepiej porozkładać na parapecie okiennym, gdzie codziennie będą mogły się kąpać w słońcu. Warto położyć przy pomidorach dojrzałe jabłka, banany czy brzoskwinie. Wydzielający się z owoców etylen sprawi, że pomidory dużo szybciej dojrzeją.

Niedojrzałe pomidory można wykorzystać też do przygotowania pysznego dżemu lub sałatki z zielonych pomidorów.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas