Jak szybko i skutecznie odmrozić szybę w samochodzie?

Co roku w sezonie zimowym kierowcy zmuszeni są do codziennego odmrażania szyb w swoich pojazdach. Jak można w prosty i szybki sposób uporać się z tym kłopotem? Odmrażanie szyb bywa bardzo uciążliwe, gdyż spiesząc się rano do pracy, musimy tej czynności poświęcić dłuższą chwilę. Poniżej podpowiadamy, jak poradzić sobie z tym problemem w mgnieniu oka. Osadzający się na szybach śnieg i lód nie będzie już codzienną zmorą wszystkich kierowców.

Odśnieżanie samochodu jest bardzo ważne, ponieważ tak stanowią przepisy ruchu drogowego
Odśnieżanie samochodu jest bardzo ważne, ponieważ tak stanowią przepisy ruchu drogowego123RF/PICSEL

Tradycyjne sposoby odmrażania szyb samochodowych

Pierwszym ze sposobów na odmrożenie szyby w samochodzie jest posiadanie podstawowego zestawu, jakim jest zmiotka i skrobaczka. Zimą powinny stanowić nieodłączny element wyposażenia każdego samochodu. Warto wozić je ze sobą w schowku, bo nigdy nie wiadomo, kiedy może się przydać. Są to gadżety, które kosztują niewiele, należy jednak przed zakupem sprawdzić jakość wybranych produktów. Ważne jest też, by posiadały dużą powierzchnię czyszczącą, dzięki czemu odśnieżanie i skrobanie szyb pójdzie znacznie sprawniej.

Odmrażacze do szyb

Do odśnieżania szyb w samochodzie wystarczy zmiotka i skrobaczka
Do odśnieżania szyb w samochodzie wystarczy zmiotka i skrobaczka123RF/PICSEL

Wielu kierowców woli zdecydowanie skorzystać z chemii samochodowej. Odmrażacze występują w postaci specjalnego płynu, który rozpuszcza lód. Wtedy za pomocą kilku ruchów skrobaczki jesteśmy w stanie oczyścić szybę z lodu. Środek ten nada się w szczególności do usunięcia lodu z reflektorów lub uszczelek. Odmrażacz jest droższy od standardowej skrobaczki, lecz znacznie efektywniejszy, zwłaszcza przy temperaturach dochodzących do -20 stopni Celsjusza.

Niekonwencjonalne sposoby na zamarznięte szyby

Istnieje jeszcze kilka skutecznych sposobów na poradzenie sobie z zamarzniętymi szybami. Poniżej przedstawiamy kilka propozycji.

  • Alkohol i woda - to bardzo prosty sposób, który wymaga wymieszania wody z alkoholem. Ważne jest, aby nanieść taką mieszankę na jeszcze zamarznięte szyby, co da najlepsze rezultaty. Aby dodatkowo zapobiec parowaniu szyb w samochodzie, wystarczy rozprowadzić alkohol po ich wewnętrznej stronie.

  • Ocet z wodą - stwórz proporcję 3:1, aby mieszanka miała najlepsze działanie. Nałożona na szyby szybko rozmrozi lód. To także sprawdzony patent dla osób, które parkują swój samochód pod chmurką. Wystarczy samym octem przetrzeć szyby samochodowe na noc, a lód nie osadzi się na nich. Ocet należy nakładać bardzo ostrożnie, tak aby nie uszkodzić powierzchni malowanych.

  • Letnia woda - wydaje się to dość prymitywny sposób, a jednak jest bardzo skuteczny. Pamiętaj, aby woda nie miała zbyt wysokiej temperatury, ponieważ może uszkodzić szyby. Lód polany wodą szybko rozpuści się, dzięki czemu będziesz mógł go szybko usunąć za pomocą miotełki.

  • Zakrywanie szyb na noc - w sklepach dostępne są specjalne maty, które służą do nakrycia przedniej szyby. To właśnie jej skrobanie z lodu zabiera najwięcej czasu. Wycieraczki połóż na zewnętrznej części maty. W zastępstwie można użyć starego koca bądź ręcznika.

Co grozi za nieodmrożone szyby?

Oszronione szyby mogą skutkować wysokim mandatem dla kierowcy. Wiele osób bagatelizuje ten fakt i nie zapewnia sobie dobrej widoczności podczas jazdy, co może skutkować poważnymi konsekwencjami. Niestety, część z nas ogranicza się do niezbędnego minimum, odsłaniając jedynie przednią część szyby, myśląc, że reszta lodu sama się roztopi i zniknie. Jest to bardzo nieodpowiedzialne zachowanie niezgodne z prawem. Mandat za zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym może wahać się w granicach od 20 do 500 zł oraz skutkować otrzymaniem punktów karnych. Warstwa lodu oraz śniegu z maski czy dachu samochodu też powinna zniknąć przed ruszeniem w drogę. Policja nie będzie słuchać żadnych argumentów np. o braku odpowiedniego sprzętu. Zmiotka i skrobaczka to obowiązkowy element wyposażenia każdego pojazdu, szczególnie podczas zimy.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas