Jak skutecznie walczyć z pchłami?

Pchły to prawie niedostrzegalne gołym okiem zewnętrzne pasożyty zwierząt stałocieplnych. Powodują u nich wiele przykrych dolegliwości, poczynając od anemii, a na tasiemicy i alergicznym pchlim zapaleniu skóry kończąc. Radzimy, co zrobić, aby skutecznie pozbyć się pchlich intruzów z domu.

Jak skutecznie walczyć z pchłami
Jak skutecznie walczyć z pchłamimateriały prasowe

Pchły to jedne z najczęściej spotykanych zewnętrznych pasożytów zwierząt domowych – na ziemi jest ich blisko 1500 gatunków, w tym kilkadziesiąt z nich występuje w Polsce. Żyją bezpośrednio na zwierzętach (około 10-20 procent) lub w ich bliskim otoczeniu (około 80-90 procent) i żywią się ich krwią. Rozmnażają się niezwykle szybko, samica potrafi każdego dnia złożyć aż do 50 jaj, z których po kilku dniach wykluwają się larwy. Nie są podobne do dorosłych osobników (wyglądają jak małe gąsieniczki), żywią się resztkami organicznymi i najbardziej lubią ciemne i zaciszne miejsca, zwłaszcza dywany. Jaja pcheł nie rozwijają się bowiem na zwierzęciu, spadają na ziemię i tam dojrzewają.

Najbardziej popularnym gatunkiem pcheł jest skacząca pchła psia, która może wykonać nawet do 30 tysięcy skoków bez odpoczynku. Pasożyt potrafi spożyć jednorazowo nawet piętnaście razy tyle krwi, ile sam waży oraz czekać w bezruchu około roku na potencjalnego żywiciela. Pchła przechodzi w swoim życiu przez cztery etapy rozwoju: stadium jaja, larwy, poczwarki i owada dojrzałego. Czas ich trwania zależy między innymi od temperatury, wilgotności czy dostępności pożywienia.

Jak zwierzęta łapią i reagują na pchły?

Zastanawiasz się, jak to się stało, że twój pupil złapał pchły, nie mając przy tym kontaktu z innymi zwierzętami? Najczęściej zwierzęta łapią je w zarażonym otoczeniu, którym może być na przykład ogród lub mieszkanie twoich bliskich. Bardzo rzadko zdarza się, aby pasożyty przeskakiwały z jednego zwierzęcia na drugie. Czekając w bezruchu na potencjalnego żywiciela, kiedy tylko poczują jego ruch i ciepło, natychmiast na niego wskakują. Jak sprawdzić, czy twój pupil jest zainfekowany? Przyjrzyj się jego skórze: gdy zauważysz na niej małe czarne punkciki, są to najpewniej pchle odchody. Możesz przeczesać także sierść zwierzęcia specjalnym grzebieniem do wyczesywania pcheł i sprawdzić, czy widoczne są na nim odchody pasożytów. Nie zapomnij utopić znalezionych pcheł w misce z wodą i mydłem, zapobiegniesz w ten sposób ich ucieczce.

Zapchlone zwierzę intensywnie się drapie, jest pobudzone i drażliwe. Jeżeli dojdzie do alergicznego pchlego zapalenia skóry (APZS), czyli sytuacji, w której wystąpi alergia na ślinę pcheł, twój pupil zacznie drapać się w okolicach ogona, pachwin i pośladków. Na jego skórze mogą pojawić się również strupy, zaczerwienienia i wyłysienia spowodowane nadmiernym drapaniem. Pchły mogą powodować także anemię i tasiemicę. W pierwszym przypadku zwierzę staje się osłabione i senne, a jego dziąsła blade. W drugim natomiast zaczyna ono drapać się w okolicy odbytu. Tasiemica pojawia się wyłącznie w sytuacji, gdy zwierzę połknie zakażoną tasiemcem pchłę (pchła z tasiemcem może zainfekować także ludzi, do przewodu pokarmowego których się dostanie).

Skuteczna walka z pchłami

Problem z zapchlonymi pupilami ma wielu Polaków. Zgodnie z raportem TNS Polska „Zwierzęta w polskich domach” z 2014 roku aż 48 procent z nas posiada bowiem w swoim domu jakieś zwierzę, z czego aż 83 procent ma psy, a 44 procent koty. Do walki z pchłami potrzeba czasu oraz cierpliwości. Na początku wykąp zwierzaka przy użyciu szamponu na pchły (kupisz go w sklepie zoologicznym lub u weterynarza) i zastosuj obrożę odstraszającą pasożyty. W sytuacji gdy infekcja jest poważna, warto zaopatrzyć się w preparaty owadobójcze produkowane przez firmy, z którymi walki nie wygra żadna pchła: Frontline, Bros czy Glotox. Mają one najczęściej formę zasypki, pianki lub aerozolu. W zwalczaniu pasożytów mogą pomóc również środki naturalne, które działają na nie odstraszająco – drzewo herbaciane, mięta i inne olejki eteryczne. Pamiętaj także o konieczności dokładnego odkurzania mieszkania, a zwłaszcza takich miejsc jak dywany, wykładziny, kanapy, fotele czy przestrzenie pod szafami. Zmywalne powierzchnie warto przetrzeć natomiast mocnym roztworem octu. Pierz także często poduszki i koce swoich zwierząt, wyparzaj ich szczotki, chodź z pupilami regularnie do weterynarza i stosuj obroże przeciwpchelne.

Skuteczna walka z pchłami polega na zwalczaniu ich nie tylko na zwierzęciu, lecz także w jego otoczeniu. Dbaj zatem o czystość w mieszkaniu, chodź ze swoim pupilem regularnie do weterynarza i stosuj profilaktycznie preparaty odstraszające pchły. W taki sposób z pewnością uchronisz zwierzę przed poważną pchlą infekcją.

materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas