Jak szybko i dokładnie wysprzątać łazienkę?

Żyjemy w czasach, kiedy sprzątanie jest dużo prostsze, niż jeszcze kilka lat temu. Roboty czyszczące, myjki parowe i nowoczesne mopy zdecydowanie ułatwiają sprawę. Wciąż jednak są miejsca, które dosłownie przyciągają brud, a ich idealne doczyszczenie zdaje się graniczyć z cudem.

article cover

Jak szybko i dokładnie wysprzątać łazienkę?

Środek pralki możemy wyczyścić na kilka sposobów. Jednym z prostszych jest wsypanie do podajnika sody oczyszczonej i włączenie cyklu prania z wysoką temperaturą (bęben musi być oczywiście pusty). Ocet (2-3 litry) można wlać też bezpośrednio do bębna i dodać do niego 2 opakowania kwasku cytrynowego. Również włączyć program z wysoką temperaturą (najlepiej 90 stopni). Pamiętajmy, by zawsze zostawiać uchylone drzwi pralki, a po każdym praniu przecierać ręcznikiem papierowym drzwiczki i gumowe elementy.
Sporym problemem potrafi być również czyszczenie pralki. Ale i tu wystarczy odrobina sprytu i wiedzy. Rozpocząć należy od sprawdzenia i wyprostowania rur (lubi w nich zalegać woda) oraz wyjęcia i wyczyszczenia filtra z włosów i paprochów. Następnie szmatką nasączoną roztworem wody i octu dokładnie czyścimy wszystkie gumowe elementy (pamiętajmy, by gumę przy otworze odchylić, dokładnie wyczyścić, a na koniec osuszyć ręcznikiem papierowym).
No właśnie – spłuczka. Czy czyściliście ją kiedyś wewnątrz? Jeśli nie, dobrze zmienić swoje nawyki – to właśnie tam zbiera się kamień, który podczas spłukiwania osiada na muszli. Dlatego raz na jakiś czas warto zakręcić zawór wody i spuścić wodę tyle razy, by zbiornik opustoszał. Następnie zdemontować pokrywę i wlać do środka spłuczki pół litra octu lub roztwór octu z dodatkiem sody oczyszczonej lub kwasku cytrynowego. Po kwadransie nacisnąć normalnie spłuczkę i odkręcić zawór wody. Po takim zabiegu o kamieniu nie może być mowy!
Podczas sprzątania łazienki szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na toaletę. Jak czyścić ją, by pozbyć się bakterii oraz kamienia? Kamień gromadzi się przede wszystkim na powierzchni wody oraz samym dnie sedesu. Niestety, pojawia się nawet wtedy, gdy czyścimy toaletę regularnie. Jednym z najskuteczniejszych i przy okazji ekologicznych sposobów na walkę z nim jest mieszanina octu i sody w proporcji szklanka octu i 1/3 szklanki sody. Dodać można też kwasek cytrynowy. Wlewamy ją do sedesu i zostawiamy na co najmniej pół godziny, następnie przelewamy bardzo ciepłą wodą i wnętrze toalety czyścimy dokładnie szczotką. Efekty będą spektakularne!
+9
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas