Jak uprawiać brzoskwinie w Polsce?

Brzoskwinia pochodzi z Dalekiego Wschodu, a dziś uprawia się ją powszechnie w krajach o ciepłym i łagodnym klimacie. Możemy jednak z dużym powodzeniem uprawiać ją w swoich sadach i ogrodach. Choć owoce nie będą tak piękne i dorodne jak te ze sklepowych półek, to z pewnością będą pyszne i bardzo zdrowe. Dzięki poniższemu tekstowi dowiecie się, w jaki sposób zapewnić roślinom optymalne warunki do wzrosty i owocowania.

Brzoskwinie mają określone wymagania
Brzoskwinie mają określone wymagania123RF/PICSEL

Odpowiednie stanowisko

Brzoskwinie pochodzą z terenów o dużo cieplejszym klimacie niż panuje w Polsce, dlatego w naszym kraju najlepiej udają się w południowo-zachodniej i środkowo-zachodniej części. Tak naprawdę, oprócz obszarów Polski o najostrzejszym klimacie, brzoskwinie mogą być uprawiane wszędzie, jeśli tylko wybierzemy dla nich miejsce nasłonecznione i zaciszne, najlepiej przy ścianach budynku, murach czy parkanach. Musi to być miejsce osłonięte od silnych wiatrów, a także – jeśli to tylko możliwe – jak najbardziej osłonięte od deszczu, ponieważ duża wilgotność sprzyja rozwojowi chorób grzybowych często atakujących drzewka brzoskwini. Najlepsze w naszych warunkach klimatycznych miejsce, to pobliże południowej ściany budynków i murów, które magazynują najwięcej ciepła.

Podłoże do uprawy brzoskwiń powinno być żyzne, wilgotne i przepuszczalne. Nie może być to gleba kwaśna ani podmokła.

Największym zagrożeniem dla brzoskwiń są wiosenne przymrozki, które mogą niszczyć młode liście i pąki. W zimie, nawet nieosłonięte brzoskwinie wytrzymują temperatury do -25°C, jednak pnie młodych drzewek dobrze jest zabezpieczyć, owijając je przed zimą słomą. Przemrożone pędy brzoskwiń bardzo dobrze regenerują.

Zabiegi pielęgnacyjne

Brzoskwinia jest bardzo wymagająca
Brzoskwinia jest bardzo wymagająca123RF/PICSEL

Brzoskwinia jest dość kłopotliwa w uprawie, wymaga częstego przycinania oraz obserwacji pod kątem obecności chorób, jednak odpowiednio uprawiana odwdzięcza się wspaniałymi owocami. Brzoskwinie powinniśmy co roku nawozić kompostem lub obornikiem, który lekko przekopujemy w pobliżu pnia drzewka.

Najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym przy uprawie brzoskwiń jest regularnie cięcie, które wpływa na owocarnie i ogólną kondycję rośliny. Cięcia mają na celu odpowiednie ukształtowanie drzewka, tak by z krótkiego pnia wyrastało 4-5 grubszych konarów i tak by całość przypominała kształtem kielich. Konary mogą mieć długość do 3 m, z nich co roku wyrastać będą pędy owoconośne, które należy skracać tak by miały maksymalnie 10 pąków. Pędy te powinny być oddalone o ok. 40 cm od siebie. Wszystkie inne usuwamy, co sprawia że w rzeczywistości wycinamy co roku ¾ wszystkich przyrostów jakie drzewko wytwarza. Tak radykalne cięcia są jednak konieczne i bardzo korzystnie wpływają na owocowanie. Cięcia wykonujemy wczesną wiosną.

Brzoskwinia świetnie smakuje
Brzoskwinia świetnie smakuje123RF/PICSEL

W okresach deszczowych, trzeba zwracać szczególną uwagę na obecność chorób grzybowych, szczególnie mączniaka i brunatnej zgnilizny. Natychmiast po zauważeniu pierwszych objawów musimy wykonać oprysk odpowiednim środkiem grzybobójczym. Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest profilaktyczne wykonanie zabiegu zabezpieczającego brzoskwinie przed chorobami. Nie możemy jednak wykonywać zabiegów chemicznych w czasie kwitnienia kwiatów oraz dojrzewania owoców.

Bardzo groźną chorobą jest też kędzierzawość liści brzoskwini. Powoduje ona fałdowanie, czerwienienie a następnie opadanie liści. Aby nie dopuścić do rozwoju choroby, powinniśmy na przedwiośniu opryskać pąki.

Glebę pod brzoskwiniami należy regularnie odchwaszczać.

Polecane odmiany

Brzoskwinie można uprawiać w Polsce
Brzoskwinie można uprawiać w Polsce123RF/PICSEL

Najlepsze do uprawy w warunkach klimatycznych Polski, są odmiany o późnym terminie kwitnienia, u których możliwość zniszczenia kwiatów przez przymrozki jest najmniejsza.

Najbardziej popularne u nas odmiany brzoskwiń to ‘Inka’ (polska odmiana, odporna na mróz), ‘Redhaven’ (plenna odmiana, odporna na mróz) oraz ‘Reliance’ (odmiana najbardziej odporna na przymrozki i dlatego najlepiej sprawdza się w polskim klimacie, owocuje co roku).

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas