Jak rozmnażać bluszcz?
Bluszcz jest popularną rośliną, która uprawia się w bardzo łatwy sposób. Nie tylko bardzo szybko rośnie, ale także nie sprawia wielu kłopotów: przystosowuje się do różnych warunków i nie wymaga zbyt złożonych zabiegów pielęgnacyjnych. Jeśli mamy w domu lub ogrodzie okazały bluszcz, można go w łatwy sposób rozmnożyć.

Składniki
Bluszcz w ogrodzie

Bluszcz błyskawicznie porasta ogród. Nie potrzebuje również podpór, aby rósł po ścianie czy po innych przeszkodach. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, aby szybko pokrył trejaż czy altankę. Aby rozmnożyć roślinę, wystarczy pobrać sadzonki wierzchołkowe. Robi się to w banalny sposób: należy odciąć młode łodygi (o długości 10 cm), usunąć dolne liście i umieścić je w donicy wypełnionej żyzną ziemią. Całość następnie należy obficie podlać i przykryć folią na około trzy tygodnie.
Składniki
Bluszcz w ogrodzie czasem jest kapryśny

Choć bluszcz w ogrodzie uchodzi za niekłopotliwą roślinę, to może czasami sprawiać kaprysy. Przede wszystkim dlatego, że czasami sadzonki się nie przyjmują. Poza tym, bluszcze nie lubią też przesadzania, dlatego po rozmnożeniu trzeba wkopać całą zawartość doniczki wraz z ziemią, w której rozwijały się pędy. Poza tym większe prawdopodobieństwo powodzenia procesu rozmnażania następuje wiosną: najczęściej na przełomie kwietnia i maja. Można również spróbować przyłożyć pokaźną łodygę do ziemi i przysypać jej fragment ziemią. Po kilku tygodniach zapuści korzenie, co pozwoli odciąć ją od rośliny matczynej.
Składniki
Rozmnażanie bluszczu domowego

Domowe bluszcze nie są aż tak odporne na rozmnażanie. Jeśli chcemy powiększyć swoją kolekcję wystarczy odciąć ładniejsze łodygi oraz umieścić je w naczyniu wypełnionym wodą. Całość warto odstawić na nasłonecznionym parapecie. Po kilku tygodniach powinny się wykształcić korzenie w takiej formie, która pozwala na umieszczenie sadzonek w doniczce wypełnionej żyzną ziemią.