Jak rozmnażać storczyki?
Storczyki są jednymi z popularniejszych roślin doniczkowych, które są uprawiane w naszych domach. Trudno się temu dziwić – mają małe wymagania, a ozdabiają parapety kaskadami przepięknych, kolorowych kwiatów. Ci, którym szczególnie przypadły do gustu, kupują nowe egzemplarze w sklepach ogrodniczych i marketach, gdzie kosztują nawet kilkadziesiąt złotych. Na szczęście, w łatwy sposób można je rozmnożyć w warunkach domowych tak, aby otrzymać kolejne okazałe rośliny. Istnieje kilka metod, które, w zależności od gatunku, mogą z powodzeniem się udać. Zatem, jak rozmnożyć storczyki?
Rozmnażanie storczyków
Choć storczyki to łatwe w uprawie i efektowne rośliny, należy pamiętać o odpowiednich warunkach, jakie należy im zapewnić, by pobrać z nich młode sadzonki i je ukorzenić. Możliwe jest wyhodowanie całkowicie nowej rośliny z nasion, jednak w warunkach domowych jest to bardzo trudne. Trzeba odpowiednio zapylić kwiaty oraz stworzyć specjalne warunki, dlatego poleca się rozmnażanie wegetatywne podczas przesadzania. Niektóre gatunki można przesadzić przez podział, inne przez ukorzenienie nowych sadzonek z pędu, tzw. keiki.
Rozmnażanie przez keiki
Niektóre gatunki storczyków, szczególnie te z gatunku Dendrobium, Epidendrum czy Phalaenopsis, mogą na łodygach utworzyć małe sadzonki z korzeniami, tzw. keiki. Kiedy się pojawią, nie można ich oddzielać od razu. - trzeba poczekać, aż dobrze rozwiną się w nich korzenie powietrzne (minimum 3 cm). Wtedy można je uciąć (minimum centymetr poniżej korzeni) oraz umieścić w nowym podłożu. Warto sięgnąć po takie przeznaczone dla storczyków bądź wykorzystać korę sosnową, wymieszaną z odrobiną torfu oraz piasku. Całość należy umieścić w miejscu z rozproszonym światłem i często zraszać tak, aby podłoże było wilgotne.
Metoda wegetatywna
Uznaje się ją za najpewniejszą i najłatwiejszą. Niektóre storczyki mają zdolność wytworzenia nowych sadzonek, które wyrastają u nasady łodygi. Wytwarzają one pęd, który można odciąć (musi mieć przynajmniej trzy tzw. oczka). Po odłączeniu od rośliny matczynej, warto przełożyć go do plastikowego woreczka wypełnionego mieszanką kompostu i mchu. Całość należy umieścić w jasnym i ciepłym miejscu, np. na parapecie o ekspozycji południowej, i poczekać, aż wytworzą się nowe korzenie powietrzne. Po tym czasie można wymienić je na tradycyjne podłoże (może trwać to kilka miesięcy). Należy pamiętać, aby podczas obcinania rośliny używać czystych przyrządów (aby zminimalizować ryzyko choroby), a miejsce cięcia zdezynfekować, np. poprzez posypanie go węglem aktywnym.
Rozmnażanie przez podział
Storczyk jest rośliną, która nie wymaga częstego przesadzania - w jednym pojemniku i podłożu może rosnąć przez wiele lat. Niekiedy u podstawy rośliny wytwarzają się nowe sadzonki, które mają w pełni wykształcone korzenie i liście. Kiedy się nie mieszczą, można je podzielić. Należy całość wyjąć z dotychczasowego pojemnika i ostrożnie rozplątać zielone korzenie. To dobry moment na to, aby usunąć martwe części storczyka oraz jego chore lub zgniłe korzenie. Miejsce cięcia, z których wypływa sok, warto posypać węglem aktywnym. Gotowe sadzonki należy przesadzić do nowych pojemników z odpowiednim podłożem dla storczyków.
Rozmnażanie z pędu kwiatowego
Jeśli pęd kwiatowy stracił wszystkie płatki, nie trzeba go odcinać od storczyka i wyrzucać. Można spróbować z niego stworzyć nowe rośliny. Co trzeba zrobić? Wystarczy pociąć go na mniejsze kawałki, od 10 do 15 cm (tak, by posiadały kilka oczek po kwiatach) i włożyć poziomo do doniczki wypełnionej torfem. Dla lepszego efektu warto przykryć całość kawałkiem szkła (aby powstała miniszklarnia) i często zraszać. Doniczkę trzeba przenieść do miejsca z rozproszonym światłem i uzbroić się w cierpliwość. Po kilku miesiącach wytworzą się małe sadzonki, które, po rozwinięciu, można przesadzić do pojemnika z odpowiednim podłożem dla storczyków.