Jak rozmnożyć róże z łodygi? Genialny trik z ziemniakiem

Symbolika róż jest niezwykle różnorodna, ale najczęściej kwiaty kojarzone są z elegancją, wyrafinowaniem oraz płomiennym uczuciem. Z pewnością warto mieć różane krzewy w ogrodzie, ponieważ prezentują się pierwszorzędnie, a ich aromat uprzyjemni letnie posiedzenia na świeżym powietrzu. Zanim do tego dojdzie, sprawdź, jak najprościej rozmnażać róże z łodygi. Nie potrzeba do tego specjalistycznych środków. Z pomocą przychodzi swojski ziemniak!

Rozmnażanie róż z łodygi bywa problematyczne, ale nie jest niemożliwe
Rozmnażanie róż z łodygi bywa problematyczne, ale nie jest niemożliwe123RF/PICSEL

Ukorzenianie róż: Co trzeba wiedzieć?

Twarda, zdrewniała łodyga może się wydawać trudnym materiałem dla ogrodników. Część osób decyduje się na stosowanie specjalistycznych "ukorzeniaczy", czyli preparatów, które mają wspierać prawidłowy rozwój systemu korzeniowego roślin. Nadają mu odpowiednie tempo wzrostu i dostarczają różom ogrodowym składniki odżywcze. Okazuje się jednak, że można sobie poradzić domowym, tradycyjnym sposobem bez wyprawy do profesjonalnego sklepu ogrodniczego.

Dlaczego kwiaty mają różne kolory?Deutsche Welle

Dobroczynne właściwości ziemniaków

Swojska bulwa kojarzy się nam przede wszystkim ze swoją kulinarną wszechstronnością. Dla wielu osób to nieodzowny dodatek do obiadu. Inni zamieniają je w chrupiące placki ziemniaczane albo wykorzystują do zrobienia elastycznych klusek. Dlaczego ziemniaki sprawdzą się również w rozmnażaniu róży z łodygi?

Surowe kartofle są skarbnicą cennych substancji pokarmowych. Zawierają witaminy z grupy B, kwas askorbinowy, a także wapń oraz jod. Staną się więc doskonałą pożywką dla "wygłodniałych" roślin na wczesnym etapie rozwoju.

Jak rozmnożyć róże z łodygi?

Wybieramy zdrowy pęd, który dzielimy ostrym sekatorem na krótsze fragmenty. Powinny mieć długość 12-15 centymetrów. Przycinamy również liście, by zmniejszyć powierzchnię parowania i zminimalizować ryzyko nadmiernej utraty wody. Każdą łodygę wbijamy w surowego, zdrowego ziemniaka bez "oczek". Zakopujemy w nasłonecznionym i osłoniętym od wiatru miejscu w ogrodzie. Jeśli w ten sposób ukorzeniamy kilka sztuk, odległość między jedną a drugą powinna wynosić 15 centymetrów.

O tym trzeba pamiętać:

  • Róże ogrodowe, zwłaszcza w formie sadzonek, są bardzo wrażliwe na działanie niskich temperatur. Z tego powodu warto okryć je matą słomianą, która uchroni róże przed przymrozkami.
  • Młode rośliny do rozwoju potrzebują także wody, więc trzeba je regularnie podlewać i sprawdzać co kilka dni, czy ziemia nie jest zbyt sucha.
  • Musimy również liczyć się z ryzykiem, że nie wszystkie rośliny się przyjmą. Dlatego warto ukorzenić kilka sztuk.

Jak rozpoznać, że róże się przyjęły?

Ukorzenianie się róż przy wsparciu ziemniaka trwa zazwyczaj około czterech tygodni. Zakończenie procesu można stwierdzić na podstawie widoku rozwijających się pączków.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas