Jak uprawiać ciemierniki? Rośliny idealne do zimowego ogródka

To byliny należące do rodziny jaskrowatych i kwitnące bujnie nawet zimą! Rozkwitają we wszystkich kolorach tęczy i cieszą oko już od lutego. Ciemierniki wymagają odpowiednich warunków do rozwoju, szczególnie zimą. Jak pielęgnować ciemierniki? Ile wody potrzebują, by bujnie rosnąć? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.

Ciemierniki ożywiają ogród w czasie zimy
Ciemierniki ożywiają ogród w czasie zimy123RF/PICSEL

  • Należy ostrożnie obchodzić się z ciemiernikami - mają substancje toksyczne.
  • Pierwsze kwiaty ciemierników pojawiają się już w lutym.
  • Do uprawy rośliny wybierz zaciszne i bezwietrzne miejsce.

Jak wyglądają ciemierniki?

W naturalnych warunkach roślinę można spotkać na terenie Azji i Europy, między innymi na Kaukazie. Region położony jest na pograniczu obu kontynentów i słynie z dość surowych warunków atmosferycznych. Dlatego w naszym kraju ciemierniki poradzą sobie nawet mroźną porą. Kwitną od lutego do kwietnia, kiedy większość roślin jest jeszcze w stanie spoczynku. Najczęściej występują w odcieniach bieli, różu czy fioletu.

W zależności od gatunku mogą nieco różnić się wyglądem. Kwiaty mają średnicę około 8 centymetrów: na jednej łodydze są dwa do czterech. Okaz osiąga wysokość nawet 60 centymetrów. Przed rozpoczęciem kwitnięcia, które przypada w lutym, usuń uschnięte części okazu. To sprawi, że rozwinie się szybciej i bujniej.

Jakiego stanowiska potrzebują ciemierniki?

Ciemierniki przybierają rozmaite barwy
Ciemierniki przybierają rozmaite barwy123RF/PICSEL

Byliny świetnie nadają się na balkon, taras czy do ogrodu. Pięknie komponują się razem z zawilcami czy sasankami. Pamiętaj, by stanowisko było osłonięte od wiatru, z dostępem do rozproszonego światła. Zbyt duża ilość promieni słonecznych wpływa na nie negatywnie. Wybierz dla nich miejsce osłonięte cieniem, na przykład koronami drzew. Dobrze, by sadzonki znalazły się po wschodniej lub zachodniej części ogrodu. Ciemierniki nie znoszą przesadzania, dlatego dobór stanowiska musi być przemyślany.

Jak często podlewać rośliny?

Ciemierniki preferują wilgotną i przepuszczalną ziemię. Gleba powinna być mieszanką gliny, obornika i wapnia. W czasie mroźnej i bezśnieżnej zimy zabezpiecz rośliny gałązkami igliwia lub agrowłókniną. Brak śniegu i ujemna temperatura może być dla nich zabójcza. Bowiem tworzy barierę ochronną, która chroni zalążki pąków kwiatowych. Ciemiernikom w tym czasie grozi też susza fizjologiczna. Co wtedy zrobić? Gdy tylko temperatura będzie oscylować w granicach zera stopni Celsjusza, obficie podlej okazy. Czynność powtarzaj zawsze w wypadku braku opadów, gdyż zimą ciemierniki też potrzebują nawadniania. Rób to regularnie, ale mniej obficie, by zachować balans.

Nawożenie ciemierników

Skorupki jaj zawierają cenny dla roślin wapń
Skorupki jaj zawierają cenny dla roślin wapń123RF/PICSEL

Ponieważ ciemierniki uwielbiają pH gleby powyżej 6,6, zastosuj do nich skorupki jaj. Zawierają spore ilości wapnia: wzmacnia ściany komórkowe i wzmacnia odporność rośliny. Jak nawozić skorupkami jajek?

  1. Skorupki rozdrobnij na mniejsze kawałki i przełóż do głębokiego naczynia.
  2. Następnie zalej je gorącą wodą i przykryj folią aluminiową. Odstaw w suche i ciemne miejsce na trzy dni.
  3. Po upływie czasu podlej nimi glebę i ciesz się pięknymi ciemiernikami!

Skorupki jaj możesz też rozsypać bezpośrednio pod grządkami lub zakopać w ziemi.

Wiosna w ogrodzie. Najpiękniejsze krzewy są łatwe w uprawieInteria.tv

Zobacz:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas