Jak się pozbyć nornic?

Nornice - choć zaliczane do niewielkich stworzeń - potrafią wyrządzić ogromne szkody w naszym ogrodzie czy działce. Dlaczego? Wszystko dlatego, że ich ofiarami padają korzenie roślin, ale lubują się także w korze drzew i krzewów, trawnikach, a także owocach! Nornice nie tylko mogą doprowadzić ogród do ruiny, ale także pozbawić nas plonów. Jeśli mamy choć cień podejrzeń, że w naszym ogrodzie grasują nornice, trzeba działać zdecydowanie. W jaki sposób? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź poniżej.

Nornice to niewielkie stworzenia, ale mogą wyrządzić ogromne szkody
Nornice to niewielkie stworzenia, ale mogą wyrządzić ogromne szkody123RF/PICSEL

Czym jest nornica?

Nornica jest niewielkim stworzeniem, które najczęściej żyje w lasach, łąkach oraz nieużytkach. Jednak w obliczu dręczącego ją głodu, może zamieszkać w naszych ogrodach i działkach oraz wyrządzić niemałe szkody. Nornice są dość niepozorne, ponieważ charakteryzują się niewielkim ciałkiem o długości nieprzekraczającej 15 cm, które pokryte jest brązowym futerkiem z rdzawymi przebarwieniami. Trudno jest dostrzec nornice w ciągu dnia, ponieważ prowadzą wieczorny albo nocny tryb życia. Niestety, problem nornic w ogrodzie jest bardzo poważny, ponieważ powszechnie występują na terenie Polski, a dodatkowo nie zapadają w sen zimowy, więc wyrządzają szkody praktycznie przez cały rok.

Jak rozpoznać działalność nornicy?

Skoro nornica prowadzi nocny i wieczorny tryb życia, to jak rozpoznać jej działalność? Przede wszystkim warto rozpoznać jej zwyczaje. Podobnie jak kret, nornice drążą podziemne tunele, jednak są one umiejscowione dość płytko, na głębokości maksymalnie 15 cm. Jednak cechą wyróżniającą ją od kreta, jest fakt, że nie buduje kopczyków. Jak rozpoznać nornicę w ogrodzie? Przede wszystkim warto przyjrzeć się nagłemu pogorszeniu się kondycji roślin znajdujących się w ogrodzie. Uwadze tego szkodnika nie ujdą owoce i warzywa, krzewy i drzewka owocowe oraz kępki trawy. Nornice lubują się w korzeniach roślin, ale mogą również - po wyjściu na powierzchnię - podgryzać korę lub łodygi.

Jeśli chcemy upewnić się, że nornica na dobre zadomowiła się w naszym ogrodzie, warto przyjrzeć się, czy w pobliżu uprawianych roślin nie pojawiają się otwory w ziemi, które są wejściem do stworzonych przez nornice tuneli.

Pomysły na domowe ogródkiInteria DIY

Nornica wyrządza ogromne szkody!

Nornice mogą podgryzać korzenie znajdujących się w ogrodzie roślin
Nornice mogą podgryzać korzenie znajdujących się w ogrodzie roślin123RF/PICSEL

Wydawać by się mogło, że działalność nornicy ogranicza się wyłącznie do podgryzania niewielkiej ilości roślin. Niestety, to małe stworzenie może wyrządzić o wiele gorsze szkody. Przede wszystkim ze względu na fakt, że drąży tunele. Nawet, jeśli nie podgryza korzeni, to może rozluźnić ziemię. W wyniku działalności nornic, część z naszych uprawianych w ogrodzie lub działce okazów może ulec zniszczeniu. Oczywiście, gęsta sieć korytarzy i tuneli może odprowadzać wodę, wskutek czego rośliny mogą cierpieć na jej niedobór.

Nornice w ogrodzie: Działaj zdecydowanie

Jeśli nornice zamieszkały w naszym ogrodzie, należy działać zdecydowanie. Warto przede wszystkim wykorzystać fakt, że te małe stworzonka są niezwykle płochliwe. Ich spokój może zakłócić obecność naszych domowych pupili w ogrodzie, które szybko zainteresują się nieproszonymi gośćmi. Warto również zastosować wiele emitujących dźwięk gadżetów.

Oczywiście w zastępstwie można sięgnąć po domowe sposoby na nornice. Wystarczy w miejscu ich występowania umieścić wiatraczki, dzwonki lub włożyć do nory szyjką do góry pustą szklaną butelkę, która pod wpływem wiatru będzie wydawać donośny dźwięk.

Domowe sposoby na nornice

Dziury w ogrodzie? To może być sprawka nornic!
Dziury w ogrodzie? To może być sprawka nornic!123RF/PICSEL

Warto połączyć stosowanie dźwiękowych odstraszaczy z innymi domowymi metodami. Okazuje się, że nornice nie tylko są płochliwe, ale także wyczulone na zapachy. Wśród naturalnych sposobów na pozbycie się nornic zalicza się wkładanie do nor gałązek żywotnika, kępki liści orzecha włoskiego lub kilku ząbków czosnku.

Jeśli domowe metody zawodzą, wtedy należy sięgnąć po środki dostępne w sklepach ogrodniczych lub aukcjach internetowych. Niestety, ich stosowanie powinno być traktowane wyłącznie jako ostateczność, gdyż nie są one obojętne dla zdrowia ludzi. 
Nornice: Zapobieganie

Obecność nornic może być bardzo kłopotliwa nawet dla doświadczonego ogrodnika. Dlatego lepiej zawczasu zapobiegać wizytom nieproszonym gości. Najlepiej pilnować porządku na działce czy ogrodzie i na bieżąco usuwać chwasty, które mogą być dodatkowym pokarmem dla nornic. Warto również pamiętać, aby trawnik nie był zbyt wysoki, gdyż może on być dodatkowym schronieniem dla tych małych żyjątek. Wiadomo, że nornice nie przepadają za pewnymi ostrymi zapachami, dlatego sprzymierzeńcami w obronie przed atakami tych stworzeń jest wiele pożytecznych roślin. Dlatego warto sadzić i siać w ogrodzie lub działce miętę i czosnek, ale także wilczomlecz czy koronę cesarską.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas