Jak przygotować rośliny domowe do wiosny?
Zbliżająca się wiosna to czas szczególnie ważny w uprawie roślin doniczkowych. Wiele z nich budzi się do życia, dlatego kluczowe jest zapewnienie im odpowiednich warunków do bujnego wzrostu. Po zimie często są osłabione, więc zignorowanie niepokojących objawów i brak dostosowania naszych nawyków do zmieniających się okoliczności, mogą okazać się dla domowych roślin zabójcze. Sprawdź więc, jakie zabiegi pielęgnacyjne przed wiosną zaplanować i jak przeprowadzić je poprawnie.
Spis treści:
Wiosenne porządki czas zacząć!
Zbliżający się koniec zimy mobilizuje nas do uporządkowania, a często także przearanżowania mieszkania. O tym nie należy zapominać również w kontekście domowych roślin. Zrobienie przeglądu to podstawa przygotowania ich do wiosny.
Przyjrzyj się im dokładnie, usuń suche części i skróć zbyt wybujałe pędy. Spróbuj zdiagnozować, czy kiepska kondycja roślin doniczkowych nie wynika przypadkiem z obecności nieproszonych gości - szkodników i grzybów. Rozpoznasz je na podstawie brzydkich przebarwień na liściach, bladych plam, a także larw czy intruzów zlokalizowanych na spodzie liści lub w ziemi.
Przeprowadź odkurzanie liści po zimie. Kurz, który na nich osiada, nie tylko nie wygląda dobrze, ale przede wszystkim ogranicza roślinom korzystanie ze światła niezbędnego do wzrostu.
- Duże i skórzaste liście przecieraj wilgotną szmatką.
- Do roślin o liściach omszonych - pokrytych drobnymi włoskami - i mięsistych wystarczy sucha ściereczka lub szczotka z miękkim włosiem.
- Pozostałym okazom możesz zafundować delikatny prysznic zimną wodą.
Przesadzanie roślin doniczkowych wiosną
Z tą czynnością nie należy zbytnio się spieszyć. Pierwsze rośliny zazwyczaj przesadza się w połowie marca, jednak warto z wyprzedzeniem przeanalizować stan kwiatów doniczkowych, by odpowiednio zaplanować pracę. Zaopatrywania się w nową ziemię i doniczki lepiej nie zostawiać na ostatni moment, kiedy spontanicznie stwierdzisz, że to już ten czas.
Przesadzanie rośliny jest konieczne, gdy system korzeniowy rozrósł się na tyle, że zaczyna brakować jej miejsca do swobodnego rozwoju. Zabieg wykonuje się również, gdy rośliny stają się mizerne. Świadczy to o tym, że dotychczasowa gleba jest wyjałowiona, więc kwiaty nie mają możliwości czerpania z niej życiodajnych składników mineralnych. W nowej donicy nie zapomnij o warstwie drenażu, dzięki któremu korzenie będą miały swobodniejszy dostęp do tlenu.
Jak często przesadzać rośliny doniczkowe? Za uniwersalną zasadę przyjmuje się przesadzanie młodych okazów co roku, a starszych co dwa lub trzy lata. Pamiętaj o tym, że pod żadnym pozorem nie należy przesadzać roślin kwitnących! Zabieg wykonuj dopiero po przekwitnięciu, inaczej wyrządzisz swojej roślinie dużą krzywdę. O tym powinni pamiętać przede wszystkim miłośnicy azalii.
Druga młodość roślin
Wiosna to najlepszy moment na odmłodzenie roślin doniczkowych. Można je przycinać, ale to nie zawsze wystarcza. Z obciętych pędów warto zrobić sadzonki, dzięki czemu powiększysz swoją kolekcję bujnych roślin lub obdarujesz nimi bliskich. Każdy gatunek ma swoje zasady rozmnażania, więc sprawdź dokładnie, jak przeprowadzić je krok po kroku.
Zmiana stanowiska
Na wiosnę chcesz coś zmienić i myślisz o przemeblowaniu mieszkania? Nie zapomnij także o roślinach! Niektóre z nich zimą przy umiarkowanym nasłonecznieniu doskonale rozwijają się na parapetach, lecz może okazać się, że wiosną trzeba przenieść je w bardziej zacienione miejsce. Pozwoli to uniknąć usychania, a nawet spalenia liści. Z kolei rośliny, które będąc w stanie spoczynku, świetnie radziły sobie w cieniu, wiosną mogą potrzebować słonecznego zastrzyku.
Wiosenne nawożenie roślin domowych
Skoro rośliny budzą się do życia po okresie snu zimowego, z całą pewnością możesz założyć, że są wygłodniałe i potrzebują zastrzyku energii. Jeśli nie planujesz przesadzania, pierwszą porcję nawozu dostarcz roślinom już w marcu. Bez tego wzrost zostanie spowolniony lub całkiem zahamowany, a widok efektownych kwiatów zostanie jedynie w strefie marzeń. W przypadku większości gatunków zabieg powtarzaj raz na dwa tygodnie aż do września.
O tym nie zapomnij! Jeśli kwiat doniczkowy został przesadzony do nowego podłoża, nawożenia nie można rozpocząć wcześniej niż po upływie czterech tygodni. To minimalny okres, który pozwala roślinie zaadaptować się do nowych warunków. Pamiętać trzeba również o obfitym podlewaniu roślin na wiosnę.
Najcenniejszymi składnikami odżywczymi dla roślin są fosfor, azot, potas, magnez oraz cynk. Różne rośliny mają jednak różne zapotrzebowania. Dla przykładu: roślinom w okresie kwitnięcia nie powinno brakować fosforu, natomiast okazy, których najbardziej dekoracyjną częścią są zielone liście, wymagają dostarczenia większych dawek azotu. Weź pod uwagę, że sukulenty zazwyczaj potrzebują nawożenia tylko raz w miesiącu.
Jak widać, do wiosennej pielęgnacji roślin doniczkowych trzeba przygotować się solidnie. Nie podchodź do swoich kwiatów hurtowo, zabiegi zaplanuj już teraz, a rośliny odwdzięczą ci się spektakularnym wzrostem i bujnymi kwiatami.
Polecamy:
Jak przesadzić monsterę?