Jak się zachować?

Co robić, gdy koleżanka nagle została zwolniona? Albo widziałaś, że płacze? Udawać, że nic się nie stało, czy pocieszać?

Spędzamy w pracy tyle czasu, że nie da się uniknąć sytuacji dotykających nas emocjonalnie. W końcu przebywamy w swoim towarzystwie więcej czasu niż z najbliższą rodziną!
Na co dzień musimy znosić swoje humory, bywamy świadkami wzajemnych sukcesów, ale i bolesnych porażek czy nawet upokorzeń. No i nie da się ukryć: czy tego chcemy, czy nie - jesteśmy na siebie skazani...

Reklama

Czasem zdarza się, że musimy zmierzyć się z trudnymi sytuacjami w życiu naszych współpracowników. Tak się dzieje, gdy koleżance z pracy zmarł mąż, druga ma poważne kłopoty w domu, a jeszcze inna właśnie została bez uprzedzenia zwolniona.

Jak ty powinnaś się wtedy zachować? Co powiedzieć? A może lepiej się nie odzywać, nie narzucać, by nie być posądzonym o wścibstwo i nadgorliwość?

Nie udawaj, że nic się nie stało To najgorsze, co można zrobić. Nie tłumacz sobie, że to nie twoja sprawa, że dotyczy tylko znajomej z pracy, z którą nie łączą cię żadne więzy. Potem możesz mieć do siebie pretensje. Czy nie zdarzyło ci się żałować, że przeszłaś obojętnie nad cudzymi problemami? To fatalne uczucie!

Bądź delikatna i subtelna

W relacjach z kolegami z pracy dużo trudniej niż w gronie znajomych zachować się spontanicznie. Możesz bać się zareagować ze strachu, że kogoś urazisz, albo że zostaniesz potraktowana jak biurowa sensatka, szukająca tematów do plotek. Bardzo ważne, byś postępowała niezwykle delikatnie, bez względu na to, co się wydarzyło. Dowiadując się o czyimś nieszczęściu, opanuj emocje. Nie wykrzykuj: "Boże, jak ty sobie teraz z tym poradzisz". Masz pomóc koleżance, a nie ją dodatkowo pogrążać.

Koleżanka z biura dostała wymówienie

- Ona jest zdenerwowana i zagubiona, a większość osób nie wie, jak się zachować. Zwykle robią to, co najłatwiejsze - udają, że nie widzą, co się dzieje. Zachowaj się tak, jak sama chciałabyś być potraktowana w takiej sytuacji. Podejdź do niej. Porozmawiaj, a jeśli ona dowiedziała się o zwolnieniu nagle i jest w szoku, zabierz ją z biura, np. na spacer. Pomóż jej ochłonąć.

- Jeżeli koleżanka zaczyna się pakować, nie pozwól, by została z tym sama. Pomóż jej znaleźć karton, składać rzeczy (może ich być całkiem sporo). Zobaczysz, że kiedy ty zaczniesz, inni też chętnie się przyłączą i atmosfera choć odrobinę się rozluźni.

- Bądź cierpliwa i wyrozumiała. Ona może w złości powiedzieć ci coś bardzo niemiłego, wyładować na tobie agresję przeciw szefowi. Wybacz jej to.

- Zaproponuj konkretną pomoc. Powiedz, że wiesz, gdzie znaleźć świetne wzory CV. A może słyszałaś, że gdzieś poszukują fachowca na podobne stanowisko? Pokaż koleżance, że istnieje wiele możliwości działania.

Koleżance zmarł ktoś bliski

- Jeśli dowiesz się pierwsza, taktownie uprzedź pozostałe osoby z pracy, co się stało. By zaoszczędzić jej stresu, złóżcie zbiorowe kondolencje. Może to być np. jeden wspólny mail od zespołu.

- Zapytaj, czy nie trzeba jej jakiejś pomocy w załatwianiu codziennych spraw. A może potrzebne jej wsparcie w biurze? Może powinnaś ją odciążyć, pomóc w nadrobieniu zaległości. A może odwrotnie: potrzebuje zadań, by oderwać się myślami od swojego smutku. Jeśli to możliwe, oddaj jej swoje proste obowiązki, by nie musiała się nadmiernie stresować, a przejmij za nią te wymagające naprawdę dużego wysiłku.

- Wspieraj ją samą obecnością. Spraw, by czuła, że jesteś blisko i w każdej chwili może na ciebie liczyć. Zaopiekuj się nią.

Dowiedz się więcej na temat: koleżanka

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje