Jak sprawdzić organizatora zimowiska?
Dowiedz się, czy turnus jest w tzw. bazie wypoczynku. Ale to nie wszystko, co możesz zrobić.

Pani Ania chce wysłać dzieci na zimowisko i zastanawia się, w jaki sposób może sprawdzić organizatora.

– Organizator powinien zarejestrować się i zgłosić turnus w tzw. bazie wypoczynku (www.wypoczynek. men.gov.pl), najpóźniej na 21 dni przed jego rozpoczęciem. W bazie znajdzie pani informacje o numerach wydanych zaświadczeń, danych organizatora, liczbie uczestników oraz terminie i lokalizacji wypoczynku. Rejestracji podlegają zimowiska, półkolonie oraz wypoczynek organizowany w ramach akcji „Zima w mieście”. Proszę sprawdzić, kto będzie opiekunem dzieci, czy opiekun ma odpowiednie kwalifikacje oraz ilu opiekunów przypada na grupę dzieci. Pod opieką jednego wychowawcy nie może być więcej niż 20 dzieci, a 15 – jeśli opiekun zajmuje się dziećmi do 10. roku życia.
– Na co jeszcze zwrócić uwagę?
– Na to, jak jest zorganizowana opieka medyczna. Ważne jest, czy dziecko znajdzie pomoc w lokalnej przychodni, czy też na zimowisku będzie zatrudniona pielęgniarka. Warto także sprawdzić, czy dzieci są ubezpieczone oraz jaki jest zakres ubezpieczenia. Nie zawadzi ustalić w umowie, co będzie, jeśli dziecko nie będzie mogło wyjechać, np. z powodu choroby (czy należy się wtedy zwrot części kosztów).
– Czy policja zawsze sprawdza autokar, czy też należy to zgłosić?
– Oczywiście, że organizator przed wyjazdem powinien zlecić policji badanie stanu technicznego pojazdu oraz trzeźwości kierowcy. Jeśli jednak tego nie zrobi, policję lub Inspekcję Transportu Drogowego mogą też wezwać rodzice.
– A co, jeśli w trakcie zimowiska okaże się, że coś jest nie tak?
– W razie stwierdzenia nieprawidłowości powinna to pani zgłosić kuratorowi oświaty, na terenie którego odbywać się będzie zimowisko. To w przypadku złej opieki. A innym służbom, np. Państwowej Inspekcji Sanitarnej, jeśli ma pani zastrzeżenia do warunków higieniczno- sanitarnych.
par. 1–16 rozp. Ministra Edukacji Narodowej z 21.01.1997 r. w sprawie warunków, jakie muszą spełniać organizatorzy wypoczynku dla dzieci i młodzieży szkolnej, a także zasad jego organizowania i nadzorowania
Gdy warunki są inne Jeśli warunki na zimowisku nie są takie jak obiecywano, możesz to zareklamować. Podstawą reklamacji jest umowa lub program zimowiska, w których organizator zobowiązał się do określonych rzeczy, ale się z nich nie wywiązał (np. mniej lekcji w szkółce narciarskiej). Możesz zażądać zwrotu części kosztów.