Jak szybko wysprzątać kuchnię na błysk?

Przypalone garnki, uporczywy osad zalegający na okapie, brzydko pachnąca lodówka, plamy na ścianach i solidnie zanieczyszczona płyta kuchenki czy wnętrze mikrofalówki. Sprzątanie kuchni, w której prym wiedzie wyjątkowo trudny do pokonania duet, czyli tłuszcz i brud, może okazać się największym wyzywaniem podczas świątecznych porządków. Poniżej znajdziesz kilka sprawdzonych sposobów, które ułatwią ci te mało przyjemne czynności i sprawią, że twoje sprzęty i wnętrza szybko będą lśnić.

article cover
©123RF/PICSEL

Kuchenka

©123RF/PICSEL

Jak pozbyć się uporczywych zabrudzeń z kuchenki? Zmieszaj boraks z wodą i taką mieszanką wymyj sprzęt. Do czyszczenia zakamarków wykorzystaj starą szczoteczkę do mycia do zębów, dokładnie szorując szczeliny i krawędzie. Trudne plamy wokół palników wyczyść mieszanką octu i wodorowinianu potasu, znanego również pod nazwą winny kamień.

Jaka alternatywa? Do czyszczenia kuchenki można z powodzeniem wykorzystać ściereczkę zamoczoną w roztworze gorącej wody z octem. Składniki wymieszaj w proporcji pół na pół.

Kratkę kuchenki zanurz w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Po pięciu minutach miękką ściereczką usuń wszelkie pozostałości po żywności i zanieczyszczenia.

Jeśli zabrudzenia są silne, umieść kratkę w worku z amoniakiem, uszczelnij i pozostaw na noc. Następnego dnia wszystkie zabrudzania i uporczywy tłuszcz usuniesz w kilka sekund.

Lodówka

©123RF/PICSEL

Zanim wsadzisz do swojej lodówki aromatyczne, świąteczne potrawy, musisz pozbyć się wszystkich zbędnych produktów. Posegreguj je. Odłącz sprzęt od prądu i wyjmij wszystkie szuflady i półki. Wnętrze lodówki umyj mieszanką przygotowaną na bazie sody oczyszczonej lub płynu do mycia naczyń. Na litr ciepłej wody wystarczy łyżka specyfików. Możesz też wykorzystać ocet w proporcji 3 łyżki na 1 litr wody. Czynność mycia powtórz, ale już z użyciem samej wody. Wnętrze lodówki dokładnie wyczyść suchą szmatką.

Szuflady i półki umyj w zlewie, wykorzystując wodę połączoną z płynem do mycia naczyń albo z octem. Nie zapomnij wyczyścić uszczelek od drzwi lodówki. Najlepiej sprawdzi się w tym przypadku woda połączona z sodą oczyszczoną albo z octem. Od czasu do czasu możesz też je przetrzeć talkiem. Guma nie skruszeje za szybko, lodówka będzie szczelna i nie będzie pokrywać się lodem. Zdezynfekuj też uchwyty do drzwi. Do litra wody dodaj łyżkę płynu do mycia naczyń i solidnie je wyczyść.

Nieprzyjemnego zapachu z lodówki możesz pozbyć się przy pomocy proszku do pieczenia. Nasyp odrobinę na talerzyk lub podstawkę i wstaw do lodówki. Możesz też położyć obok połówkę jabłka. Pamiętaj, by wymieniać proszek co 2 tygodnie.

Okap

©123RF/PICSEL

Twój filtr z okapu będzie lśnić czystością, jeśli zanurzysz go we wrzącej wodzie zmieszanej z sodą oczyszczoną, a po kilkunastu minutach solidnie wypłuczesz go w gorącej wodzie. Aby zapobiec ponownemu gromadzeniu się na nim zanieczyszczeń, warto zastosować prosty zabieg konserwujący i wypolerować ją wodą rozcieńczoną z octem.

Do czyszczenia okapu możesz również wykorzystać oliwę z oliwek. Nanieść ją na filtr, starannie rozprowadź, a następnie przykryj czyszczoną powierzchnię ściereczką z mikrofibry zamoczoną w ciepłej wodzie. Po kilku minutach przetrzyj kratkę ostrzejszą stroną zmywaka, a resztki oliwy z oliwek usuń przy użyciu ręcznika papierowego.

Ekspres do kawy

art
©123RF/PICSEL

Opróżnij i wyczyść filtr. Wlej trzy szklanki wody i trzy szklanki octu do komory na wodę i włącz cykl parzenia. W połowie cyklu wyłącz urządzenie i pozostaw roztwór we wnętrzu urządzenia. Po 30 minutach uruchom ponownie ekspres i poczekaj aż cały cykl się zakończy.

Na koniec wypłucz wszystkie pozostałości octu, uruchamiając ekspres na co najmniej jeden cykl dodając do niego tylko czystą wodę. Gotowe!

Toster lub opiekacz

Odłącz urządzenie od prądu i usuń okruszki. Do slotów na chleb w opiekaczu wrzuć sól koszerną, zaklej je taśmą i wstrząśnij urządzeniem. Następnie solidnie oczyść sprzęt szczoteczką do zębów, aby dostać się do każdego zakamarka.

Kuchenka mikrofalowa

art
©123RF/PICSEL

Jak oczyścić kuchenkę mikrofalową? Napełnij małą, szklaną miseczkę wodą i wrzuć do niej kilka plasterków cytryny. Umieść ją w mikrofalówce. Ustaw urządzenie na wysoka moc i włącz na trzy minuty. Pozostaw miseczkę w kuchence na kolejne 3 minuty. Uwalniająca się para zmiękczy pozostałości żywności, a cytryna pochłonie nieprzyjemne zapachy.

Ścianki mikrofalówki umyj wilgotną gąbką nasączoną wodą z dodatkiem płynu do naczyń lub octu. Na koniec osusz wnętrze przy pomocy miękkiej ściereczki.

Przypalone garnki

Na początek najprostsza metoda. Posyp dno przypalonego garnka grubą warstwą soli i pozostaw na kilka godzin. Następnie naczynie wypłucz wodą przecierając ściereczką. Jeśli sól nie poradzi sobie z zanieczyszczeniami, wlej do przypalonego garnka coca-coli lub octu, a następnie gotuj przez kilka minut. Pamiętaj, że sposób ten nie jest wskazany w przypadku garnków emaliowanych.

Wszelkie zabrudzenia i ślady po spaleniźnie powinny zniknąć, jeśli do przypalonego garnka wlejesz 1 szklankę wody i 1 szklankę octu. Całość zagotuj. Dodaj stopniowo 3 łyżki sody oczyszczonej. Po problemie.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas