Jak szybko wyczyścić kuchenny zlew? Domowe sposoby bez szorowania!
Czyszczenie zlewozmywaka to podstawa utrzymania higieny w kuchni. W końcu codziennie lądują w nim odpadki i resztki żywności. Przez pośpiech i nawał obowiązków zdarza się jednak, że nie dbamy o jego porządkowanie regularnie, a w zlewie zaczynają tworzyć się zabrudzenia i plamy, z którymi trudno jest się uporać. Jak wyczyścić zlew kuchenny skutecznie i bez nadmiernego wysiłku? Sięgnij po sprawdzone babcine sposoby.
Spis treści:
Jak doprowadzić zlew do porządku? Co przygotować?
Szorowanie ostrymi gąbkami i szczotkami odpada. Mogłyby one zniszczyć powierzchnię zlewozmywaka, tworząc nieestetyczne rysy. Zaopatrz się w miękkie gąbki oraz ściereczki bawełniane lub z mikrofibry.
Uważać trzeba również na silne detergenty, które często bywają używane do trudnych zabrudzeń. Dokładne studiowanie etykiet przed czyszczeniem zlewozmywaka to podstawa. Odbarwienia i zniszczenia kuchennego sprzętu wywołane przez działanie kwasów czy wybielaczy będą nieodwracalne. Zastanawiasz się, dlaczego lepiej stosować domowe środki czyszczące? Są one zdecydowanie łagodniejsze, więc znika ryzyko uszkodzenia powierzchni zlewu. Co więcej, pomagają one ograniczać ilość chemikaliów w gospodarstwach domowych, które dostają się potem do środowiska.
O tym wszyscy wiedzą, mało kto pamięta
By uniknąć zacieków na zlewozmywaku, poleca się po każdym użyciu wytrzeć do sucha jego powierzchnię miękką szmatką. Zostawianie w nim przez dłuższy czas kawałków owoców, resztek soku, torebek z herbaty czy kawowych fusów także nie jest dobrym pomysłem. Po pierwsze - z higieną nie ma to nic wspólnego, a po drugie takie przyzwyczajenia powodują trudne do usunięcia plamy i negatywnie wpływają na trwałość zlewu.
Jak wyczyścić zlew w kuchni sodą?
Tani i łatwo dostępny produkt od dawna słynie ze swoich właściwości wykraczających poza nadawanie wypiekom puszystości. Soda oczyszczona do sprzątania nadaje się znakomicie i warto pamiętać o niej również podczas kuchennych porządków. Jak jej używać, by przywrócić czystość i blask zlewozmywakowi?
Kilka łyżeczek zmieszaj z ciepłą wodą. Użyj takich proporcji, by uzyskać gęstą pastę. Nałóż ją na powierzchnię zlewu, delikatnie przecierając miejsca, w których zgromadził się kamień i brud. Możesz zostawić na kilka minut, następnie spłucz wodą.
Zobacz również: Jak wyczyścić okap kuchenny? Sprawdzone sposoby
Ocet do czyszczenia zlewozmywaka
To kolejny tradycyjny, ale niezwykle skuteczny produkt, który przyda się w walce z zaciekami i zaschniętymi plamami. Przetarcie zlewu octem daje bardzo dobre efekty, ale jego działanie warto wzmocnić sodą oczyszczoną. Jak przygotować domowy środek do zadań specjalnych? Potrzebna będzie paczka sody oraz woda wymieszana z octem w proporcjach 2:1. Ponownie połącz tak, by uzyskać jednolitą pastę. Nałóż na problematyczną powierzchnię i już po chwili możesz cieszyć się blaskiem kuchennego sprzętu. Sposób ten doskonale sprawdza się zwłaszcza przy czyszczeniu zlewu granitowego!
Jak zaimpregnować zlew domową metodą?
Z czasem powierzchnia zlewozmywaka matowieje. To kwestia nie tylko błędów w porządkach, ale również upływu czasu i po prostu eksploatacji. Jak sobie z tym poradzić? Raz w tygodniu czysty i suchy zlew przetrzyj oliwką kosmetyczną lub dowolnym olejem spożywczym. Nie potrzeba do tego dużej ilości! Łyżkę tłuszczu nałóż na ściereczkę i rozprowadź. Wypoleruj przy użyciu ręcznika papierowego.
Polecamy: