Jak skutecznie odmłodzić rośliny doniczkowe?
Moda na uprawianie roślin doniczkowych powróciła do łask. Okazuje się, że to hobby nie jest wcale tak wymagające, a efekty pozytywnie zaskakują i ustawione w domu rośliny zachwycają niejedno oko. Niestety, wraz z upływem czasu część z naszych okazów - zwłaszcza storczyki i azalie - przestaje kwitnąć, rozrasta się do pokaźnych rozmiarów; ich liście szybciej żółkną, a łodygi odkształcają się i deformują. Jak zaradzić problemowi? Z pomocą przyjdą proste zabiegi pielęgnacyjne; wykona je nawet mało doświadczona osoba, a efekty dadzą pożądane rezultaty. Jak skutecznie odmłodzić rośliny doniczkowe? Podpowiadamy.
Dlaczego warto odmładzać rośliny doniczkowe?
Zabiegom należy najczęściej poddawać rośliny, które rosną w naszych domach od kilku lat. Wraz z biegiem czasu tracą swój blask - przestają kwitnąć, ich liście stają się mniejsze i zdeformowane, a zdrewniałe łodygi całkowicie ich pozbawione. Na skutek intensywnego wzrostu roślina staje się bardzo wysoka, przechylona w stronę słońca oraz podatna na choroby pasożytnicze i grzybicze. Zabiegi, które proponujemy, nie wymagają wielkiego nakładu pracy, a dzięki nim wzmocnimy kondycję roślin i spowodujemy, że będą cieszyć oko przez wiele lat.
Kiedy najlepiej przeprowadzać zabiegi odmładzania?
Najlepiej takie zabiegi przeprowadzać wiosną, kiedy roślina budzi się do życia po zimowym odpoczynku i do środka mieszkania wpada więcej niezbędnych promieni słonecznych. Specjaliści polecają też ten okres z powodu braku upałów, które mogą szkodzić niektórym okazom. Jednak w praktyce zabiegi można wykonywać od kwietnia do października. Poznajmy zatem najprostsze metody odmładzania roślin.
Dostarczenie niezbędnych substancji
Najprostszym sposobem na podniesienie kondycji domowych okazów jest dostarczenie im niezbędnych substancji odżywczych. Pomogą nam w tym profesjonalne środki nawozowe. Wystarczy zakupić je w sklepie ogrodniczym, bądź w markecie. Najlepiej zainwestować w dedykowane specyfiki przeznaczone do odpowiedniego typu roślin. Można postawić też na mieszankę uniwersalną, która nie wyrządzi szkody okazom. Warto również przyjrzeć się doniczkom, w których rosną rośliny. Najlepiej wyciągnąć całą bryłę korzeniową, sprawdzić jej stan, przyciąć suche i pędy i wymienić ziemię.
Przycięcie rośliny
Innym zabiegiem, który optycznie odmłodzi roślinę, jest jej przycięcie. Najlepiej zacząć od suchych, chorych i zdeformowanych części: gałęzi, łodyg, liści. To sprawi, że roślina zostanie pobudzona do wzrostu, rozkrzewi się i zagęszczą się jej liście. Dodatkowo, jeśli końcówki rosną nieprawidłowo, (kierują krzywo w stronę okna) i wcześniejszy obrót rośliny nie spowodował jej wyprostowania, można ją przyciąć - tak, by przygotować z niej nową sadzonkę. Co więcej, niektóre domowe okazy (np. bluszcze i trzykrotki) można podciąć radykalnie. Pod wpływem intensywnych promieni słonecznych roślina zostanie pobudzona do ponownego wzrostu.
Zrób nowe sadzonki
Innym sprawdzonym sposobem jest stworzenie ze starych roślin nowych sadzonek, które ukorzenione mogą rosnąć zdrowe przez wiele lat. Istnieją trzy główne sposoby ich tworzenia.
* Ucięcie zdrowego pędu – najpopularniejsza metoda stworzenia nowych sadzonek. Polega na odcięciu pędu i ukorzenienia go w wodzie. Do tego nada się większość roślin – draceny, bluszcze, monstery, itp.
* Podział – prosta metoda, które daje natychmiastową sadzonkę. Polega na wyciągnięciu bryły korzeniowej i podzieleniu ich na kilka mniejszych sadzonek, które można od razu umieści w ziemi. Idealnie nada się do tego skrzydłokwiat albo paproć.
* Okład powietrzny – jest to najtrudniejsza metoda, która polega na stworzeniu na rosnącej łodydze nowych korzeni. W tym celu na zdrewniałej łodydze (kilkanaście centymetrów pod poziomem liści), robimy nacięcia nożem, które później obkładamy kieszenią wykonaną z folii aluminiowej, bądź spożywczej wypełnionej ziemią. Po około dwóch miesiącach wytworzą się korzenie, które można umieścić w nowej doniczce.
Jak odmłodzić rośliny kwitnące?
Z roślinami doniczkowymi, które wypuszczają kwiaty, postępujmy podobnie, jak z okazami zielonymi przez cały rok. Jednak zabiegi wykonujemy wyłącznie po ich przekwitnięciu i usunięciu płatków. Możemy wtedy uformować kształt rośliny i przyciąć jej niepotrzebne gałązki (np. azalia), bądź skrócić jej główny pęd, aż do linii liści (np. orchidea). Dodatkowo sprawdźmy stan korzeni i usuńmy te chore.