Jak uprawiać fiołki alpejskie w doniczce?

Aktualizacja

Choć większość roślin doniczkowych jesienią zaczyna przechodzić w stan odpoczynku, to jednak część właśnie wtedy wygląda w pełnej krasie. Przykładem takiej rośliny jest fiołek alpejski, znany bardziej jako cyklamen perski. Ich uprawa nie nastręcza większych problemów, ale kilka zabiegów pielęgnacyjnych sprawi, że nie tylko będą bujnie rosły, ale pokryją się na wiele dni pięknymi kwiatami. Zatem, jak uprawiać fiołki alpejskie w doniczce? Na to i inne pytania znajdziemy odpowiedź poniżej.

Cyklameny perskie błędnie nazywane są fiołkami alpejskimi
Cyklameny perskie błędnie nazywane są fiołkami alpejskimi123RF/PICSEL

Co trzeba wiedzieć o fiołku alpejskim?

Fiołek alpejski to potoczna nazwa cyklamena perskiego, który jest popularną rośliną pokojową uprawianą w doniczkach w wielu miejscach na całym świecie. Warto wiedzieć, że botanicznie fiołek alpejski zaliczany jest do roślin fiołkowatych i swoim wyglądem może przypominać popularnego bratka, choć jego kwiaty są zdecydowanie mniejsze. Cyklamen perski, bo on jest bohaterem niniejszego artykułu, to roślina z rodziny pierwiosnkowatych - z bulw podziemnych wyrastają sercowate i postrzępione na końcach liście z białymi przebarwieniami, a znad nich krótkie łodygi pokryte kwiatami. Jeśli poświęcimy cyklamenowi perskiemu odrobinę uwagi, to liczba łodyg z kwiatostanami może oscylować wokół 100 sztuk!

Uprawa cyklamena perskiego w doniczce

Choć cyklamen perski wygląda bardzo zjawiskowo, to najczęściej kupujemy go wyłącznie w sezonie późnojesiennym, kiedy jest w pełnej krasie. Niestety, roślina ta jest trudna w uprawie, ponieważ ma specyficzne wymagania, a po przekwitnięciu rzadko udaje się doprowadzić go do ponownego zakwitnięcia. Jednak wraz z końcem jesieni można w sklepach nabyć cyklameny, które swoim wyglądem będą pięknie prezentowały się przez całą zimę.

Gdzie ustawić cyklamena perskiego?

Jeśli chcemy, aby cyklamen perski był oryginalną ozdobą naszego domu, trzeba wcześniej dowiedzieć się, czy sprostamy jego specyficznym wymaganiom. Przede wszystkim nie mogą stać w bardzo nasłonecznionym miejscu, ponieważ preferują światło rozproszone. Fiołka alpejskiego można ustawić na parapecie, ale wyłącznie wtedy, kiedy będzie on na ekspozycji północnej. Warto wspomnieć, że cyklamenowi perskiemu szkodzi także ciepło pochodzące z kaloryferów - wtedy bardzo szybko marnieje, a także może być narażony na ataki szkodników.

Uważaj na podlewanie!

Jeśli chcemy, aby cyklameny bujnie kwitły, trzeba poświęcić im dużo uwagi!
Jeśli chcemy, aby cyklameny bujnie kwitły, trzeba poświęcić im dużo uwagi!123RF/PICSEL

Równie ważne, co miejsce ustawienia cyklamena perskiego, jest jego podlewanie. Warto pamiętać, że nie znosi nadmiaru wody, ponieważ wtedy bardzo szybko jego bulwy gniją! Nie zaleca się także, aby cyklamen perski podlewany był wprost do doniczki, lepiej zastosować inną metodę, czyli wlewanie niewielkiej ilości wody wprost do podstawki tak, aby bryła korzeniowa mogą wsiąknąć potrzebną wilgoć. Nie zaleca się także zraszania - nadmiar kropel wody może posklejać płatki kwiatów cyklamena perskiego, a co za tym idzie, szybko doprowadzić do ich utraty.

Praktyczne wskazówki, jak uprawiać cyklamena perskiego?

Jeśli chcemy, aby nasz cyklamen perski prezentował się pięknie jak najdłużej, warto pamiętać o kilku zasadach:

- na bieżąco trzeba usuwać martwe części rośliny (liście, łodygi i kwiaty), ponieważ one osłabiają roślinę i mogą przyczynić się do ataków chorób grzybiczych lub pasożytniczych

- należy zapewnić roślinie dużą podstawkę, do której będzie wlewana woda: jeśli jest jej nadmiar, należy ją szybko opróżnić.

- w sezonie grzewczym warto zapewnić cyklamenowi większą dawkę wilgoci. Można zrobić to w łatwy sposób: wystarczy umieścić roślinę na dużej tacce wypełnionej wodą oraz kamieniami.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas