Jak stosować czosnek w kuchni?
Nie chcesz miażdżyć ząbku czosnku? Połóż go płasko na desce i mocno przyciśnij szeroką stroną noża, kierując ostrzem do dołu. Czosnek lekko się roz- gniecie i skórka bez problemu zejdzie.
Do gotowania
Podczas gotowania aromat i smak czosnku słabnie. Jeśli chcesz, żeby był bardziej wyrazisty, czosnek należy dodać pod sam koniec gotowania.
Czosnkowy szpinak
Oto włoski patent na nadanie szpinakowi czosnkowej nuty. Obrany i rozgnieciony ząbek czosnku nabij na widelec. Podgrzej oliwę na patelni i kilka sekund pocieraj czosnkiem jej brzegi. Wrzuć szpinak i mieszaj widelcem z nadzianym nań ząbkiem czosnku.
Upieczone główki
Upieczone w całości główki czosnku mają mniej agresywny smak i zapach niż świeże. Miąższ zyskuje kremową konsystencję – można go wyciskać na grzankę lub na grillowane mięso.
Kłopot z warkoczami
Warkocze czosnku są wielce dekoracyjne, ale... niepraktyczne – w ciepłej kuchni główki szybko zsychają się. Najlepiej czosnek przechowywać w chłodnym, suchym, dobrze wentylowanym pomieszczeniu – z dala od światła. W takich warunkach przetrwa nawet kilka miesięcy.