Jak uprawiać morwę w ogrodzie przydomowym?

Morwa jest długowiecznym drzewem pochodzącym z Dalekiego Wschodu. W Polsce najczęściej spotkać można morwę białą, a w cieplejszych rejonach kraju również morwę czarną wytwarzającą smaczniejsze owoce. Morwa może być zarówno pięknym drzewem parkowym, jak i rośliną uprawianą specjalnie dla owoców. Bardzo dobrze znosi zanieczyszczenia powietrza a dzięki właściwościom swoich owoców uznawana jest nawet za roślinę leczniczą.

Morwę można uprawiać  samodzielnie
Morwę można uprawiać samodzielnie123RF/PICSEL

Stanowisko

Morwa ma wiele zalet
Morwa ma wiele zalet123RF/PICSEL

Morwa ma niewielkie wymagania glebowe, wystarczy, aby gleba nie była podmokła. Dobrze rośnie nawet na glebach lekkich i piaszczystych, jednak nie lubi miejsc suchych, dlatego na takich siedliskach będziemy musieli podlewać młode okazy. Najlepiej czuje się na glebach żyznych, bogatych w składniki pokarmowe i średnio wilgotnych.

Najlepsze są dla niej stanowiska słoneczne, ponieważ w cieniu drzewa słabo rosną i owocują. Należy tez unikać miejsc narażonych na działanie mroźnych zimowych wiatrów, ponieważ młode pędy mogą ulegać przemarznięciu (szczególnie wrażliwa jest morwa czarna). Morwa prowadzona w formie drzewiastej dorasta do 15 m i tworzy dość szeroką koronę, dlatego musimy jej zapewnić odpowiednią przestrzeń.

Pielęgnacja

Morwa nie wymaga od nas wiele pielęgnacji. Posadzona na odpowiednim stanowisku, powinna być jedynie raz na 2-3 lata dokarmiana kompostem lub obornikiem. Usuwamy też regularnie chore, uschnięte oraz nieforemne gałęzie. Ponadto powinniśmy regularnie spulchniać i odchwaszczać glebę wokół morwy. Morwa rzadko pada ofiarą chorób i szkodników, jednak w sytuacji ich wystąpienia postępujemy tak jak z innymi drzewami owocowymi.

Zastosowanie morwy w ogrodzie

Morwa pomaga cukrzykom
Morwa pomaga cukrzykom123RF/PICSEL

Morwa dobrze znosi przycinanie i świetnie nadaje się na formowane żywopłoty. Dawniej była często sadzona przy szkołach i w parkach. Często można spotkać stare morwy w miastach, usytuowane przy alejach i drogach. Sprawiają w takich miejscach niemałe problemy w okresie owocowania, kiedy pod obrysem ich korony leżą warstwy opadłych owoców, których nikt nie zbiera i nikt z nich nie korzysta. Owoce stanowią jednak przysmak dla ptaków, które uwielbiają ich słodki smak i będą częstymi gośćmi w naszym ogrodzie, jeśli będziemy mieć tam owocującą morwę.

W ogrodzie morwę sadzić można jako drzewo owocowo-ozdobne. Należy jednak wziąć pod uwagę, iż zbiór owoców z dużych drzew może być kłopotliwy. W sprzedaży często można spotkać odmianę ‘Pendula’ morwy białej. Jest to doskonały wybór dla posiadaczy mniejszych ogrodów, ponieważ jest to niezwykle malownicze drzewko o zwisających gałązkach, które również obficie owocuje. Zbiór owoców oraz pielęgnacja drzewka jest bardzo łatwa, ponieważ w zależności od wysokości szczepienia osiąga ono 1,5-2 m. Morwy sadzone są celach gospodarczych gdyż ich liście stanowią pokarm gąsienic jedwabnika morwowego.

Co można zrobić z owoców?

Obydwa gatunki morwy mają znaczenie lecznicze a do sporządzania leków wykorzystywane są nie tylko owoce, ale również kora, liście i korzenie. Z owoców morwy można robić soki, dżemy, kompoty, nalewki i wina. Są bardzo zdrowe, zawierają dużo cukrów, alkaloidów i witamin. Napary z liści i owoców polecane są przy przeziębieniach i kaszlu, a wyciągi z nich stosowane są w preparatach wspomagających odchudzanie.

Na przetwory i do bezpośredniego spożywania bardziej nadają się owoce morwy czarnej, ponieważ morwa biała wytwarza owoce bardzo słodkie, wręcz mdłe, które za to stanowią idealny dodatek do przetworów z bardziej kwaśnych owoców.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas