Jak się przygotować do wzięcia kredytu mieszkaniowego
Decyzja o zakupie własnego mieszkania lub domu jest kamieniem milowym w życiu każdego człowieka. O ile do niedawna uzyskanie kredytu na ten cel nie było większym problemem, obecnie banki nie biją się już o klientów. To na kredytobiorcę spada obowiązek udowodnienia, że jest dla banku rokującym pożyczkobiorcą. Jakie kroki można podjąć, aby zwiększyć szanse na uzyskanie korzystnej oferty na kredyt mieszkaniowy?
Po podjęciu decyzji o zakupie mieszkania, można wykonać kilka kroków przygotowujących do ubiegania się o kredyt mieszkaniowy. Przykładowo, jeśli będzie to kredyt hipoteczny na zakup mieszkania ze znacznym wkładem własnym, szansę na wynegocjowanie korzystnych warunków umowy z bankiem będą o wiele wyższe, niż w przypadku, gdy brak wkładu własnego będziemy rekompensować ubezpieczeniem. Jakie, oprócz zebrania odpowiedniego kapitału stanowiącego wkład własny, działania można podjąć, aby przygotować się odpowiednio do ubiegania się o kredyt mieszkaniowy?
Jak cię widzą, tak cię piszą
Kredyty mieszkaniowe przyznawane w oparciu o systemy scoringowe. Potencjalnego pożyczkobiorcę analitycy bankowi oceniają na podstawie punktów przyznawanych nie tylko za wysokość zarobków, ale też za aktywność kredytową, jakość posiadanych kredytów takich, jak kredyty gotówkowe, pożyczki z karty kredytowej czy debety na koncie. Ważne jest wykazywanie jakiejkolwiek aktywności kredytowej. Jeśli wystąpisz o kredyt na zakup mieszkania lub domu jako swój pierwszy w życiu kredyt, możesz spotkać się z odmową mimo braku historii zadłużenia. Dlatego w ramach przygotowań do wystąpienia o kredyt hipoteczny na zakup mieszkania, warto zatroszczyć się o wykreowanie odpowiednio korzystnego profilu w Biurze Informacji Kredytowej.
Wkład własny pomoże w negocjacjach
Przed wystąpieniem o kredyt mieszkaniowy warto także zgromadzić jak największą ilość gotówki, która może stanowić wkład własny. Posiadanie kapitału stanowiącego wartość wyższą niż wymagana będzie bardzo dużym atutem podczas negocjowania warunków umowy z przedstawicielem banku. Dodatkowo, przed samym wystąpieniem o kredyt warto zastanowić się nad możliwością uzyskania dodatkowego źródła dochodu. Może być to, na przykład, dorywcza praca albo płatne nadgodziny.
Warto zatroszczyć się o dodatkowy zastrzyk gotówki nie tylko dlatego, że będzie on pomocny podczas zbierania wkładu własnego. Wyższy dochód będzie stanowił atut podczas ubiegania się o kredyt. Dlatego, jeśli pracujesz w firmie przyznającej roczne lub miesięczne bonusy lub też sezonowo zwiększającej wydajność produkcji – warto zaplanować złożenie wniosku kredytowego właśnie na okres, kiedy możesz spodziewać się zwiększonych poborów.
Skorzystaj z doświadczeń znajomych
Pomocne podczas przygotowywania się do wzięcia kredytu mieszkaniowego może okazać się także wypytanie znajomych i rodziny, którzy mają już ten krok za sobą. Znane powiedzenie mówi, że mądry Polak po szkodzie. Jeśli masz możliwość uczenia się na cudzych błędach – skorzystaj z rad doświadczonych znajomych. Na pewno przypomną o konieczności dokładnego przestudiowania warunków umowy oraz zapewnią o przydatności takich narzędzi, jak kalkulator kredytowy. Być może będą w stanie wskazać najlepszego doradcę kredytowego bądź uchronią cię od błędów, które sami popełnili.